Jak na ...Návod

Co představuje multitasking? Máme se o něj snažit?

Multitasking je vše, co děláme najednou v reálném čase. Podle určitého stereotypního názoru panuje obecná představa, že je multitasking ženskou doménou. Věnují se ale s přehledem všechny ženy několika činnostem naráz? A co muži? Kdy je a kdy není dobré se o multitasking snažit?

Proč někdo multitasking zvládne a jiný zase ne?

Rozdělení úloh podle genderu je již naštěstí překonaná věc. Díky našim předkům bojujícím o zrovnoprávnění žen mohou dnes stoupenkyně něžného pohlaví studovat na univerzitě, pracovat a jsou po velmi dlouhé historii, kdy byly pokládány za druhořadé, konečně muži uznány za rovnocenné. I dnes samozřejmě existují výjimky, kdy v jiných státech mají zákony o podřadnosti žen, jež jsou podřízeny mužům, ale v naší republice toto naštěstí není. Díky emancipaci nemusejí být závislé na mužích, a i přesto, že stále zůstávají zažité určité konvence, máme větší svobodu.

I tak ovšem zůstávají ve společnosti určité stereotypní názory, že by se ženy měly ometat u sporáku, kolem dětí a tak podobně. A že jsou prý na rozdíl od mužů schopny dělat několik věcí naráz. Což ovšem není pravidlem a zůstává neklamnou pravdou, že konáním jedné věci jste více soustředění a můžete ji dělat naplno, a tedy i kvalitně.

Každý to má zkrátka jinak, protože nikdo není stejný. Lišíme se v mnoha věcech – jednotlivá pohlaví se liší především fyziologií, ale spousta názorů je kulturně vykonstruovaných a neznamená dogma.

Jak se z toho nezbláznit?

Některé činnosti ale naráz zvládne dělat kdekdo. Při jídle můžete poslouchat hudbu, při které můžete místo přežvykování klidně třeba běhat či se procházet. Anebo při venčení psa přemýšlet nad tím, co uvaříte nebo kam pojedete na dovolenou. Stejně tak snadno při vaření můžete kontrolovat děti, zda si vypracovávají úkoly do školy, nebo jim ve chvíli, kdy čekáte, až se to dovaří, můžete číst pohádky.

Multitasking – zdroj: Pinterest
Ať nedopadnete takto a nezblázníte se.

Co se ale týká různých povinností, kterých bývá spousta, vyplatí se vytvořit si soupis se všemi úkoly, jež potřebujete splnit. Pro úsporu času si z nich zkuste udělat dvojice – které z nich lze dělat naráz tak, abyste trefili mouchu jednou ranou? Při úklidu tak klidně můžete přemýšlet nad novým článkem, který napíšete, nebo si v hlavě sestavit postup, jak splníte domácí úkol do školy. A při sledování televize můžete cvičit nebo jíst. Nebo jít do práce pěšky a nemuset večer po náročném dni jít na procházku, ale věnovat uspořený čas jiným aktivitám.

Jak ušetřit čas? Jak na plánování času?

Když budete dělat jednu věc, více se na ni koncentrujete… žádná jiná vás nerozptýlí. Tudíž dokážete divy. Vsaďte si na kvalitu toho, co provozujete. Provozujete-li více aktivit naráz, pravděpodobně neuděláte ani jednu z nich kvalitně a nedokončíte je. Chce to mít v tom systém.

Dělejte si různé tabulky, plňte Foglarův modrý život, jehož denní úkoly si upravte na klidně zcela odlišné věci. Efektivní budete s vlastním bičem nad sebou samými, jen tak uniknete zahálce a ustavičným odkládáním důležitých věcí na později čili prokrastinaci.

Chodíte-li věčně pozdě, co si při oblékání čistit zuby?

Velmi dobře jde propojit stereotypní či běžná činnost a poslech podcastu. Nebo můžete dokonce propojit vzdělávání s ranní rutinou. Jednoduše si při přípravě ranní zdravé snídaně můžete procvičovat angličtinu.

Multitasting v autě nesouvisející s jízdou je riziko

Řídíte-li vůz, musíte naráz sledovat veškeré dění na silnici. Řadit, sledovat značky, dodržovat všechny předpisy. To je v pořádku.

Problém nastává, když se za volantem rozptylujete konzumací jídla, či dokonce pitím, ladíte rádio a další hlouposti, které máte provést za nehybného stavu vozidla. To samé platí i s kouřením. Na vozovce zkrátka musíte být vždy připraveni. A veliký pozor si dávejte, cítíte-li se unaveni a chce-li se vám spát. Pokud to není nutné, jízdu vynechte. Na šoférování je nutné být vyspalí a bdělí. Taktéž byste si měli dávat pozor na hudbu v rádiu. Je-li příliš hlasitá, přehlušuje veškeré dění kolem, a může tak dojít k nehodě. Pozor také na klábosení, vždy dejte přednost plné koncentraci. A nikdy za volantem netelefonujte ani nepište textovky!

Osobně při řízení auta nejsem nakloněna konverzaci. Jedu-li sama, ráda si občas s nohama na pedálech zazpívám, ale věnuji se vždy pozorně jízdě. V autoškole jsem nesnesla puštěné rádio, blokovalo to mou soustředěnost. Puštěnou hudbu nemusím ani teď, několik let po nabytí řidičského oprávnění. A už vůbec ne příliš hlučnou.

Multitasking má své výhody i nešvary, a tak musíme pečlivě rozlišovat, kdy jej použít a kdy nikoliv.

Inspirujte se výběrem filmů podle skutečné události a komedií při vaření nebo při pletení.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Petra Sýkorová
Jsem redaktorkou skautského časopisu Roverský kmen. Ve volném čase píši básně, povídky a knihu. Také ráda čtu a chodím do přírody. Vystudovala jsem maturitní obor podnikání.

    Chci k tomu něco říci

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *