TěloZdraví

Opravdu otužování prospívá našemu zdraví?

Určitě jste si všimli, že se za poslední dobu s otužováním roztrhl pytel. Otužují se známé osobnosti, půlka vašich followerů na sociálních sítí a bezpochyby i někdo z vaší rodiny či přátel. Ptáte se, zda je tato trendy metoda opravdu účinná? 

Na začátek můžeme říct jen stručné: „ANO!“ A hned vám prozradíme proč. Otužování má blahodárný vliv na imunitní systém a posílí i vaši psychickou odolnost. Zároveň funguje jako prevence proti vysokému krevnímu tlaku a zlepšuje stav alergií. V neposlední řadě musíme zmínit, že otužilcům se také vyhýbají nachlazení či jiná virová a bakteriální onemocnění. Samozřejmě pro správně fungující imunitní systém můžete používat i přírodní doplňky stravy, které vám pomohou v boji proti nemocem. Pokud tedy chcete změnit svůj život k lepšímu, tak je otužování tou správnou volbou!

Jak začít s otužováním ?

Chlad pro nás může být prospěšný v případě, že s otužováním začneme správně. Pamatujte, že teprve po 15 dnech si tělo na působení chladu zvykne. Jak tedy v prvních dvou týdnech začít? Rozhodně nezkoušejte hned skákat šipku do nejbližšího rybníka. Musíte začít postupně a pomalu. Každé tělo je jiné a každý z nás vnímá chlad jinak. 

Ptáte se, zda se mohou otužovat děti a těhotné ženy? S otužováním je dobré začít u dětí v předškolním věku, a to nejlépe na jaře nebo na podzim, nikoli v zimě. U dětí postupujte velmi pomalu a začínejte nejdříve otíráním studenou žínkou. Pro těhotnou ženu je otužování vhodné pro konzultaci s lékařem. 

Jak se správně otužovat

1)    Pro začátek si můžete ke spaní pootevřít okno. Uvidíte, jak bude vaše tělo reagovat. V dalších krocích můžete vyzkoušet běh v zimním počasí nebo si dát jógu při otevřeném okně. Jednoduše řečeno –  zvykejte si na chladné prostředí pomalu. 

2)    Než přeplavete Vltavu, vyzkoušejte si studenou vodu doma a sprchujte se. Pokud vás ze studené vody mrazí a představa sprchování je děsivá, nepřemáhejte se. Začít můžete umýváním se studenou vodou v umyvadle nebo lavoru. Pak přejděte do sprchy a z vlažné vody můžete postupně přecházet na studenější a studenější. Na pár vteřin si pusťte studenou vodu a pak zase teplou. Tento postup několikrát opakujte, ale ukončete sprchování vždy studenou vodou. 

3)    Studenou vodou si jako první zkoušejte sprchovat nohy a postupně postupujte až k hlavě. Že nevydržíte víc jak pár vteřin? Nevadí! Čím více budete otužování ve sprše zkoušet, tím více si vaše tělo zvykne. Za nějakou dobu se propracujete až k minutám, ani nebudete vědět jak. V zimních měsících se doporučuje sprchovat nejdéle 3 minuty. V létě cca 5 minut. 

4)    Už se těšíte na plavání? Pokud ve studené sprše vydržíte několik minut, můžete si troufnout na ledovou vodu – ideální je teplota okolo 15 stupňů Celsia. Ať už půjdete s kladívkem rozbíjet led k rybníku, nebo zvolíte bazén na zahradě, myslete na to, že nic se nemá přehánět. Otužování není závodění, a proto myslete na své hranice a poslouchejte své tělo. Do vody se ponořte, zaplavte si a po otužování se zahřejte pohybem a suchým ručníkem. Nebuďte ve vodě déle jak 20 minut. 

Jaká jsou rizika otužování? 

Pojďme si určitě i zmínit důležité body, kterým byste měli věnovat pozornost, než s otužováním začnete. Respektujte svůj zdravotní stav a pokud si nejste jisti, zda pobyt ve studené vodě vyzkoušet, poraďte se svým praktickým lékařem. Otužování se nedoporučuje pro lidi, kteří trpí srdečními onemocněními, mají problémy s cévami nebo mají příliš vysoký či nízký tlak.

Zároveň se pobyt ve studené vodě nedoporučuje při onemocněních ledvin a neurologických obtížích (např. epilepsii). Mezi dalšími riziky můžeme mít i otužování na otevřené vodě (rybník, řeka, jezero). Alespoň pro začátek si s sebou berte doprovod, ať si ledovou vodu vyzkoušíte v bezpečí a za dohledu další osoby. Otužování je zdravé, ale provádějte ho zodpovědně. 

Wim Hofova metoda

Určitě jste o ledovém muži z Nizozemska už slyšeli. Ne? Tak my vám o slavném Wim Hofovi něco řekneme. Tento muž se narodil v roce 1959 a má za sebou několik světových rekordů. Vylezl na Mount Everest do výšky 6,7 km bez kyslíkové masky jen v letním oblečení. V nádobě s ledem vydržel skoro celé dvě hodiny, na jeden nádech uplaval pod ledem 60 metrů a mohli bychom pokračovat.

Wim Hof dokázal mnohé a rozhodl se své know-how předal dál, a tak vznikla Wim Hofova metoda. Už jste ji vyzkoušeli? Wim Hofova metoda zlepšuje imunitní systém, zlepší vaši psychickou i fyzickou odolnost a v neposlední řadě se díky ní lépe vyrovnáte se stresem. Jelikož je tato metoda určitý druh meditace, pomůže vám také s nastavením mysli a se srovnáním myšlenek.

Pokud se Vám tento článek líbil, tak si určitě nenechte ujít článek o tipech proti vráskám nebo o nejlepších přírodních olejích na vlasy.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Patrik
Zajímají mě všechna zákoutí digitálního marketingu, investice i osobní rozvoj. Spolupracuji v rámci konzultací na vybraných větších online projektech a také mám několik vlastních jako zijuspesne.cz nebo zakeri.cz.

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více:Tělo