Jak na ...

8 tipů pro lepší učení jazyků!

Asi všichni známe ty nejrůznější články o tom, jak se můžeme naučit jakýkoliv jazyk za tři měsíce, třicet dní nebo za týden. Otázkou je, jestli všechny rady fungují a nebo se po přečtení těchto článku hodíme do modu MÁM ČAS.

Neexistuje zaručený recept, který je šitý na míru všech. Každý má jiné předpoklady, jiné silné a slabé stránky, a také individuální přístup k učení. Možná zde nezískáte užitečné tipy, jak se co nejrychleji jazyk naučit, ale můžu vám ukázat pár kroků, které studium udělají trošku lehčí a zábavnější.

1. Zjistěte jaký jste studijní tip

To je klíč k přístupu. Někdo si lépe pamatuje věci díky zraku. Jiní na základě výborného sluchu a další na základě praxe. Test si můžete udělat na stránkách https://www.sogoodlanguages.com/cs/anglictina/studijni-typ/, kde najdete tipy pro každý studijní tip.

2. Motivace

Bez toho by to opravdu nešlo. Je nutné, aby jakýkoliv cíl, který máte byl poháněn motivací. Jinak se k cíli rychle nedostanete. Zkuste si na jednu polovinu papíru napsat, jak se cítíte teď bez znalosti jazyka a na tu druhou, jak se budete cítit až se ho naučíte a co vám přinese. Jakmile se ocitnete v bodě, kdy už nebudete chtít pokračovat. Přečtěte si svá slova vepsaná na kus papíru

3. Stanovování cílů a odměn

Velký cíl je naučit se jazyk. Je to někde v nedohlednu a připomíná to spíše Mount Everest než Sněžku. Musíte si stanovit menší cíle a za každý splněný si dejte nějakou odměnu. Například: Chcete se za tento měsíc naučit 50 slovíček, přítomný čas a seznamovací fráze. Odměnou bude nějaká dobrá kniha, výlet, večer s kamarády, co vás jen napadne. Během učení je skvělé mít také malé odměny, jakmile dokončíte nějaký úkol. Pokud se chcete ještě lépe naučit stanovení cílů, tak si určitě přečtěte článek o metodě smart.

4. Učte se jako malé děti

Zní to neuvěřitelně snadno, ale je to tak. Musíte si uvědomit, jak jsme se naučili svojí mateřštinu. Nedostávali jsme slovíčka, která se máme naučit. Pravidla gramatiky. Neustále kázání za to, jak jsme hloupí, protože danou věc nevíme. Učili jsme se přirozeně. Poslouchali, opakovali a dělali chyby. Měli jsme kolem sebe atmosféru trpělivosti, chápavosti a podpory. A to mě dostává k dalšímu tipu.

5. Nebojte se dělat chyby

Z chyb se člověk učí. Nejsme dokonalí a to dokazuje naší originalitu. Když se zmýlíte, zkuste to znovu a znovu. Později si vlastní chyby budete uvědomovat a vyvarujete se jim. Hlavně to nevzdávejte při prvním neúspěchu. Podívejte se také na náš článek o dalších 7 tipech pro lepší učení jazyků.

6. Nebojte se mluvit

Pasivní část jazyka je jednoduchá. Rozumíte tomu co čtete, co posloucháte, ale poskládat větu a říct jí nahlas je španělská vesnice. Bez procvičování se nikam neposunete. Zkuste si pustit nějaký film nebo klidně pohádku pro děti např. v angličtině a opakujte nahlas. Jednou z možností je mluvit sám se sebou, položíte si otázku a odpovíte si na ní. Zkoušíte si fiktivní konverzaci. Pokud máte studijního parťáka nebo někoho, kdo je na stejné úrovni jako vy, můžete si pomáhat navzájem.

7. Obklopte se

Není nic lepšího a možná i nejefektivnějšího, než se obklopit jazykem. Možná si kladete otázku, jak to udělat, když nežiji v cizí zemi, kde danou řečí mluví. Pokud rádi posloucháte písničky, podcasty nebo rádi čtete, díváte se na filmy aj. Převeďte to do jazyka, který se chcete naučit. Ze začátku to bude těžké, ale potom se to změní a vy to začnete milovat.

8. Musí to být zábava

To je asi nejdůležitější bod ze všech. Musí vás to bavit. Pokud budete otráveni pokaždé, když se budete „učit“, je něco špatně. Podívejte se na problém a položte si pár otázek. PROČ MĚ TO NEBAVÍ? JAK SE CÍTÍM? CO MŮŽU ZMĚNIT, ABY MĚ TO BAVIT ZAČALO? Jakmile se endorfíny, nebo-li hormony štěstí, dostaví, budete cítit dobrou energii, chuť pokračovat a těšit se na další výzvu.

Závěrem je nutné dodat. Začněte a nevzdávejte se.

Mohl by vás také zajímat článek o učení němčiny nebo o tom, jak odmaturovat z angličtiny.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0

1 Komentáře

  1. […] metody jsou v článcích Jak odmaturovat z angličtiny, Jak se naučit rychle anglicky, 8 tipů pro lepší učení jazyků a 7 neotřelých tipů, jak se naučit cizí jazyk […]

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *