TěloZdraví

Jak trénovat mozek doma 10 minut denně?

Každá minuta obětovaná seberozvoji nebo rozvoji našeho mozku se vyplatí. Jak trénovat mozek? Jakkoli, stačí k tomu chvilička denně. Třeba 10 minut. Skvělé tipy pro každodenní trénink mozku odhalí tento článek. Jak tedy co nejvíce oddálit skomírání mozku?

Jak rozvíjíme svůj mozek?

Abychom předešli jeho předčasnému stárnutí, musíme se o něj starat. Mozek si naši péči zaslouží. Obstarává řadu funkcí nutných k životu. Pro jeho správný výkon je nutné o něj dbát. Rozvíjejte pravidelně svou paměť, logické myšlení apod. Endorfíny se vám vyplaví při oblíbeném sportu, tvůrčí či jiné práci, která vás naplňuje, a samozřejmě je nutné dodat tělu kvalitní živiny.

Vegetables, Healthy Eating, Cooking, Food, Eating

Tipy a recepty na fresh a zdravé smoothie. Inspirujte se také článkem Jak vstát bez dlouhého přesvědčování pochutnat si bez povšimnutí, že jím něco zdravého.

Jazyky

Trénovat mozek můžete i učením se jazyků, stačí pár minut denně. Využijte zdarma aplikaci Duolingo, kde si člověk procvičuje daný jazyk za pomoci návykové aplikace a principů gamifikace.

Také si zahrejte skvělou online hru – Slovní fotbal (v ČJ) a Word Soccer (v AJ). V obou z nich je cílem v určitém čase poskládat co nejvíce slov. Na duel můžete vyzvat i známé, stačí jim zaslat odkaz a domluvit se s nimi na určitém čase zápasu.

Další metody jsou v článcích Jak odmaturovat z angličtiny, Jak se naučit rychle anglicky, 8 tipů pro lepší učení jazyků a 7 neotřelých tipů, jak se naučit cizí jazyk

Jak si udržet kognitivní funkce, jako paměť, koncentraci?

Svou mozkovnu lze udržovat také luštěním sudoku, křížovek, hraním deskových her, při nichž jste nuceni přemýšlet (Osadníci z Katanu, Dostihy a sázky, Česko…), nezapomeňte vyzkoušet skvělý nyní bohužel nedostupný program Happy Neuron – zábavné hry udržující vaše kognitivní funkce, jako paměť, soustředění, rychlost apod., nebo Mentem, a hrejte dětské pexeso. Vyplňujete si různé testy, čtěte, pište.

Girl, Woman, Read, Book, Sit, Nature, River, Learn

Sport

Dog, Nature, Forest, Landscape, Animal, Walk, Autumn

Z pohybových aktivit je vhodná taková, kterou máte rádi. Můžete se věnovat individuálnímu nebo kolektivnímu sportu. Uvnitř i venku. Ale nezapomeňte, že byste pro své zdraví, správnou funkčnost mozku a celého těla měli alespoň na několik minut denně vyjít z bydla, nejlépe do přírody. Zelená barva, čerstvý vzduch a pocit svobody vám dodá tu správnou jiskru života. Odborníci říkají, že stačí pouhá hodina denně sportu na čerstvém vzduchu a může se Vám výrazně zlepšit kvalita života, čímž se stanete spokojenějšími. Pokud se Vám například nechce do práce, tak místo dlouhého přemáhání po obědě na 40 minut vyběhněte a následně bude Váš mozek odpočatý a připravený na další práci. Chce to jen překonat lenost!

Nezapomeňte se také správně stravovat, jíst ve stejnou dobu 5x denně po menších dávkách, zahrnout do jídelníčku vše potřebné. Konkrétně pro mozek jsou důležité vitamíny skupiny B a další živiny. Pomoci mohou i vitaminové doplňky z lékárny, ale pamatujte, že přednost by vždy měla mít potrava, kterou konzumujete a v níž by vše potřebné mělo být zahrnuté.

Woman, Running, Run, Fitness, Sports, Outdoor
Round, Bicycle, Ride, Father, The Son Of, Helps, Trip

Spánek

Jak zlepšit svou schopnost učit se a udržet pozornost? Nutný je pravidelný a kvalitní spánek, minimálně 8 hod. denně. Snažte se ulehnout vždy ve stejnou hodinu a dodržovat vstávání v určitou dobu. Také si přečtěte náš článek o spánku a únavě.

Ruce

Mozek rozvíjíte také rukama. To se netýká jen umění, jako malování, nebo schopnosti programovat apod. Focení, vytváření a střih videí, hra na hudební nástroj, ale především každodenní činnosti, tím, že pracujete na splnění svých snů, dáváte jim deadliny, aby se z nich staly cíle, a cestou malých kroků se k nim přibližovali a dosahovali jich. 

Photographer, Tourist, Snapshot, Taking Photos

Hra na hudební nástroj

Jestli vám mohu doporučit, jak se zdarma jako samouk naučit úplné základy hry na kytaru, odkáži vás na paní Medek. Její tutoriály jsou dostupné na Youtube a opravdu mi pomohly úplně od nuly.

Jak ještě trénovat mozek?

Určitě je dobré pečovat o rozvoj svého zdravého sebevědomí, vzdělávat se, protože školou nic nekončí. Nasávat informace a pracovat na sobě musíme celý život.


Teď víte, jak trénovat mozek, pusťte se tedy do toho.

Čtěte také Triky pro ušetření času a zlepšení kvality života nebo článek o emoční inteligenci.

Foto: Pixabay

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
2
Super
2
Nic moc
0
Trapas
0
Petra Sýkorová
Jsem redaktorkou skautského časopisu Roverský kmen. Ve volném čase píši básně, povídky a knihu. Také ráda čtu a chodím do přírody. Vystudovala jsem maturitní obor podnikání.

    2 Okomentováno

    Chci k tomu něco říci

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    Více:Tělo