CestováníKultura

Nejzajímavější památky Londýna, které musíte vidět!

Londýn! Hlavní město Spojeného Království, rozkládající se po obou stranách řeky Temže. Kosmopolitní metropole, ve které se doslova potkává dávná historie s nadčasovou modernou! Na světě snad není člověka, který by odmítl návštěvu tohoto živelného velkoměsta. Ostatně „Kdo je unaven Londýnem, je unaven životem.“ To řekl již v 18. století básník Samuel Johnson. Pojďme se tedy podívat na nejnavštěvovanější památky Londýna, které rozhodně musíte vidět, pokud plánujte cestu do Velké Británie.

Pohled přes Temži na Big ben, westminster Abbey a Houses of Parliament
V uličkách Londýna na vás dýchne kouzlo dob dávno minulých. 

Kde začít při návštěvě Londýna?

Projděte se podél romantické Temže. Řeky, která byla v minulosti pro Londýňany životadárným zdrojem. Kupte si „coffee to go“ a nasajte atmosféru města stojícího hrdě nad jejími břehy. Podívejte se na temnou hladinu a pak vzhlédněte k budovám a mostům, které ztělesňují cestu napříč staletími. Londýn je neobyčejným místem a je náročné stihnout vše během jen několika dní vaší dovolené. Dáme vám tip na historické památky v Londýně, které za návštěvu určitě stojí. Stihnete je všechny? Co vás laká nejvíc?

10. Westminster Abbey

Navštivte místo, kde byli korunováni všichni angličtí a britští panovníci od roku 1066. Staňte před oltářem, kde si řekli své ano Kate Middleton s princem Williemem. V tichu pohlédněte na místa posledního odpočinku britských monarchů, básníků a spisovatelů. Ano, ve Westminsterském opatství se odehrály téměř všechny významné korunovace, svatby i pohřby královské rodiny. Opatství je nejvýznamnějším chrámem na území Spojeného Království. V roce 960 n. l. zde stál pouze dřevěný kostelík, který byl postupem času přestavěn do chrámu božích rozměrů.

A jak už to bývá i tohle místo je opředeno starou legendou. Legenda praví, že mladý rybář prožil u řeky vidění. Ježíš Kristus se zjevil na břehu Temže. A právě tam, kde se zjevil, dnes stojí Westminsterské opatství. Pokud jste milovníci historie, navštivte Westminster Abbey.

Westminster Abbey, místo korunovací a pohřbů královské rodiny.
Výstavba opatství začala kvůli božímu vidění rybáře.

Tip: Nechte si dost času na průzkum samotného opatství, ale i okolí. V blízkosti se nachází  houses of Parliament, Big Ben, and Churchill’s war rooms.

9. Big Ben

Věži s hodinami se nesprávně říká Big Ben. Elizabeth’s Tower. To je opravdový název věže. „Velký Ben“ je totiž jméno čtrnáctitunového zvonu, který se nachází uvnitř této ikonické stavby, která je zároveň součástí parlamentních budov, neboli houses of Parliament. Otázka, po kom je slavný zvon pojmenovaný, má dvě odpovědi. Buď tento mega zvon získal své jméno po hlavním staviteli Benjaminu Hallovi, nebo byl pojmenován po nejtěžším zápasníkovi Benjaminu Cautovi. Jaká odpoveď se líbí víc vám?

Big Ben nejznámější hodiny světa
Navštivte nejznámější hodiny světa.

🕰️ Tip: Obdivování Big Bena si naplánujte na „celou“. Ať slyšíte bít srdce tohoto nejznámějšího zvonu na vlastní uši.

8. Katedrála svatého Pavla

Ikonická katedrála svatého Pavla je druhou největší katedrálou na světě. A jedním z dalších míst, které v Londýně musíte navštívit. Říká se, že je symbolem vlastenectví, odporu a pýchy Londýna. Stavba katedrály trvala 35 let. Christopher Wren si i přes počáteční odpor dokázal prosadit svou myšlenku a postavil místo věže kopuli, která celé katedrále s křížovým půdorysem dodává monumentální vzhled. Až budete obdivovat viktoriánské mosaiky na stropě kaple, nezapomeňte vyzkoušet tzv. šeptající galerii. Pronesete-li v katedrále slova v blízkosti stěny, jsou slyšet na druhé straně ochozu, který je vzdálený až 32 metrů.

Pohled na katedrálu sv. Pavla v Londýně
Architekt Christopher Wren si musel ikonickou kopuli prosadit.

Tip: Nezapomeňte vaši návštěvu zvěčnit na mostě Millennium. Odkud je nejkrásnější výhled na katedrálu.

7. Tower Bridge

Tower Bridge je pravděpodobně nejkrásnějším Londýnským mostem. Věkově patří, ale spíš mezi benjamínky. Jeho stavba probíhala v letech 1886–1894 a autorem je Londýňan Horace Jones. Na stavbě pracovalo přes 400 dělníků. Most je vystavěn v novogotickém stylu, a díky tomu ladí se sousední středověkou pevností Tower of London.

Tower Bridge jeden z nejkrásnějších mostů v Londýně
Červená, modrá, bílá. To jsou barvy nejkrásnějšího Londýnského mostu. 

🌉 Tip: Navštivte prohlídku věnovanou historii výstavby mostu a nabídne se vám dechberoucí pohled z lávky ve výšce 42 metrů. Když budete mít velké štěstí uvidíte jak se most sklápí při průjezdu lodě.

6. Tower of London

Navštivte pevnost jejího veličenstva. Tower of London sloužil v minulosti jako vezení, mincovna i zvěřinec. Vydejte se na průzkum pevnosti opředené krvavou historií a zajděte zkontrolovat krkavce, kteří podle legendy mají předpovědět pád monarchie.

Tower of London je na seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Bílá Věž neboli White Tower byla postavena již v roce 1078 Vilémem Dobyvatelem. Tower byl původně královskou rezidencí, ale od 16. století sloužil jako vězení. Za mřížemi zde skončil například Sir Thomas Moore, princezna Alžběta a později také nacista Rudolf Hess.

popravčí špalek a sekera v Tower of London
Anna Boleynová byla popravena za cizoložství. Její duch zůstal v Tower of London na věky.

🪓 Tip: Nezapomeňte se podívat na takzvané „beefeaters“ neboli hradní stráž, která v noci hlídá korunovační klenoty. A kdo ví, třeba v chodbách pevnosti pocítíte přítomnost ducha Anny Boleynové, kterou nechal král Jindřich VIII. kvůli nevěře v Krvavé Věži popravit.

5. Trafalgar Square

Někteří považují Trafalgarské náměstí za pravé centrum Londýna. A proč ne. Vždyť právě tady se konají všechny silvestrovské oslavy i demonstrace.

Dominantou náměstí je 56 metrů vysoký sloup, na kterém je socha admirála Nelsona. Admirál Nelson padl v roce 1805 v bitvě u Trafalgaru a tento pilíř ctí jeho památku od roku 1843.

Trafalgarské náměstí v Londýně. Pohled na pomník Admirála Nelsona.
Admirál Nelson padl v bitvě u Trafalgaru v roce 1805.

🦁 Tip: Koukněte na lvy, kteří jsou součástí monumentu na Trafalgarském náměstí. Ti měli sloužit k zastrašení lůzy. Jsou opravdu tak děsiví? Vydejte se směrem k Vítěznému oblouku Admiralty Arch a po ulici Mall můžete dojít až pod okna královny a navštívit Buckinghamský palác.

4. Buckinghamský Palác

Dnes je Buckingham palace oficiální městskou rezidencí královny. Palác byl vystavěn v roce 1703 vévodou z Buckinghamu. Objekt byl přestavěn na žádost krále Jiřího VI. Architekt Nash z komplexu vytvořil rezidenci hodnou královské rodiny. Ale byla to až královna Viktorie, která zámek prohlásila oficiálním sídlem rodiny. Během srpna a září, když je královna na dovolené, je zámek přístupný veřejnosti.

Střídání stráží u Buckinghamského paláce v Londýně.
Střídání stráží bude nezapomenutelným zážitkem.

Tip: Návštěvu naplánujte na 11am, kdy se obvykle odehrává velkolepé střídání stráží. Bohužel, střídání stráží neprobíhá denně a záleží také na počasí a dalších okolnostech, ale třeba budete mít štěstí.

3. Albert Memorial

Projděte se v zahradách Kensington Gardens, které leží severně od Albert Hall. Vaším cílem je Albertův památník. Tento klenot je považován za jeden z největších sochařských úspěchů viktoriánské éry. Autorem návrhu byl sám Sir George Gilbert Scott.

Památník byl vybudován jako vzpomínka na prince Alberta, který v roce 1861 zemřel na tyfus. Sám Albert o památník nikdy nestál, ale královna Viktorie chtěla mít památku na svého milovaného manžela.

Památník prince Alberta, postaven královnou Victorii.
Princ Albert o pomník nikdy nestál. Ale královna Viktorie si prosadila svou.

Tip: Skvělé, klidné místo, pokud chcete na chvíli uniknout rychlému tempu velkoměsta. Sedněte si na trávu a na chvíli se zastavte.

2. Palác Hampton Court

Projděte se v zahradách, kterým se přezdívá anglické Versailles. Navštivte komnaty tudorovského sídla z roku 1514. Palác si původně pronajal státník Thomas Wolsey, ale Jindřich VIII. si sídlo brzy převzal zpátky. Při prohlídce tohoto venkovského sídla nesmíte zapomenout kouknout pod pokličku tudorovské kuchyně. Kde uvidíte podmínky, ve kterých se tenkrát připravovaly pokrmy pro mlsné šlechtické jazíčky.

Hampton Court v Londýně je anglické Versailles.
Projděte se v zahradách Hamton Court.

Tip: Dokážete se vymotat z 300 let starého bludiště? Říká se, že v paláci můžete strávit celý den. Ale stejně budete objevovat nové a nové věci. Proto návštěvu opravdu zvažte.

Přečtěte si také článek, jak se naučit rychle anglicky a jak z angličtiny odmaturovat.

1. Baker Street

Nakoukněte do světa snad nejznámějšího detektiva všech dob. Postava autora Arthura Conana Doyla má na Baker Street své vlastní muzeum. Vraťte se v čase a rozluštěte zapomenuté kriminální příběhy v soukromém muzeu Sherlocka Holmese.

Baker street station, London Tube.
Projeďte se London Tube a navštivte Sherlocka Holmese v Baker street.

Tip: Tato část města je elegantní rezidenční čtvrtí. Projděte se v ulicích a nasajte atmosféru jiné tváře Londýna.

Londýn je okouzlující místo. Ale nenechte se unést pokušením chtít stihnout všechno. Nehoňte se. Vnímejte a prožívejte. Méně je někdy více. Nechte na sebe Londýn promluvit a mějte oči otevřené. Budete si tak toto kouzelné město nad Temží nosit v srdci napořád. A nezapomeňte na to, že deštník je v Anglii opravdu“MUST“.

Natrénujte anglickou konverzaci, než vyrazíte přes La Manche.

A kam to bude příště? Neláká vás třeba Svatojakubská pouť? Pešky vás to nebaví? Tak jeďte autem. Dáme vám tipy na místa v Rakousku, která nesmíte minout.

Tak šťastnou cestu!

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
3
Super
0
Nic moc
1
Trapas
0
Iva
Miluju cestování, jídlo, kiteboarding a angličtinu. Snažím se o to, abych každý den byla o fous lepší člověk, než jaký se byla včera. Nemám ráda pomluvy, lži, závist a "netopýre".

    Chci k tomu něco říci

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *