Cestování

Top 5: Nejlepší potápěčské lokality

Ponořit se pod hladinu, zaposlouchat se do šumění moře a na chvíli zapomenout na celý svět nad hladinou. To jsou důvody, proč se mnozí z nás do potápění zamilovali. K tomu přidejme nádherné korálové útesy, hejna barevných rybek nebo živočichy, které můžeme spatřit jedině pod hladinou moře. Zažít tohle všechno vyžaduje kromě potápěčského kurzu a potřebného vybavení, také výběr správné lokality. Právě na nejlepší potápěčské lokality se podíváme v tomto článku.

Nejlepší potápěčské lokality – Afrika

Egypt – Rudé moře

Egypt patří bezpochyby mezi nejoblíbenější destinace pro potápěče. Pro Čechy představuje určitě jednu z hlavních variant i díky finanční dostupnosti. Další předností této země je určitě blízká poloha, nádherné památky, pláže a krásné Rudé moře. Egyptské pobřeží má na délku asi 1500 km, nabízí tedy plno různorodých míst vhodných k potápění či šnorchlování. Oblíbenými lokalitami pro potápěče jsou pobřežní města a letoviska jako HurghadaMarsa Alam či Sharm el Sheikh. Tady není nouze o domluvení potápěčských lekcí, výletů lodí, kterou se můžete nechat zavést k podmořským jeskyním a seznámit se tak s dalšími překrásnými oblastmi podmořského světa Rudého moře. 

Nejlepší potápěčské lokality - Rudé moře

Další zajímavou potápěčskou lokalitou v Egyptě jsou Bratrské ostrovy. Jsou to vystouplé vrcholky útesových pilířů nacházejících se v severní části pobřeží Egypta. Tyto ostrůvky jsou ze všech stran obklopeny hustým porostem korálů, které přitahují obrovská hejna ryb včetně žraloků. Mezi velmi zajímavá místa pro potápěče patří také místo, kde se potopila během druhé světové války loď Thistlegorm. Loď se zachovalou válečnou výbavou najdete na písečném dně v hloubce přibližně třiceti metrů. V lodi mají domov různé druhy ryb a měkkých korálů. 

Nejlepší potápěčské lokality – Austrálie

Velký bariérový útes

Jedná se o více než 2000 kilometrů dlouhý korálový útes – největší na světě. Patří mezi přírodní světové památky chráněné organizací UNESCO. Je to nejrozlehlejší potápěčský park na světě, který byste viděli dokonce i z vesmíru. Ukrývá před námi bohatý podmořský svět, který zahrnuje stovky druhů korálů a tisíce druhů ryb.

Nejlepší potápěčské lokality - Bariérový útes

Tím největším lákadlem jsou tvrdé korály, které přímo vytvářejí tento útes. Jsou nádherně barevné a skládají se do labyrintů, mezi kterými můžete proplouvat nekonečně dlouhou dobu. Můžete si tu i zaplavat s delfíny nebo mořskými želvami, spatřit slavnou rybku Nemo – klaun očkatý, karetu obrovskou či bariérové žraloky. 

Nejlepší potápěčské lokality – Amerika

Havaj – ostrov Maui

Ostrov Maui leží izolován uprostřed oceánu. Díky své poloze, stejně tak jako díky silným proudům v této oblasti, disponuje množstvím rostlin a živočichů. Tuhnoucí láva vytvořila krásné vulkanické jeskyně a další zajímavé útvary, ve kterých tito živočichové a rostliny sídlí. Kromě různých druhů ryb zde můžete narazit na mořské želvy, velryby, malé korálové žraloky či mořské ježky. 

Maui nabízí pro potápěče opravdu nespočet zajímavých míst, mezi které patří i zátoka Ahihi. Nachází se v přírodní rezervaci Ahihi-Kinau a chlubí se dokonalou viditelností pod hladinou oceánu a svými nádherně zbarvenými korálovými útesy. 

Ostrov Maui

V národním parku Waianapanapa se nachází místo pojmenované po černých lávových kamenech a písku – Honokalani Black Sand Beach. Pokud vám zde štěstí bude přát, můžete zahlédnout i tygřího žraloka či zelenou mořskou želvu. V této oblasti jsou mořské proudy extrémně silné a nesou v sobě obrovskou rozmanitost fauny. Nedaleko jihozápadního pobřeží Maui se nachází chráněná přírodní rezervace tvaru půlměsíce Molokini

Galapágy

Galapágy bývají označované jako to nejkrásnější místo pro potápění na celé planetě. Ostrovy patří k Ekvádoru a mají na svém území chráněné mořské rezervace. Škála volně žijících druhů živočichů je obrovská. Potkáte se s delfíny, žraloky, tučňáky, želvami a s mnoha dalšími druhy. 

Nejlepší potápěčské lokality - Galapágy

Galapágy sice neoplývají krásou korálových útesů, nicméně nepřeberné množství jak suchozemských tak vodních živočichů vám to zajisté patřičně vynahradí. Pro potápěče to bude nesmírně silný zážitek. Kde jinde se potkat s tak velkými druhy ryb, než právě na Galapágách? Dostanete se do velmi těsného kontaktu třeba s lachtany, narazíte na žraloky velrybí v té největší velikosti, potkáte se s osmimetrovou mantou atlantskou nebo třeba s podmořským leguánem. Nejkrásnějšími místy jsou bezpochyby Wolf a Darwin. Tato místa jsou vzdálena od hlavních galapážských ostrovů, ale určitě stojí za to je navštívit. 

Nejlepší potápěčské lokality – Asie

Maledivy

Souostroví Maledivy jsou rájem v Indickém oceánu, který tvoří okolo třiceti atolů. Charakterizováno bývá bezpochyby především blankytně modrým a čistým mořem a plážemi plnými bílého písku. To nám poskytuje ty nejideálnější podmínky pro šnorchlování a potápění.

Maledivy

K vidění je pak velké množství drobných rybek, korálů, chobotnic či želv. Ve větších hloubkách pak narazíte i na větší exempláře jako jsou rejnoci, některé druhy neškodných žraloků, trnuchy, murény a obří manty. Na několika místech můžete narazit opět na potopené vraky lodí, které pokrývají korály. Některým šťastlivcům se podaří zahlédnout i obrovského žraloka velrybího, který dorůstá délky až dvanácti metrů. 

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *