Nezařazené

Boty nebo umění? Nejdražší tenisky na světě

Současný konzumní způsob života, kde mnozí ukazují své postavení díky drahým značkovým věcem, občas vytvoří až bizarní situace. Drahá auta, domy, šperky nebo oblečení. To vše se může vyšplhat do astronomických sum, které jsou pro nás, běžné smrtelníky, někdy až nepochopitelné. A to platí i u bot. My se dnes podíváme na nejdražší tenisky na světě.

Nejdražší tenisky na světě – co udává cenu?

V dnešní době podstatnou část ceny některých bot tvoří logo výrobce. Náklady na výrobu často činí pouze zlomek výsledné ceny. Jestli má cenu si připlatit za boty od světoznámého výrobce nebo ne, nechám na každém z vás. Každopádně se najdou lidé, kteří za boty zaplatí nemalé sumy. A to z různých důvodů. Často se jedná o limitované edice nebo boty odkazující na slavné osobnosti.

Air Jordan 12 OVO (Drake Edition) – $100,000

Nejdražší tenisky na světě - Air Jordan 12 OVO

Jedná se o výsledek spolupráce mezi Jordanem a značkou kanadského rappera Drakea OVO (October’s Very Own). Na první pohled nejde o nic zas tak speciálního, až na jeden specifický pár. Během zápasu Toronto Raptors daroval Drake tyhle tenisky s retailem lehce přes 200 dolarů jednomu šťastnému fanouškovi. Tomu se boty poměrně rychle podařilo prodat za neuvěřitelných 100 000 dolarů na eBay, což z nich v tu dobu udělalo druhý nejdražší pár bot Jordan na světě. Není jasné, jestli na jedné z bot nebyl nějaký speciální Drakeův podpis nebo vzkaz, každopádně štěstí přeje připraveným.

Air Jordan 12 (Flu Game) – $104,000

Nejdražší tenisky na světě - Air Jordan 12 - Flu game

Když v roce 1997 došlo na rozhodující zápas finále NBA mezi Chicagem a Utahem, Michael Jordan už dvě hodiny před počátečním hvizdem nevypadal vůbec dobře a podle všeho vykazoval náznaky chřipky. Že by ale největší basketbalista historie vynechal finálový zápas? Neexistuje. Přes bolesti, pocity dehydratace a celkovou vyčerpanost Jordan dohrál, nasázel neuvěřitelných 37 bodů a v rámci možností oslavil se svým týmem vítězství, které i s chřipkou (anglicky Flu) v podstatě zařídil. Na nohou měl v tu chvíli právě tyhle tenisky Air Jordan12, přezdívané Flu game. Ty se později vydražily za částku přesahující sto tisíc dolarů. Na chvíli se tak pyšnily titulem nejdražší tenisky na světě vydražené v aukci.

Converse Fastbreak, které v zápasech obouval Michael Jordan – $190,373

Converse Fastbreak

Tady už se dostáváme do astronomických výšek, ale pořád to nejsou ani zdaleka nejdražší tenisky na světě. Tuhle bláznivou cenovku ale tentokrát neurčuje limit nebo použití drahých materiálů. Třetí nejdražší tenisky v našem seznamu vlastnil sám Michael Jordan, který v nich s USA vyhrál Olympijské hry v roce 1984. Na aukci bylo po vydražení těchto Converse tenisek asi hodně veselo.

Nike Moon Shoe –$437,500

Nike Moon shoe

Ať už jste očekávali v této sekci žebříčku cokoliv, pravděpodobně to nebyly Nike Moon Shoe. Tenisky navrhl spoluzakladatel Nike Bill Bowerman. A to pro kvalifikační závody na Olympijské hry v roce 1972. Jde o jediný zachovalý pár, který je mimo jiné jedinečný i v tom, že jeho podrážka je doslova vyrobená přímo z waflovače. Tenisky vydražil v legendární aukční síni Sotheby’s sběratel Miles Nadal v červenci 2019 a udělal z nich pro mnoho lidí oficiálně nejdražší tenisky na světě.

Nejdražší tenisky na světě – vítěz

Solid Gold OVO x Air Jordan – $2,000,000

Nejdražší tenisky na světě - Solid Gold OVO

A zlatou medaili vyhrává…. V těchto teniskách z 24karátového zlata asi moc doskoků nezvládnete. Jde o speciální zlatou verzi původní spolupráce mezi značkou rappera Drakea OVO a Jordanem. A kdo jiný by se mohl pyšnit vlastnictvím tohoto jedinečného páru než samotný Drake. Cenu sice sám neuvedl, ale podle výzkumů, které vzaly v potaz cenu zlata v roce 2016 a množství, které muselo být na tenisku použito, se cena bot odhaduje na dva miliony dolarů. Nejdražší boty na světě má tedy Drake, i když je svým způsobem diskutabilní, jestli se „obuv“ za takovou cenu dá vůbec brát jako výhra… Tohle je tedy odpověď, tohle jsou nejdražší tenisky na světě.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
1
Nic moc
0
Trapas
0

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *