Kultura

Znáte historii bot, které každý den nosíte?

Obouváme je každý den, ale přesto o nich mnohdy nic nevíme. Jestliže milujete boty značky Vans, dovolte nám, abychom vás seznámili s jejich historií. Co stálo u jejich zrodu? U jaké skupiny lidí se od začátku těšili velké oblibě a proč byste minimálně jeden pár měli vlastnit?

Vyjasnění na úvod

Pokud se domníváte, že boty Vans jsou čistě pánskou a chlapeckou záležitostí, vyvedeme vás z omylu. Historie bot Vans je sice úzce spjata se skateboardingovou scénou, která byla od začátku propojena více s chlapci, ale v současné době se tomuto sportu věnuje stále více dívek. Čímž se dostáváme k dalšímu častému omylu, a to tomu, že Old Skool dámské boty jsou určeny pouze dívkám a ženám, které jezdí na skateboardu. Dají se skvěle využít také na každodenní chození.

Jednoho dne ve slunné Kalifornii

Historie značky Vans se začala psát v roce 1966 v Kalifornii, kde ji založili sourozenci Paul a Jim Van Dorenovi. Boty s typickou vaflovou podrážkou byly nejprve určeny jachtařům. To se ale v 70. letech minulého století změnilo. V těchto letech totiž oblast Kalifornie obsypali skateboardisté a brzy zjistili, že právě boty Vans mají skvělou podrážku i tvar k jízdě na prkně.

Obliba nejenom ve skateboardovém světě

Díky tomu se značka Vans stala symbolem skateboardistů a vznikly také ikonické kolekce Old Skool a Slip-on. Oba tyto modely se mimochodem těší obrovské popularitě dodnes. Kromě skateboardingu přišla společnost Vans také se speciální kolekcí určenou na BMX a basketbal.

Společnost na pokraji bankrotu a nový začátek

Jenomže v roce 1984 se firma ocitla na pokraji bankrotu. Nedokázala konkurovat celosvětově uznávaným výrobcům sportovní obuvi a prodej obuvi značky Vans začal strmě klesat. Vedení firmy se ale nevzdalo, začalo se plně soustředit na kvalitu svých bot a v roce 1987 byla firma zpět na vrcholu.

Dnešní podoba značky Vans

V současné době jsou boty značky Vans populární po celém světě. Pravidlo, že jsou boty určené pro vášnivé skateboardisty již dávno neplatí a běžně je potkáme v ulicích velkých i menších měst. Současné modely Vans jsou totiž vhodné také na každodenní chození. Celodenní chůze v nich je pohodlná a chodidla mají v botě pohodlí.

Kupte si i vy svůj vysněný model Vans

Nevlastníte-li ještě svůj pár „Vansek“, neváhejte a vyberte si z desítky různých modelů a všech možných barevných provedení. Široký výběr vaflových bot najdete například v katalogu Flexdog. Kromě obuvi značky Vans najdete na stránkách Flexdog také modely dalších oblíbených výrobců.

Nemarněte už další minutu svého života v nepohodlných botách, ze kterých vás bolí nohy. Kupte si boty s historií, které stály u zrodů skateboardové scény, jsou spojeny s těmi největšími skateboardovými jmény a nabízí pohodlí i pro každodenní chození.

Zkuste také článek o důvodech, proč je chůze zdravá a o tom, jak začít podnikat při studiu.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Patrik
Zajímají mě všechna zákoutí digitálního marketingu, investice i osobní rozvoj. Spolupracuji v rámci konzultací na vybraných větších online projektech a také mám několik vlastních jako zijuspesne.cz nebo zakeri.cz.

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více:Kultura