Nezařazené

Jak a kdy řešit křivé zuby u dětí?

Každý z nás by chtěl mít krásný, zářivý úsměv a dokonale rovné zuby. To samé si přejeme i pro naše potomky. Ale co když tomu tak není? Jak řešit křivé zuby u dětí a kdy je dobré zajít k odborníkovi? Jaké jsou možnosti a kam se obrátit? Žádný strach, to vše se dozvíte v následujícím článku.

Péče o mléčný chrup jako prevence

Důkladná péče o mléčné zuby je základním předpokladem k tomu, aby byl zajištěn správný růst zubů stálých. Jejich pravidelné čištění zajistí, že zůstanou v ústech tak dlouho, jak je potřeba, než budou nahrazeny druhými zuby. Pokud se mléčný zub zkazí, musí se předčasně odstranit a to ohrožuje další vývoj chrupu. Může například dojít k posunu ostatních zubů a tím se změní podmínky pro růst těch následujících.

Dětské zuby

Velmi důležité jsou také pravidelné prohlídky u zubního lékaře. K zubaři můžete dítě vzít hned, jakmile se mu prořežou první mléčné zoubky. Čím dříve začnete s vaším potomkem chodit k zubaři, tím snadněji si zvykne na pravidelnou péči o zuby a nebude mít s návštěvami lékaře problém.

Pozor na zlozvyky

Dalším preventivním opatřením pro správný růst zubů je eliminace zlozvyků. Některé totiž dokáží negativně ovlivnit vývoj dásní a následně i samotných zoubků.

Největší škodu může napáchat přehnané cucání palce. V období, kdy se začínají prořezávat druhé zuby, jsou dásně nejnáchylnější k nechtěným změnám způsobeným vnější silou – tedy palcem v ústech. Prst může na dásních zanechat poměrně znatelné stopy, mění tak jejich tvar a zároveň i směr růstu zubů.

Často se můžete také dočíst o škodlivosti dudlíku. Zde je nejlepší řídit se heslem Všeho moc škodí. Pokud dáváte dítěti dudlík například jen pro uklidnění či uspání, je to naprosto v pořádku. Důležité je, aby dítě trávilo vetší část dne bez něj.

KDY začít řešit křivé zuby u dětí?

Díky pravidelným prohlídkám u zubního lékaře máte možnost přijít na jakékoli odchylky včas, a začít je řešit co nejdříve.

Pokud nastane situace, že si lékař všimne nějaké nepravidelnosti či anomálie, doporučí Vám návštěvu u ortodontisty. Ten provede podrobnou diagnostiku a probere s Vámi nejvhodnější možnosti léčby, typy rovnátek atd.

Léčba křivých zubů může trvat od několika měsíců až po několik let, podle závažnosti patologie. Proto je důležití zuby s lékařem pravidelně konzultovat, aby se vše začalo řešit co nejdříve.

Nejčastěji jsou rovnátka dětem předepisována mezi 8 a 9 lety. V této době ještě není růst trvalého chrupu dokončen, čelist je stále v procesu vývoje a proto je snazší případné odchylky či nerovnosti korigovat.

Křivé zuby u dětí

Menší děti mohou nosit klasická snímací rovnátka jako přípravu k následným typům fixace.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
MisaB
Ráda udržuji svůj život pestrý a v pohybu. Jako student jsem prošla školou sportovní, uměleckou i zdravotní. V současnosti se chci věnovat zkrátka všemu. Má realizace formou psaní je nejčerstvější, zatím v plenkách, a já se moc těším na čas strávený s tímto novým miminkem.

    Chci k tomu něco říci

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *