Jak na ...

Plán, jak udělat každý zápočet

Zápočet je předkrmem zkouškového období. Avšak zatímco hlavní chod bez předkrmu sníst můžete, na zkoušku vás bez zápočtu nepustí. Jak se na náročné období připravit a úplně se z toho nezbláznit? Nabízím několik cenných rad, jak se vypořádat i s těmi nejtěžšími zápočty. 

Během vysokoškolských studijních let potrápí zkouškové období nejednoho studenta. Takovým přípravným obdobím pro týdny stresu je poslední týden semestru, ve kterém probíhají zápočty. V lepším případě je zápočet jen za docházku na přednášky a semináře, ale i to je někdy pro studenta obtížná činnost.   

Kromě zmiňované docházky na přednášky a semináře může být součástí plnění zápočtů také seminární práce, vypracování projektu nebo test.

Následující řádky nabízí několik efektních kroků, jak se pustit do těžkého období vysokoškolské studenta s menším odporem. 

1. Plánuj nejen krátkodobě, ale i dlouhodobě

Ať už používáte kalendář v telefonu nebo dáváte přednost klasické tištěné formě diáře, určitě si zaznamenejte důležité termíny v době studia. Termíny se často zmiňují ihned na úvodních hodinách jednotlivých předmětů.

Nestačí však zaznamenat jen ten daný termín, ale je potřeba myslet i na připomínky, že se daná událost blíží. V elektronické verzi poměrně snadno nastavíte upozornění na blížící se termín i 3 týdny dopředu včetně priority, jakou má kalendář zobrazit. Nezapomínejte, že time management je v době studia naprosto esenciální.

Plánování a zapisování si všech podstatných termínů je pro zápočtové a zkouškové období velmi zásadní.

Často se na prvních hodinách zmiňují i témata na seminářích a přednáškách ke splnění zápočtu. Dozvíte si informace o povinném procentu účastí a pak je plánování absence o dost jednodušší. Tu myslím, není třeba nijak vysvětlovat, drtivá většina studentů je v rozvržení absencí během roku skutečnými profíky. 

TIP: Nikdy, opakuji nikdy, nevynechávejte úvodní hodiny přednášek či seminářů. To, co se dozvíte na prvních hodinách, usnadní celý studijní proces v příštích měsících. 

2. Semináře a přednášky, jak moc jsou důležité?

Zpravidla sami zjistíte, jak jsou hodiny výuky záživné. Někdy je náročné se soustředit, neboť kvalita kantorů a především jejich výkladu pokulhává. Nicméně, pokud už se rozhodnete v učebně sedět, zkuste být aktivní a soustředěný.

Semináře často bývají podmíněny docházkou, neboť tam se aktivita přímo očekává. Je to navíc prostor ke zviditelnění. Vštípení se do paměti přednášejícího. Pokud to tedy nebude tím, že pokaždé když učitel přečte vaše jméno, tak v učebně chybíte.

Pokud si vaší tvář a projev uloží v pozitivním duchu, pak to jistě oceníte u zkoušky. Kvalitní profesoři si totiž uvědomují, že na vysokou školu rozhodně není povinnost docházet a je to vaše rozhodnutí.

3. Projekty a prezentace jako zápočet

Ať už je klíčovým bodem pro získání zápočtu projekt nebo prezentace, je nutno vzít na vědomí, že se jedná o semestrální práci. Mělo by se tak v konečném výsledku projevit, že jste strávili nad přípravou svůj čas. Navíc projektové práce často očekávají nějaké zjištění nebo objev. Jinými slovy není možné dát dohromady semestrální práci dvě hodiny večer před odevzdáním.

Může vám pomoci poznámkový blok, ve kterém si můžete zapisovat všechny nápady během období od zadání po vypracování a pak postupně sestavit celý koncept projektu. Zdá se to časově jako velmi náročné, ale vyhněte se zaměření jen na krátkodobé cíle. Myslete i dlouhodobě.

4. Kupa nesmyslných slov aneb Seminární práce

Seminární práce jsou často vůbec tím nejméně oblíbeným typem zápočtu. Psaní seminárky na téma kanalizační sítě zkrátka není trhákem. Přesto pokud vás v tomto předmětu čeká i zkouška, využijte tento čas k získávání povědomí o problematice. 

Dlouhé hodiny u psaní prací jsou živnou půdou pro růst prokrastinace. Najednou jsou vaši nepřátelé v převaze a tuhý boj se stává ještě náročnějším. Věnujte se přípravě a hledání vhodných zdrojů, není tajemstvím, že často se učitelé zaměřují více na to, kde jste čerpali informace, než co jste sami vyplodili.

I práci na semestrální práci je třeba rozplánovat.

Pokud se vám podaří v seminární práci excelovat, můžete se při ústní zkoušce odkazovat sami na sebe a u kantora určitě zabodujete. Zápočet není jen další otravná práce navíc. Proto přednášející ocení když seminárce dáte kvalitní péči. Ani učitelé nejsou naivní, aby si mysleli, že se všichni studenti pečlivě svým semestrálním úlohám věnují. Tím více je ohromíte, pokud se psaní pověnujete.

5. Zachovej chladnou hlavu

Rada na závěr je jednoduchá a použitelná v jakékoli životní situaci. Zachovejte chladnou hlavu a myslete i na odpočinek dřív než vás zastihne syndrom vyhoření. I když budete tvrdit, že lépe pracujete pod tlakem, tak ve většině případů to tvrdíte právě proto, že jste to jinak nezkusili. 

Plánujte si svou nejvzácnější komoditu. I když dny nejsou nafukovací, můžete zjistit, že nakonec máte mnohem více času, než jste si původně mysleli.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Tereza Kejřová
Žiju ve Švýcarsku, řídím se mottem: "Neočekávej, že to bude snadné. Nevzdávej to, když to bude těžké." Svůj život jsem zasvětila kvalitnímu jídlu a sportu a zavázala jsem se sama sobě (tak by to i mělo být), že chci žít život naplno a v co nejlepší formě.

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *