Tělo

Vše o užívání kratomu! Opravdu vás nabudí?

Kratom – fenomén posledních let. Někdo na něj nedá dopustit, jiní volají po jeho regulaci. Ať už jste jeho příznivci, odpůrci nebo se jen chcete dozvědět více informací, jste na správném místě. V tomto článku si totiž povíme vše o užívání kratomu a jeho účincích na naše tělo i mysl.

Co je to vlastně Kratom

Kratom jako takový je strom, který patří do čeledi kávovníků . První písemnou zmínku o kratomu nalezneme už v 19. století, kdy jej poprvé popsal botanik Pieterem Korthalsem, který ho označil jako nový druh stromu. Jeho historie je však mnohem starší a sahá až do pradávných dob, kdy byl využíván jako přírodní lék proti bolesti, na zlepšení nálady a dodání energie v jihovýchodní Asii, především v Indonésii, Thajsku a Malajsii. V nynější době se z kratomu dělá hlavně čaj, či nápoj, který lidé pijí hlavně kvůli jeho účinkům a tím hlavním účinkem je “nakopnutí”. Má totiž podobné účinky jako káva. Alespoň pokud dodržujete dávkování, pokud ne, tak vás také dokáže uspat.

Listy Kratomu

Užívání Kratomu

Listy Kratomu se nejčastěji připravují jako čaj. Další variantou je prášek, ze kterého si můžete udělat koktejl. Ten obsahuje více než 40 aktivních sloučenin. Ty působí na různé receptory v mozku, což způsobuje účinky blízké stimulantů a opioidů. Rozdíl v účincích je závislý na dávkování.

V malých dávkách mezi 1 – 5 gramy působí kratom jako stimulant a zdá se vám, že zvyšuje energii, což způsobuje, že se můžete cítit více ostražití a společenští.

Ve vyšších dávkách mezi 5 – 15 gramy se zdá, že kratom má sedativní účinek, podobný jako u prášků proti bolesti. Například jako je je morfin a kodein, což může způsobit pocit únavy, klidu a euforie.

Ve velmi vysokých dávkách nad 15 gramů jsou sedativní účinky kratomu až extrémní a můžou způsobit ztrátu vědomí.

Užívání Kratomu

Vedlejší účinky při užívání kratomu

Asi neexistuje diskuze o kratomu, která by se obešla bez zmínění tohoto tématu. A ano, bohužel i Kratom má své mínusy, jako je dehydratace, hubnutí, nevolnosti a v krajních případech i halucinace. A jeho pravidelné užívání může vést k závislosti a způsobit abstinenční příznaky. Pokud se tedy rozhodnete pro užívání kratomu, snažte se nezvyšovat svojí denní dávku. Stejně tak by se neměl zvyšovat počet jeho užití například v jednom týdnu.

Užívání kratomu - vedlejší účinky

Kratom a Nemoci

Kratom je velmi přínosný v souvislosti se spoustou zdravotních problémů. Listy (sušené či čerstvé) a extrakty z listů se používají jako sedativum i stimulant. 

  • Studie prokázaly, že alkaloidy nacházející se v kratomu mají antibakteriální a protizánětlivé účinky, jsou také protirakovinné (v některých zemích se pacientům s rakovinou podává silný odvar nebo extrakt z více než 10 g suchých listů) 
  • Kratom pomáhá léčit chronické bolesti
  • Kratom se používá v léčbě úzkostí a depresí

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více:Tělo