Cestování

Karibský ráj v souostroví Bocas del Toro

Karibik pro chudé, i tak by se dalo v Panamě nazvat souostroví Bocas del Toro, kam míří tisíce turistů za nočním životem, nespoutanou džunglí a Karibským mořem. Oproti malinkatým ostrůvkům v oblasti San Blas, které jsou považovány v Panamě za „must see“ a jsou osídleny indiánským kmenem Guna Yala, jsou ostrovy Bocas finančně dostupnější a nabízí mnohem více aktivit.

Navštívit souostroví Bocas del Toro nebo San Blas?

Takové rozhodnutí stojí před každým cestovatelem, který se právě nachází v Panamě. V případě, že nemáte hluboko do kapsy, určitě vyrazte na obě místa!

Liduprázdná pláž na ostrově Bastimentos vhodná především k surfování.
Pláž na Isla Bastimentos

Souostroví San Blas

Pokud se chystáte do Panamy, určitě budete chtít navštívit alespoň jedno známe souostroví. Blíže k hlavnímu městu Panama City, odkud se uskuteční pravděpodobně váš mezinárodní let, jsou ostrovy San Blas. Jedná se o uskupení zhruba 365 ostrůvků, ale pouze 49 z nich je osídleno indiánským kmenem Guna Yala.

Jídlo připravené na ohni a večerka se západem slunce

Na ostrovech vás přivítají místní rodiny, u kterých můžete strávit den i více. Zapomeňte na elektřinu a jiné vymoženosti moderní doby. Zde se život řídí východem a západem slunce. Ostrovy jsou obklopeny bílým pískem, palmami a křišťálově čistou vodou. Ideální pro odpočinek na konci dovolené.

Pokud se pro návštěvu rozhodnete, nezapomeňte si nechat finanční rezervu. Oblast je spravována indiánským kmenem, který si za vstup a pobyt na svém území nechá řádně zaplatit.

Bocas del Toro

Provincie Bocas del Toro je významnou turistickou destinací dělící se na 3 distrikty. Jedním z nich je i souostroví Bocas del Toro s ostrovy Isla Colón a Isla Bastimentos, které se nachází blízko hranic s Kostarikou.

Isla Colón – hlavní ostrov s letištěm

Souostroví disponuje jediným letištěm na ostrově Isla Colón s hlavním městem Bocas Town, kam míří většina turistů.

Existuje zde přímé spojení z hlavního města Panamy, a proto je souostroví skvělou alternativou k předraženým San Blas. Isla Colón hýří především nočním životem. Sjíždí se sem mládež z celého světa, aby si užila každý pátek Filthy Friday Bocas, jednu z největších párty v panamském Karibiku. Po propařené noci se vyráží na dlouhé písčité pláže, které jsou vhodné především k surfování.

Isla Bastimentos – slunečný ostrov s džunglí a plážemi

V případě, že nejste zrovna party typ, a přesto se chcete na ostrovy Bocas vydat, nabízí se návštěva ostrova Isla Bastimentos. Ostrov je vzdálen cca 10 minut jízdy lodí od hlavního ostrova Isla Colón. Isla Bastimentos je výrazně klidnější, nenajdete zde žádné velké obchody, restaurace a diskotéky.

Hlavním městem je Old Bank, malé přístavní městečko, kde je několik hostelů pro turisty, tři malé obchody s potravinami, škola, kostel a pár rádoby restaurací. Po pár krocích se dostanete do džungle, kterou je potřeba projít, abyste se dostali ke krásné písčité pláži.

Vrchol kopce uprostřed džungle, kterou je nutno projít při cestě na pláž.
Cesta na pláž skrze džungli
Džungle není pro každého

Vzhledem k tomu, že cesta džunglí je poměrně náročná (je potřeba přejít na druhou stranu ostrova) a to především pokud prší, kdy se z cesty stává jedno velké bahniště, bude vám odměnou liduprázdná pláž s bílým pískem. Žádné stánky, žádní prodejci, jen vy, moře a džungle.

Hotelový resort uprostřed tajuplné džungle

Pokud byste se vydali džunglí dál, dojdete až do obrovského hotelového resortu nazývaného Red Frog Beach. Tento resort zabírá zhruba polovinu ostrova. Je rozdělen na hotely, bungalovy, chatičky, vily a klientela je tu různorodá. Opět na vás čeká krásná pláž s bílým pískem, ale kvůli hotelovému resortu se zde nachází více lidí. Největším lákadlem jsou na ostrově Red Frogs – červené prudce jedovaté žabičky, které žijí v místní džungli. Určitě se jich nedotýkejte!

Red Frog žijící v džungli vedle hotelového resortu na ostrově Bastimentos
Red Frog na ostrově Bastimentos
Z hlavního města pěšky nebo po vodě

Jestliže se chcete dostat z Old Bank na Red Frog Beach, máte dvě možnosti. Buď využijete vodní taxi, které vás sveze do přístavu a po úhledné a upravené cestičce skrze hotelový resort přejdete na druhou stranu ostrova, kde na vás čeká už vyhřátý písek nebo se vydáte dobrodružnější cestou skrze džungli, kde budete mít možnost spatřit i červené jedovaté žabky.

Nutno podotknou, že pokud zvolíte první variantu, budete kromě vodního taxi muset zaplatit i vstup na Red Frog Beach. Oproti tomu cesta skrze džungli je zdarma, plná pavouků, komárů, mravenců a jiné havěti a zabere vám podstatně delší dobu. Doporučuji jen odvážným jedincům!

Skotačící delfíni a lenochodi na dosah ruky

Až vás přestane bavit průzkum ostrova, válení se na plážích a užívání si karibského slunce, vyrazte na některý z výletů, které pořádají místní agentury. Naskytne se vám jedinečná možnost pozorovat volně žijící delfíny, obrovské žluto-oranžové hvězdice, navštívit ostrov lenochodů a mnoho jiných a zajímavých aktivit, které ostrovy San Blas nemohou nabídnout.

Delfíni skotačící ve vlnách u ostrova Bastimentos
Delfíni u ostrova Bastimentos

Ať už hledáte božský klid s liduprázdnou pláží a čerstvým kokosovým mlékem nebo noční život, zábavu a surfování, to vše najdete právě zde v panamském Karibiku.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *