CestováníJak na ...Návod

Seznam věcí, co si sbalit na dovolenou

Balení je pro většinu lidí stresující záležitost, na kterou se těší nejmíň z celé dovolené. „Vzít si jen to nejnutnější“ se sice snadno řekne, ale hůř dělá. Co je vlastně to nejnutnější? Bez čeho se neobejdu? A co mi bude chybět, když si to nevezmu?

Udělejte si seznam

Některým lidem pomáhá, když si věci vizualizují. Jestli mezi ně patříte i vy, seznam věcí, které si hodláte na dovolenou vzít pro vás nebude ztrátou času. Ba naopak! To, že ho máte neustále na očích a můžete se k němu vracet, přidávat nebo vyškrtávat položky, vám dá krásný pocit kontroly.

Jestli se bojíte, že jste na něco zapomněli, zkonzultujte seznam s další osobou – třeba s nějakým zkušeným cestovatelem z vašeho okolí. Když mu dáte seznam konkrétních věcí, co si chcete sbalit a zeptáte se, co by přidal nebo ubral, dostanete daleko detailnější a promyšlenější odpověď, než když se ho jen zeptáte: „Hele, Radime, za měsíc jedu do Alp, co si mám vzít?“

Pokud jste umělecky založená osoba, tvorba seznamu nabízí prostor pro seberealizaci. Nepříjemná činnost v podobě balení bude rázem příjemnější, když ji spojíte s činností, která vás baví.

Více o tom, jak nás kreativita rozvíjí, si přečtěte zde.

Co si sbalit na dovolenou?

Nyní se už podíváme na konkrétní tipy, co si zabalit.

Doklady

dva pasy čr

Bez ohledu na to, kam jedete, nějakou formu dokladů potřebujete všude. Zatímco ve většině evropských zemí si vystačíte s občanským průkazem, do spousty zemí potřebujete pas (a někam i víza – ta už ale při balení nevyřešíte…).

Někteří cestovatelé se v Evropě spoléhají jen na občanský průkaz, někteří s sebou raději vozí i pas, pro případ, že by jim například někdo ukradl peněženku s doklady…

Věděli jste, že můžete mít dva pasy?

Jo, a nezapomeňte na kartičku pojišťovny.

Peníze

V Česku se bez problémů všude doplatíte kartou, ve vaší destinaci to ale tak být nemusí a výběr peněz ze zahraničních bankomatů se vám může pěkně prodražit.

Jestli s sebou berete hotovost, dbejte i na strategii balení a nenechávejte všechny peníze na jednom místě. Opět je to kvůli bezpečnosti.

Tip: Přečtěte si, jak cestovat bezpečně.

Léky

S léky je to trochu dvousečné… Na nemoci způsobené změnou prostředí (typicky průjem) je nejlepší koupit si léky přímo na místě, protože ty naše nemusí fungovat. Náplasti, obinadlo, či prášky proti bolesti jsou ale univerzální a je lepší je mít s sebou, než pak ztrácet čas jejich sháněním.

Samozřejmě, jste-li uživatelem speciálních léků, nezapomeňte na ně.

Problematické trio

Jde o zubní kartáček, hřeben a nabíječku. Co mají tyto předměty společného? Užíváme je až do posledního okamžiku před odchodem z domu, takže se snadno může stát, že na ně v nastalém zmatku zapomeneme.

Buďto věnujte jejich přítomnosti ve vašem kufru výjimečnou pozornost nebo si je kupte ještě jednou a používejte jednu sadu jen na cestování…

Adaptér

Nezapomeňte si zkontrolovat, jestli do dané země náhodou nepotřebujete adaptér. Protože na co vám bude nabíječka, když jí nebudete mít do čeho strčit?

na co nezapomenout při balení
Velká Británie patří mezi země, do kterých si adaptér sbalit musíte

Boty do sprchy

Jestli nejezdíte do pětihvězdičkových hotelů, ale hledáte ubytování v průměrnějších objektech, nikdy nevíte, na co můžete v koupelně narazit. Gumové žabky vás ušetří nepříjemných překvapení (a plísně na nohou) a využijete je i při chození po hotelu nebo cestou na pláž.

Ručník a mýdlo

Opět záleží, kam jedete. V luxusním rezortu to problém nebude, ale levnější hotely nemusí ručníky ani hygienické přípravky nabízet. Malá froté osuška zabere ve vašem zavazadle jen pár centimetrů navíc, jedno mýdlo zrovna tak.

Desinfekční gel

Vzhledem k tomu, že při cestování se nevyhneme sahání na předměty, kterých se před námi dotkly stovky neznámých lidí, je přítomnost desinfekce v našem zavazadle darem z nebes (obzvlášť v dnešní době).

A na závěr pozitivní mindset!

co si sbalit

Ačkoliv balení může být stresující, nezapomínejte, že neexistuje věc, kterou byste ve vaší cílové destinaci nesehnali (nechystáte-li se tedy do africké džungle nebo za polární kruh). Neberte balení tedy tak vážně a rozhodně si jím nenechte dovolenou zkazit. Však to znáte, když nejde o život, jde o… nic.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Anna Kuklíková
Ačkoliv jsem kreativní osoba, na svou vysněnou módní návrhářku jsem to nedotáhla. Dnes mě najdete na půdě Masarykovy univerzity, kde studuji ukrajinštinu a mezinárodní vztahy. Baví mě historie, psychologie, cestování, asi milion ručních prací a samozřejmě psaní. O své milované Ukrajině jednou napíšu cestopis.

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *