Jak na ...Zdraví

Jak nás kreativní tvoření rozvíjí?

Taky si rádi doma kreslíte jen tak z dlouhé chvíle nebo se prostě jen neradi řídíte podle předem stanoveného návodu při vaření? Pak zřejmě praktikujete kreativní tvoření i VY! Kreativní tvoření totiž není jen umělecká činnost, je to o zapojení své dětské představivosti s jistou dávkou tvořivosti a spontánnosti.

V článku níže se dozvíte co se skrývá pod pokličkou slova kreativita a jaké jsou její důležité aspekty. Také se dočtete, že ne každé tvoření je nutně kreativní a že kreativního ducha v sobě neobjevíte například poleháváním na gauči. Poslední ale nejvíce důležitou součástí bude i pár bodů, které Vám objasní jak nás kreativní tvoření rozvíjí.

Co je to kreativita?

Když se řekne kreativita, určitě každého z Vás napadne někdo velice významný, který ji oplývá ve velkém měřítku. Světoznámý umělec, malíř, spisovatel a nebo například vynálezce dalekohledu. Ano, všichni oplývali a oplývají kreativitou, ale kreativita je hluboko zakořeněná přeci jen v každém z nás již od narození a určitě není privilegiem pouze velmi nadaných osobností. Stačí ji jen rozvíjet a neusínat na vavřínech.

Každé dítě je umělcem. Problém je zůstat umělcem, když vyrosteme.

Pablo Picasso

Kreativita neboli tvořivost je zvláštní soubor schopností, které umožňují uměleckou, vědecko-technickou a jinou tvůrčí činnost. Projevuje se jako vynalézavost, jako vznik něčeho nového, originálního či jisté nové myšlenky.

Kreativita má i své hlavní aspekty, které jsou jejím základem:

  • vnitřní motivace
  • svědomitost
  • sebedůvěra
  • fantazie a kreativní nápady
Co je to kreativita
Kreativita je spontánnost a tvořivost. Každý ji máme v sobě již od narození a nemusíme být ani slavným umělcem.

Problémem je fakt, že jako dítě sice oplýváme kreativitou, ale současně na nás působí nespočet okolních vlivů. Ať už to jsou rodiče v ranném věku či školní instituce a v dalším stádiu i pracovní prostředí. Všichni tito okolní ovlivňovatelé mají dopad na naše kreativní myšlení, tvořivost a mnohdy je právě ubíjejí (viz Studie NASA o kreativitě napříč věkem).

Tvoření není vždy kreativní…

Tvoření rozhodně nemusí být vždy kreativní. Pokud se řídíte přesně stanoveným návodem a postupem krok pro kroku pak nemůžeme hovořit o kreativitě. V rámci kreativního tvoření je vše o Vaší schopnosti se nad problémem zamyslet jinak, originálně a hlavně…zapomeňte na předobrazy a inspirace. Věřte sami sobě a zkoušejte probouzet Vaši kreativitu třeba i po malých krůčcích.

Nejhorším nepřítelem kreativity jsou osobní pochybnosti.

Sylvia Plath

Vezměte si do rukou například bílé plátno a nechte svoji představivost plout a vyzkoušet kreativní malování. Pokud neradi kreslíte, využít můžete i svůj projekt do školy či práce. Vezměte si čistou Powerpointovou prezentaci, list ve Wordu či sešit v Excelu. Představte si například, že je to nenapsaná novela, na kterou budete jednoho dne velmi pyšní, protože to bude jen a jen Váš výtvor a tvořte.

Taky si vzpomínáte na dětství a na to bezstarostné období? Nikdo Vám neříkal, co máte dělat a vy jste byli pánem svého času i myšlenek. Zkuste své vnitřní dítě při svém tvoření znovu probudit a když už budete u toho, nespokojte se pouze s jedním řešením. Přeci jen my jako lidé máme tendenci tíhnout k tomu, co je nejjednodušší a to využít. Zkuste přijít s více nápady a možností si vybrat.

Tvoření nemusí být vždy kreativní
Tvoření nemusí být vždy kreativní. Nesmíme se řídit návodem ani myslet na to, že před námi to již někdo zkusil. Tvořme spontánně.

Pokud v sobě stále ještě máte blok a myslíte si, že neumíte kreativně tvořit. Zkuste vyzkoušet jakoukoliv novou činnost, která Vás zaujme, jako například malování putovních kamínků. Vystupte zkrátka ze své komfortní zóny, možná i z gauče a zkuste třeba navštívit obchod pro kreativce či kreativní workshop, třeba Vám něco padne do oka. Zkusit můžete i psaní blogu.

Kreativní tvoření a rozvoj

Kreativní tvoření, věřte tomu nebo ne, je velikým pomocníkem pro spokojenější a delší život. Hlavně rozvíjí více a více naši kreativitu a spontánnost. Díky němu propojujeme najednou zdánlivě nepropojitelné.

Taktéž je velice cenným řádkem v životopisu u mnoha firem. Svou kreativitu můžete totiž využít opravdu všude. Například při práci účetního přijdete s novým řešením uspořádání tabulky rozložení nákladů či jako ajťák pomůžete s vývojem nové aplikace.

Kreativní tvoření ze všeho nejvíce ale rozvíjí a formuje ve velké míře naši osobnost. Udržuje nás v pozoru v každém věku. Přicházíme taktéž s novými nápady a díváme se díky kreativnímu tvoření i na věci z jiného úhlu pohledu. Taktéž mnohdy vidíme ve věcech to, co ostatní lidé přehlédnou.

Kreativní tvoření Vám také pomáhá uvolňovat nadbytečný stres a díky němu zapomínáme na zbytečné starosti. Pokud trpíte nadměrným stresem přečtěte si také více tipů jak se zbavit stresu.

Kreativní tvoření rozvíjí nejen naši osobnost, tím že jsme více spontánní a vidíme ve věcech to, co ostatní nevidí. Ale také nám pomáhá redukovat stres a oprostit se od každodenních problémů.

Nejen že nám kreativní tvoření zlepšuje a udržuje psychické zdraví, ale také se při něm mnohdy ztratíte a zapomenete na svět okolo sebe. Taktéž snižuje i krevní tlak, protože má právě podobný efekt jako meditace.

Zkuste také náš článek o maturitě z angličtiny nebo o tipech pro distanční výuku.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
1
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *