CestováníJak na ...

Jak na bezpečné cestování?

Jste single, nebaví vás sedět pořád doma, ale všichni vaši přátelé už mají děti a vy nemáte s kým jet na letní dovolenou… Zkuste cestovat sám! Že se bojíte? Není čeho.

Cestovat sám sice znamená, že jste víc na ráně, nikdo vám takzvaně „nekryje záda“ (obrazně i doslova). Následující tipy vám ale pomohou zůstat po celou dobu vaší cesty v bezpečí.

Pořiďte si zámeček

Zvlášť, chystáte-li se spát v hostelu na pokoji s více lidmi, se vám bude zámeček hodit. Zámeček ke skříňce by měl být samozřejmostí, ale není. Hostely se často snaží vydělat a říkají si za něj o extra poplatek. Převezte je a přivezte si svůj vlastní!

Nemusí být ani nijak drahý. Ceny zámečků začínají už pod stovkou a k odrazení potenciálních zlodějíčků bohatě stačí.

Zvolte vhodné zavazadlo

Vhodné = takové, které nebude přitahovat zbytečnou pozornost. Zapomeňte na luxusní batůžky a kabelky za desetitisíce, loga luxusních značek, přívěsky a viditelné zipy.

Kupte si obyčejný levný batoh s napohled co nejkomplikovanějším zapínáním. Když zloděj uvidí přezky, nebude se mu do toho chtít…

Pokud váš batoh bude mít skrytou kapsu na doklady, peníze a mobil, o to lépe.

bezpečné cestování
Tenhle batoh je sice na magnetky, zdálky to ale zloděj nepozná…

Tvařte se jako místní

Chyba, kterou turisté často dělají, je ta, že vypadají jako turisté. Ale vždyť jste přece turisté! Tak jak byste měli vypadat? No, jakkoliv jinak.

Nahoďte sebevědomý výraz, zrychlete krok a moc se nikde nerozhlížejte – chodíte tu přece každý den a znáte tohle místo nazpamět…

I když zrovna bloudíte a netušíte, kde jste, předstírejte, že vaše kroky mají přesný cíl: tuhle cestu.

jak cestovat sama

Jo a nechte doma ponožky v sandálech, ty vás taky prozradí…

Sledujte své okolí

Nejděsivější na podvodnících, zlodějích a dalších záškodnících je, že si vás vytipovávají. Obětí se nestáváte v okamžiku, kdy vám někdo vytáhne z batohu peněženku, ale v okamžiku, kdy si vás ten někdo všimne a pomyslí si: „Tuhle osobu okradu,“.

Zloději často pracují ve skupinách a nějakou dobu se kolem své oběti ochomýtají. Mapují tak své možnosti a plánují co nejlepší strategii.

Kapsáři často cílí na člověka, který nesleduje, co se kolem něj děje: má v uších sluchátka, dívá se do mobilu nebo s někým mluví.

Na rušných místech se čas od času ohlédněte a nesnažte se při tom být nenápadní. Když kapsář uvidí, že jste pozorní, vybere si jiný cíl. Jde mu sice o to zcizit váš majetek, ale o fyzickou konfrontaci, která hrozí, když byste si ho všimli, nestojí.

Nepřehánějte to s alkoholem

Pod vlivem se vaše smysly otupují a pravděpodobnost, že uděláte nějakou hloupost, která vyústí v nebezpečnou situaci, se zvyšuje.

Nemusí se z vás stát úplný abstinent, ale hlídejte si svou míru. Vždy musíte být natolik při smyslech, abyste se byli schopni vrátit sami na hotel.

Skákání do bazénu v opilosti snad ani nemusíme zmiňovat, že?

Tip: Zkuste dovolenou u moře jinak. Navštivte Bretaň nebo dovolenou po Čechách.

Dejte na svou intuici

Cestování je spojeno s poznáváním nových lidí. Když se na cestě s někým seznámíte, nemáte úplně čas na background check. Častokrát u dané osoby znáte jen křestní jméno a zemi, ze které pochází. Panuje zde tedy jistý pocit anonymity. Zároveň se z nás při cestování stávají tak trochu yesmani, kteří jdou ztřeštěně do každé blbosti, aniž by se příliš zamýšleli nad případnými riziky.

I při cestování platí staré dobré pravidlo, že pachatelem trestného činu nebude nějaký zakuklenec, který na vás vyskočí v parku z keře, ale někdo, koho znáte (nebo v tomto případě: o kom jste si myslela, že ho znáte) a do jisté míry mu důvěřujete.

Může se jednat o hot chlapíka, kterého jste potkala na hostelu nebo přátelského domorodce, který vás osloví na pláži a chce vám ukázat místní zajímavost…

Je jasné, že v zájmu bezpečnosti nemůžete sedět celé dny na hostelu. I přesto ale můžete dělat maximum pro to, aby tato setkání probíhala co nejbezpečněji.

Ať budete kdekoliv, s kýmkoliv, vždycky platí, že pokud z něčeho nemáte dobrý pocit, měli byste se toho vyvarovat. Neříkejte si, že to bude dobré. Nebude. Nebojte se říct, že se na něco necítíte, někam nepůjdete nebo chcete odejít.

Cestovat sám sice znamená vystupovat z komfortní zóny, ale ne za cenu toho, že se ocitnete v nebezpečné situaci. Kromě opalovacího krému si nezapomeňte sbalit zdravý úsudek.

Přejeme vám příjemnou a hlavně bezpečnou cestu. 😊

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Anna Kuklíková
Ačkoliv jsem kreativní osoba, na svou vysněnou módní návrhářku jsem to nedotáhla. Dnes mě najdete na půdě Masarykovy univerzity, kde studuji ukrajinštinu a mezinárodní vztahy. Baví mě historie, psychologie, cestování, asi milion ručních prací a samozřejmě psaní. O své milované Ukrajině jednou napíšu cestopis.

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *