Jak na ...Zdraví

Jak předcházet jarní únavě a ospalosti?

Předjaří je pro přírodu i lidské bytosti náročným obdobím. Dny jsou konečně o něco delší, na zahrádkách před domy se pozvolna střídají jarní květiny. Je to také období, kdy na nás mohou útočit nejrůznější viry, dopadá na nás jarní únava. Cítíme se vyčerpaní, mírně deprimovaní a naprosto bez energie. U některých lidí se mohou vyskytnout také problémy se spánkem či nadměrnou únavou.

Sportovat či neponocovat?

Jak posílit imunitu, zlepšit svou náladu a bezpečně zvládnout tyto příznaky zdravotních problémů? Zde je několik tipů, jak se vypořádat s ospalostí i jarní únavou:

Dodejte svému tělu dostatek vitamínů, stopových prvků a minerálů.

Pokud se potýkáte s pocitem neustálé únavy, váš organismus je naprosto bez energie, povzbuďte ho správnou a pestrou stravou. Snažte se svůj jídelníček obohatit o zdravá a lehká jídla, zeleninové saláty, ovoce z české i zahraniční produkce, sladkovodní i mořské ryby. Vitamíny a stopové prvky můžete přijímat v potravinách, ale také ve formě doplňků.

V boji s únavou jsou důležité prvky jako hořčík, selen, železo, železo zinek. Nutné je také doplňovat vitamín C a vitamín B, nepodceňovat pravidelný příjem omega 3 kyselin, které ovlivňují činnost srdce i mozku. Při ospalosti či únavě pomáhá také kvalitní káva nebo dobrý čaj, ale je nutné si dát pozor na předávkování organismu kofeinem a nepít tyto nápoje ve velkém množství.

Vyvarujte se nadměrné zátěži a dlouhodobému stresu.

Pro duševní i fyzickou pohodu je nutné si umět vhodně naplánovat svůj pracovní i volný čas. Nahromaděná práce v zaměstnání i doma na vnitřním klidu nikomu nepřidá. V jarním období bychom měli také umět aktivně odpočívat a zaměřit se na vhodné relaxační aktivity, abychom se vyvarovali vyčerpání organismu.

Dlouhodobý stres a přepínání sil mohou způsobit i závažná onemocnění. Jedním z nich je syndrom únavy. Ten se může projevovat častou únavou, bolestmi kloubů i svalů, poruchami spánku i paměti, bolestmi hlavy i problémy se soustředěním. Jeho léčba je podmíněna odbornými terapiemi i užíváním antidepresiv. Příznivci přírodní léčby se mohou zaměřit na homeopatika.

Dopřejte si dostatečné množství spánku.

Spánkový deficit negativně ovlivňuje vaše fyzické i psychické výkony, a proto je nezbytné věnovat pozornost také spánkové hygieně. Je nezbytné spát denně dostatečné množství hodin (dospělých osob se doporučuje minimálně 7), nejíst těžká jídla před spaním, snažit se ulehat do postele v pravidelném čase. Pití kofeinových nebo alkoholických nápojů, práce na počítači či s mobilním telefonem i sledování televize jsou aktivity, které mohou váš spánkový rytmus negativně ovlivnit.

Pozvolna se začněte věnovat pohybovým aktivitám.

Pravidelný sport a pobyt na čerstvém vzduchu snižuje projevy jarní únavy a může být nápomocný i v boji s depresí. Ovšem pokud jste přes zimní sportovali výrazně méně, je nutné se sportovními aktivitami začít pozvolna. Vyvarujete se tak nepříjemným problémům spojeným s bolestmi svalů a kloubů. Pravidelnými vycházkami nic nepokazíte, aktivní sportovci se mohou věnovat běhání, jízdě na kole nebo plavání. Také můžete zvážit užívání vhodných kloubních a vitamínových doplňků.

Detoxikujte svůj organismus

Vyčerpaný organismus můžete v jarním období posílit také vhodnou očistou, která mu umožní se zbavit nahromaděných toxinů. Tu si můžete cíleně řídit sami nebo se poradit s detoxikačním poradcem.

Základem očisty je dodat tělu dostatek vlákniny, pročistit střeva, dodat tělu extrakty rostlinného původu, jež napomohou v odstranění škodlivých látek a dodají mu novou energii. Vhodné jsou přípravky jako Ostropestřec mariánský (napomáhá očistě jater), Spirulina (dodává energii, působí protizánětlivě), bylinkové čaje (šalvěj, heřmánek, máta), Chlorela (čistí střeva) či Aloe vera (pročišťuje organismus). Důležité je také dodržovat vhodný pitný režim a to i při nesportovních aktivitách.

Snažte se zdravým životním stylem předcházet depresi

Deprese je poměrně rozšířeným onemocněním souvisejícím s poruchami v oblasti duševní a emoční. Projevuje se úzkostmi, poruchami spánku i soustředění, smutnými náladami, přehnanými obavami z budoucnosti. Může být reakcí na nenadálou událost – ztrátu milovaného člověka, ztrátu zaměstnání, vznik nečekané životní situace, ale také ji může způsobovat nedostatek serotoninu.

Jak se vypořádat s depresí v jarním období bez medikace?

Pokud se nejedná o vážný stav, kdy je třeba užívat medikaci a vyhledat odbornou pomoc je vhodné si najít svou taktiku, jak se s depresí vypořádat. Základem úspěchu je udržovat si správné sociální kontakty, najít si zajímavý koníček, vyrazit za kulturou či sportovním děním, mít se na co těšit. Neméně důležitý je také vyvážený životní styl oproštěný od užívání alkoholu a jiných návykových látek, pravidelné spánkové aktivity, zdravé a pravidelné stravování, hledání psychologických rad, jak se zbavit stresu a nervozity.

Zejména v dnešní hektické době čelí naše zdraví mnoha rizikovým faktorům a my bychom měli hledat vhodné cesty k jeho udržení. Základem úspěchu je pozitivní myšlení, dostatek pohybu, zájem o ostatní lidi, ekologii i cestování. Pro zlepšení nálady si můžete přečíst 5 rad pro ekologicky šetrné cestování.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *