Cestování

5 tipů na nejkrásnější výlety v Česku

Patříte mezi turistické nadšence, kteří každý týden netrpělivě vyhlíží víkend, aby mohli konečně vyrazit za dalším dobrodružstvím v přírodě? Celosvětová pandemie nám všem připomněla, že i naše malá země má v tomto směru hodně co nabídnout. Inspirujte se našimi tipy a vyrazte na další výlety po Česku.

1. K Pradědu skrze Bílou Opavu

Cestu na nejvyšší vrchol Hrubého Jeseníku započněte v lázeňské obci zvané Karlova Studánka. Tam se také můžete po návratu z výletu odměnit některou z nabízených wellness procedur. Nechte se vést žlutě či modře značenou turistickou stezkou. Většina vašich kroků povede podél malé řeky zvané Bílá Opava. Stejný název nese i samotná stezka. Cestou vás čeká několik dřevěných lávek, mostů a žebříků. Patříte-li mezi milovníky vodopádů, pak si i vy přijdete na své. Vaše myšlenky nechte volně plynout a vnímejte čerstvý vzduch a zvuky kolem.

Modře značená cesta vás dovede až ke známé chatě Barborka. K Pradědu vám pak zbývá už jen kousek. Praví fandové turistiky v přírodě budou pravděpodobně mírně zaskočení a zklamaní. Poslední kus cesty totiž vede po asfaltové silnici. I tak vás ale po vystoupání do vyšších míst čekají krásné výhledy. Při příchodu na vrchol vás uvítá socha děda Praděda a za ním tyčící se televizní vysílač. Věděli jste, že jeho vrchol je nejvyšším (umělým) bodem v celé zemi? Ještě před návratem se pokochejte nádhernými výhledy z rozhledny. Výstup na Praděd není nijak náročný a v pohodě ho zvládají i rodiny s dětmi. Pokud jste tam ještě nebyli, nyní je ten správný čas to napravit.

Tip: Chcete si urychlit výstup? Dopravte se k Ovčárně a začněte výlet tam. Poznávacím znamením je chata Sabinka. Přijdete ale o romantická zákoutí stezky Bílá Opava.


2. Po hřebeni Krkonoš

Nelze vynechat snad nejznámější české pohoří. Využijte celý volný víkend a vydejte se z Harrachova až ke Sněžce. Plánujete-li však váš vůbec první výlet do přírody, porozhlédněte se raději po něčem kratším. Hřebenovku Krkonoš si rozložte do dvou nebo tří dnů a kochejte se výhledy na českou i polskou stranu pohoří. Až ke Sněžce vás dovede tzv. Cesta česko-polského přátelství, která kopíruje státní hranice. Na hřebeni se stačí držet červeně značené turistické stezky. Po cestě vás neminou fascinující výhledy například na ledovcová jezera Velký a Malý Staw, která leží na polské straně. Putování zakončíte na Sněžce, nejvyšší hoře Česka. Zdatnější turisté zvyklí na vyšší hory ze zahraničí nazývají Sněžku spíše kopcem. Ani tím si však nenechte pokazit radost z poctivě vyšlapaného víkendového výletu.

Tip: Máte stále dost energie? Prodlužte si výlet a pokračujte dál až na Pomezní Boudy.


3. Relaxační výlet za levandulí

Že je Provence daleko? Ale kdepak! Nádherné levandulové farmy najdete i po celé České republice. Zajeďte si zklidnit mysl na jih Moravy nebo k Praze. Kromě levandule jako takové máte možnost vyzkoušet i různé levandulové produkty, jako je například sirup, džem, levandulový olej, kosmetika a čokoláda. Nezapomeňte, že hlavní sezóna levandule je v průběhu letních měsíců. Směřujte tedy vaši návštěvu do tohoto ročního období.


4. Vyhlídka Máj

Kdo ještě neslyšel o vyhlídce Máj, jako by nebyl. Je velmi známá především obyvatelům Prahy, jelikož leží nedaleko. Vyhlídka zdatně konkuruje i výhledům ve slavnému Grand Canyonu. No dobře, až tak monstrózní není, jistou podobu však popřít nemůžete. Pohled na meandr řeky Vltavy je velkým lákadlem nejen pro instagramové nadšence. Cestu sem zvládne opravdu každý a stojí to za to. Běžte se přesvědčit sami.

Tip: Zbyl vám ještě čas na další výletování v okolí? Zajeďte omrknout i vápencové lomy Malá a Velká Amerika.


5. Fotogenické České Švýcarsko

Těsně vedle hranic s Německem se nachází jeden z nejzajímavějších přírodních úkazů u nás. Pravčická brána, ikona Českého Švýcarska, je největší přirozeně vzniklou skalní bránou celé Evropy. Fotoaparáty a uživatelé Instagramu ji milují. A vy budete taky. Výlet můžete započít v Mezní Louce, případně v Hřensku. Po cestě k samotné bráně můžete obdivovat mohutné skalní převisy a dechberoucí výhledy. Cesta není nijak náročná, nicméně vyplatí se koukat pod nohy.

V cíli očekávejte nutnost zaplacení vstupného, kterým se pokrývá provoz areálu. Je pravděpodobné, že v průběhu výletu budete potkávat více Němců než Čechů. Zejména u našich západních sousedů je tento turistický cíl velmi oblíbený. Divíte se?

Ve stejné oblasti stojí za návštěvu také Edmundova a Divoká soutěska. Plavba po řece Kamenici potěší nejen romantické duše. Obklopeni skalami budete nasávat krásy přírody z trochu jiné perspektivy.

I výlety po Česku vyžadují přípravy

Nemáme sice velehory, to ale neznamená, že žabky jsou v našich končinách vhodnou turistickou obuví. Nemusíte kupovat boty za tisíce korun, nicméně pevná a stabilní obuv je základ úspěchu. Nevyplácí se ani podceňovat proměnlivost počasí. Ověřujte si předpovědi z různých zdrojů. A to i v průběhu samotného výletu. V případě potřeby se včas vraťte, případně výlet rovnou přesuňte na jiný den. A chcete-li si užít výlety na známá místa bez desítek dalších turistů, přivstaňte si. Jiný recept na to bohužel neexistuje.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
IvaH
Celoživotní milovnice psů. Turistka, která nadšení z putování v horách objevila až relativně nedávno. Pisálek, který se rád sebevzdělává a poslouchá rozhovory s inspirativními lidmi. Ideálně s hrnkem kafe v ruce.

    Chci k tomu něco říci

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *