Cestování

Balaton: Proč vyrazit na dovolenou k maďarskému moři?

Češi odjakživa milují moře. Oblíbili jsme si Chorvatsko s Jadranem, milujeme Španělsko a Itálii se Středozemním mořem, dříve jsme nepohrdli ani polskému moři. Znáte ale Balaton? Největší maďarské jezero přezdívané jako maďarské moře? Jak vám zní: Balaton dovolená?

Blatenské jezero je jezero v župách Somogy, Veszprém a Zala v Maďarsku v Dunajské rovině. Prvenství má jako největší jezero ve střední Evropě. Povodí Balatonu má rozlohu 5180 km2. Jeho rozloha je 596 km², délka 78 km a maximální šířka 12 km. Leží v nadmořské výšce 105 m. Průměrná hloubka je 3 m a maxima dosahuje 11 m. Jsou zde minerální a termální prameny.

Zapomeňte na minulost

Pro pamětníky minulého režimu bude Balaton možná synonymem rozbahněných pláží nebo špinavé vody. To už je ale dávno pryč. Dnešní Balaton je především synonymem teplé vody od hladiny až ke dnu. Málokteré evropské vody jsou tak teplé. Najdete na něm čisté pláže a špičkové zázemí pro všechny, kdo ho navštíví.

Sport na Balatonu

Na své si přijdou nejen milovníci opalování, ale i milovníci adrenalinových sportů. Jižní pobřeží se hodí zejména pro rodiny s dětmi, protože má pozvolnou pláž, ve které budete mít vy i vaše děti několik desítek metrů vodu jen po kolena. Ze všech stran Balatonu rovněž narazíte na pohodlné převlékací kabinky. Počasí má Balaton slunné a typicky dovolenkové.

Na jezeře je možné provozovat jachting a na většině jezera je povolen sportovní rybolov. Kolem celého jezera vedou dobře značené cyklostezky, díky které můžete navštívit i historická místa v okolí. Cyklistická infrastruktura je v oblasti Balatonu systematická.

Zábava na Balatonu

ZOO a Dinosaur Park Veszprém je velkým lákadlem pro malé i velké. Kromě zvířat tam najdete rovněž dětské hřiště a lanový park. Vodní věž s různými interaktivními exponáty naleznete ve městě Siófok. Zvláštností památky je, že na věž, vyhlídkové plošiny budovy, se lze dostat 2 panoramatickými výtahy, před kterými se rozprostírá úchvatné panorama Balatonu.

Turisticky vyhledávaným místem je také město Tapolcy, stojící na velkém jeskynním systému, kde můžete plout na loďce po jeskynním jezeře. Národní park Balaton-felvidéki ve stejném městě nabízí například: rezervaci vodních buvolů, Kápolnapuszta, Návštěvnické centrum Kis-Balaton, Lidový dům a naučnou stezku u Balatonmagyaródu, kterou lze navštívit zdarma po celý rok.

Zábavu pro celou rodinu najdete v celoročně otevřeném zábavním parku v Balatonfűzfő. Na své si přijdou milovníci bobových drah. Trasa s otáčkami, jde o nejdelší dvojitou letní sáňkařskou dráhu v Maďarsku. Pod stinnými stromy se nachází více než dvacet dětských hřišť, včetně obřích skluzavek, prolézaček, houpaček a točnic. Pro dobrodruhy jsou zde čtyři stezky různých úrovní obtížnosti, s lanovkou, lukostřelbou a lezeckou věží.

Historická místa Balatonu

Návštěva Balatonu nemusí být jen o vodě a jezeru. Na své si přijdou i milovníci historie. Například malebné městečko Keszthely nacházející se na severozápadním cípu jezera, je známé pozůstatky z doby kamenné i z dob, kdy tu byla římská pevnost. Dominantou městečka je krásný barokní zámek rodu Festeticsů. Jedná se o jeden z největších maďarských zámků s nádhernými zahradami. Ve městě se nachází také muzeum hraček.

Dalším krásným místem stojícím za návštěvu je Badacsony, proslulá vinařská oblast známá svoji původní architekturou. Můžete se také vydat na zámek Helikon a zříceninu hradu Szigliget. Lovecký zámek Csillagvár ve tvaru hvězdy najdete v městečku Balatonszentgyörgy. Uvnitř je muzeum voskových figurín.

Poloostrov na samotném jezeře s městečkem Tihany nabízí několik historických památek. K nim patří benediktínské opatství z 11. století, v jehož kryptě je hrobka krále Ondřeje I. Můžete se zajít podívat na poustevnickou kolonii nebo zavítat do muzea panenek.

Čím se v Maďarsku platí

Oficiální měnou je maďarský forint dělící se na 100 fillérů. Na mnoha místech ale obchody akceptují i platbu eurem. Po celém Maďarsku je síť bankomatů, ze které můžete místní měnu přímo přes svojí platební kartu.

U Balatonu některé směnárny vyměňují i české koruny. Pozor si ale dávejte, pokud vlastníte starší bankovky. V tuzemsku s tím problém není, ale některé maďarské směnárny vyžadují bankovní ochranné prvky objevující se jen na nejnovějších českých bankovkách.

Balaton ubytování

Nabízí Balaton ubytování po celý rok? Ano, výlet do této krásné oblasti v Maďarsku si můžete udělat prakticky po celý rok. Litovat rozhodně nebudete. Od kempů po přepychové hotely. Ceny za ubytování jsou různé. Najdete zde ubytování levné, ale také za luxusní ceny.

Jezero Hevíz

Milujete-li lázně, určitě navštivte jezero Hevíz. Uprostřed tohoto termálního jezera „plavou“ pohodlné lázně nabízející veškeré možné i nemožné procedury. Jezero Hevír je největší horké jezero Evropy. Jeho voda má blahodárné účinky na lidský organismus a tak se jezeru někdy přezdívá „jezero zázraků“.
V létě se teplota vody v jezeře pohybuje okolo 33 stupňů, v zimě zůstává mezi 26 až 28 stupni Celsia. Teplo na vás čeká celoročně.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *