NávodTělo

Nejlepší motivace ke cvičení je progres a…?

Proč musíme cvičit? Jak se sportem začít a vytrvat? Chcete se nechat nakopnout ke cvičení? Naše tipy vám poradí, kterak se stát disciplinovaným sportovcem, abyste si udrželi zdraví a kondici. Zde jsou návody, jak na pravidelné cvičení.

Proč cvičíme?

Existuje různá motivace, kterou lidé mají, když se pohybují. Především by rádi zhubli nebo nabrali svalovou hmotu. Jsou však i jiné důvody, jako preventivní. Anebo se může stát, že jedinec chronicky onemocní a pravidelný pohyb musí zařadit do svého harmonogramu dne, aby následky své choroby oddálil co nejvíce.

Cvičením tedy bojujeme ať už proti potenciálním, nebo reálným nemocem. Samotný tréninkový progres může velmi přispět k motivaci dál cvičit. K fyzickým aktivitám se lidé ubírají také proto, že chtějí změnit svůj vzhled a tím získat partnera/partnerku. Sportem též trávíme volný čas a je to zábavná forma odpočinku. Podívejte se, jaké má relaxace výhody. Ať už je vaše motivace ke sportování jakákoli, máme pro vás tipy, jak na to!

Jedním způsobem, jak to nevzdat, je říct si: „Ty jo, mám toho za sebou už tolik, fakt jsem hodně pokročil/a! Nebudu to přece vzdávat. Jsem vytrvalý/á, už trénuju dlouho. Dokážu to, přece neodejdu bez boje!

Mám na to.“ Vždycky, když máte pochybnosti nebo vás zaskočí lenost a nechuť do cvičení, zopakujte si, proč cvičíte. „– Protože nechci být obézní a nemotorný/á a zatěžovat své tělo. – Poněvadž mi to řekl lékař, a když ho neposlechnu, dopadnu špatně. Protože sport je radost, a když se mi nechce do klasického pohybu, na který jsem zvyklý/á, můžu zkusit jinou variantu, při níž bych se v tuto chvíli cítil/a lépe.“

Progres je motivace k cvičení. Když už tak dlouho trénujete, nevzdáte to, ne?
Progres je motivace k cvičení. Když už tak dlouho trénujete, nevzdáte to, ne? Zdroj: Pixabay.com

Fáze cvičení

Každý den bychom měli zahájit protažením, příjemnou rozcvičkou. Všechny části těla máme naladit na výkon a usnadnit si také vstávání. Začíná se zahřátím, jako je běh, skákání panáka či klus na místě. Nezapomeňte pravidelně dýchat – nádech nosem, výdech pusou. Poté se již může přistoupit k samotné rozcvičce, jež může být velmi pestrá a kreativní, ale i tradiční, na kterou jste zvyklí. Rozcvička je rychlá, trvá 10–15 min. Provádění jednoho úkonu není dlouhé – tím se rozcvička odlišuje od strečinku (který se aplikuje po samotném posilování či jiném fyzickém ústředním výkonu).

Po zahřátí a rozcvičce nastupuje na řadu samotný trénink, ať už silový, vytrvalostní nebo rychlostní. Těch druhů je celá řada a záleží jen na vás, které cvičební odvětví byste rádi zlepšili. Můžete ale kombinovat vše dohromady, respektive činnosti střídat, a tak podle toho, které odvětví chcete upevňovat, zvolíte konkrétní cvičební plán a počet sérií opakování.

Cyklistika je super sport.
Cyklistika je super sport. Zdroj: Pixabay.com

Trénujte individuálně tak, aby vás to bavilo, a podpořte tím pravidelné cvičení

Každý si musí najít vlastní styl práce na svém těle. Konejte sportovní aktivity, jež vás baví. Na vytrvalost se hodí plavání v aquaparku nebo přírodním koupališti, na běh příroda, nejlépe les, popřípadě park. Cyklistika se dobře pěstuje také mezi stromy, mimo ruch města. Posilovat lze nejen v tělocvičně, ale i doma. Můžete, ale i nemusíte, k tomu mít fitness vybavení. Činky se však v domácích podmínkách dají lehce nahradit PET lahvemi s vodou a posilovat lidé mohou vlastním tělem. Kromě toho, že to vyhovuje introvertům, kteří nemusejí chodit mezi lidi do posilovny, tento způsob cvičení zachrání vaši peněženku před vyprázdněním. Skvělé je také oddávat se tréninku na hřišti.

Sportující lidé mohou cvičit sami, s parťákem nebo v kolektivu. Situace se bravurně vyřeší i vaším vstupem do nějakého sportovního oddílu. Tím se z vás stane týmový hráč a formou hry se ještě více zabavíte. Neříkejte, že by vás nelákalo přibližně dvakrát týdně chodit na zápas v nějakém kolektivním sportu.

Vyberte si sami, zda vám víc sedne individuální cvičení, nebo týmové. Každý jedinec musí všechny tyto možnosti vyzkoušet, aby zjistil, co je pro něj to pravé ořechové. (Čerpat se dá z toho, co vás bavilo ve škole při tělocviku. To je dobré vodítko.) Někdy lze někoho na cvičení najít i přes internet – kamaráda nebo trenéra. Potažmo rovnou celou partu. Jsou různí lidé, kteří milují cestování, a každou chvíli někdo na sociálních sítích hledá kolegu. Na portále Společné aktivity se pravidelně objevují všelijaké nabídky rozličných programů organizovaných nejrůznějšími lidmi, včetně sportovních.

Vyhraňte si čas na pravidelné cvičení

Aktivní pohyb by měli mít všichni lidé. Půlhodina sportovní činnosti denně je takový základ. Stejně jako byste měli být každý den alespoň 60 minut na čerstvém vzduchu, nesmíte také zapomínat na pravidelné cvičení. Abyste mohli trénovat jako Jaromír Jágr, budete potřebovat sebedisciplínu a mít pevně daný rozvrh dne. K tomu je nutné si každý den najít čas, a tak se zcela nevyhnutelně nabízí otázka, zda jste schopní si ho udělat. Pokud plánování není vaše světlá stránka, přečtěte si náš článek Jak zlepšit time management.

Třeba taková procházka lesem nabízí perfektní relax a zároveň uděláte něco pro své fyzické zdraví. Co takhle vyrazit každý den na alespoň kratičký výšlap, někde na kládě či pařezu se začíst do knihy nebo sbírat borůvky? V tento letní čas to jistě „bodne“. Ale na čerstvý vzduch se musíte dostat opravdu každý den, to znamená i v zimě. Výjimku tvoří nemoc, kterou musíte vyležet. Sportovním aktivitám přizpůsobte své oblečení, dejte si pozor na prochladnutí a na klíšťata.

Výzva 21 dní aneb jak začít

Představuji vám unikátní a osvědčenou Výzvu 21 dní od trenéra a fitness poradce Tomáše Jehličky, díky níž můžete nastartovat svou „kariéru“ v potu tělocvičny, hřiště nebo přírody. Vydržet ve svých předsevzetích měsíc nezvládne leckdo, a tak se osvědčilo, že když se lhůta zkrátí o týden, více lidí dokáže vytrvat.

Tvůrce Tomáš Jehlička také založil motivující facebookovou skupinu, která sdružuje frekventanty jeho výzvy a má za cíl nakopávat k progresu a vytrvalosti při cvičení. Výzva 21 dní je jedna z možností, jak opravdu začít pravidelně sportovat. Na Facebooku jsou ovšem i různé skupiny shlukující nadšence pro jakékoli sporty. Milovníci běhu, cyklistiky, chůze, vy všichni tam můžete najít své zázemí. Tito skvělí lidé, kteří budují facebookové skupiny, pomáhají začátečníkům, jak začít úplně od nuly.

Aplikace na cvičení

V internetovém obchodě Google Play je řada výborných „appek“, často stahovaných a oblíbených. Lidé rádi využívají všelijaké krokoměry, workouty a tutoriály. Aplikace existují na ledacos, takže si lze vybrat takovou, kterou využijete konkrétně pro vámi zvolený sport. Výborným pomocníkem pro zaznamenávání vašeho postupu v tréninku je třeba aplikace Adidas Running, jež také ukládá vámi uraženou trasu.

Běh je radost.
Běh je radost. Zdroj: Pixabay.com

Věřím, že si každý člověk může najít sport podle svého gusta a tomu se s láskou a pravidelně věnovat. Pohyb je radost, příroda krása. Fyzickou aktivitou si odpočinete, posilníte mozek, prokrvíte cévy a potrénujete svalstvo, aby vám nezakrnělo. Cílem je užívat si život, oddálit stáří a nemoci a prožít svůj čas plnohodnotně. Pravidelné cvičení doporučují všichni lékaři.

Podívejte se také, jak na dechová cvičení. A pokud nevíte, kam na dovolenou, věřte, že v ČR je opravdu krásně.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Petra Sýkorová
Jsem redaktorkou skautského časopisu Roverský kmen. Ve volném čase píši básně, povídky a knihu. Také ráda čtu a chodím do přírody. Vystudovala jsem maturitní obor podnikání.

    Chci k tomu něco říci

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    Více:Návod