Jak na ...Návod

Jak zjistit spolehlivě nadmořskou výšku?

Vědět, jak jsme vysoko, se nám může hodit v různých situacích. Důležité je to především, pokud se chystáte někam na výlet a potřebujete vědět, jaké oblečení si s sebou vzít. Teplota klesá průměrně o 0,6°C na 100 výškových metrů a zároveň je ve vyšších polohách počasí výrazně méně stálé. Častokrát je to důležité při cestování, pokud víte, že snadno trpíte výškovou nemocí.

V tomto článku se dozvíte, jak zjistit nadmořskou výšku z:  

  • Google maps
  • Mapy.cz
  • Papírové mapy
  • GPS souřadnic

A na závěr nezapomeneme ani zmínit, jak zjistíte svou aktuální nadmořskou výšku.

Jak zjistit nadmořskou výšku v Google maps?

Google maps v dnešní době používá téměr každý, kde ale tato mapa ukazuje nadmořskou výšku?

Nejsnazší je to při zadání trasy. Naplánujete si například výlet z Pusteven na Radhošť. Kdo jste nebyl, je to opravdu krásná procházka. Také si můžete přečíst náš článek o dalších tipech na výlet v Beskydech. Dole pod popisem uvidíte výškový profil celé cesty, zde zvýrazněný červeným rámečkem. Občas jej budete muset rozkliknout, pokud se neukáže sám.

Pozor! Mapa musí být přepnutá na pěší.

Po celé trase také můžete jezdit myší a jak na trase, tak na výškovém profilu se Vám ukáže, v které části výletu se toto místo nachází. Bohužel zjistíte pouze relativní výšku ve srovnání se začátkem a koncem trasy. Námi označený fialový bod je na konci hlavního stoupání, po kterém již půjdete skoro jen po rovině.

Výškový profil cesty na google maps
Výškový profil cesty na Google maps

Vyšli jste si na výlet na našli malované kamínky? Více se o nich dozvíte v našem článku.

Používáte raději mapy.cz?

Na mapy.cz je postup prakticky stejný. Akorát se objeví na levé straně obrazovky. Opět si zadáte trasu z Pusteven na Radhošť a u popisu cesty se Vám ukáže i výškový profil. Také zde můžete jezdit po trase myší a oproti Google maps zde můžete vyčíst ihned i nadmořskou výšku vybraného bodu.

Výškový profil cesty na mapy.cz
Výškový profil cesty na mapy.cz

Chodíte na výlety rádi a chtěli byste se o své zážitky podělit? Zjistěte, jak začít psát blog.

Co když máte v ruce papírovou mapu? 

Pokud máte v rukou obyčejnou papírovou mapu, tak i na ní můžete snadno zjistit výšku a to podle vrstevnic. Vrstevnice jsou čáry na mapě spojující místa se stejnou nadmořskou výškou. Bývají 5–10 výškových metrů od sebe, v závislosti na zpracování a měřítku mapy. 

Díky vrstevnicím také zjistíte, jak pozvolné či prudké je stoupání či klesání, a to podle toho, jak blízko jsou vrstevnice u sebe. Čím blíž, tím prudší je kopec.

Topografická mapa s vrstevnicemi
Topografická mapa s vrstevnicemi (Volné dílo, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=641544)

Nejvyšší body na mapě jsou označeny a jejich nadmořská výška je u nich napsaná. Zároveň mapy bývají podle nadmořské výšky často i vybarvené a tak rychlým prohlédnutím získáte představu o reliéfu dané oblasti.

Jdete na výlet s kamarádem a nevíte, jestli tím nemyslel něco víc? Přečtěte si, jak poznat že se mu líbím.

Nadmořská výška pro pokročilé: GPS souřadnice! 

Nejprve je potřeba vědět, jak zjistit GPS souřadnice, pokud máte po ruce Google maps či mapy. V Google maps stačí kliknout pravým tlačítkem myši na vybrané místo a souřadnice se Vám zobrazí hned na prvním místě menu. Případně na telefonu stačí podržet chvíli místo, které máte vybrané. Umístí se do něj červený špendlík a nahoře se objeví souřadnice.

V mapy.cz musíte po kliknutí pravým tlačítkem vybrat z menu “co se zde děje” a v popisu místa se vám zobrazí mimo jiné i GPS souřadnice daného místa.

Kde najít GPS souřadnice na google maps
Kde najít GPS souřadnice na g
Google maps

A jak zjistit nadmořskou výšku podle souřadnic, teď když je máte? Satelity NASA a další již mají zemský povrch dostatečně zmapovaný a tak existují databáze, kde je k zeměpisným souřadnicím přiřazena i jejich nadmořská výška. 

Stačí tedy tyto souřadnice zadat do aplikace, která má danou databázi uloženou. Mohu vřele doporučit AdvancedConverter a DCode.

Potřebujete zjistit svou aktuální nadmořskou výšku?

Dnes je nejsnažším způsobem jak zjistit aktuální nadmořskou výšku některá z mnoha aplikací. Pokud váš telefon nemá barometrický senzor (můj ho třeba nemá), tak ji aplikace zjistí právě pomocí GPS souřadnic. Přesnost odpovědi potom závisí na přesnosti získaných souřadnic.

Aplikace pro zjistění nadmořské výšky Altimeter
Aplikace pro zjistění nadmořské výšky Altimeter

Mezi dobře hodnocené aplikace patří Altimeter. Nadmořskou výšku uvádí zpravidla s přesností na 3 výškové metry a jeho placená verze umožňuje i vyhledávání jiných míst na mapě, než je vaše aktuální pozice.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
AnetaT
Práce s textem je pro mě více než práce. S radostí se jí věnuji již ... již od vždycky. Mezi mé další záliby (kromě četby, která se s psaním dělí o první místo) patří aktivní cestování a dálkové poutě jako třeba Camino de Santiago.

    Chci k tomu něco říci

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *