Zdraví

Co je duševní hygiena? Jak začít?

Psychohygiena je důležitá. Představuji vám několik tipů, jak předcházet duševním poruchám a zachovat si zdravou mysl. Psychická (duševní) hygiena formuje každého člověka.

Duševní hygiena jako prevence deprese a úzkosti

Vydat se do lesa, vnímat vůni jehličí a pryskyřice. Uklidňovat se zelení, pít z čisté lesní studánky. Les má velkou moc a je to kamarád. Někdo si tam jde raději zaběhat nebo si jen tak s knihou sednout na nějaké odlehlejší místo. Přírodní barvy lahodí našim očím a uklidňují mysl. Mimo civilizaci je také dobré odejít, necítíte-li se šťastní. Pobyt na slunci, mezi stromy a v náručí přírody vám pomůže setřást většinu chmur. Pomocí psychohygieny se vyhnete úzkosti a depresi. Bude se vám také lépe usínat. S tímto tématem souvisí také emoční inteligence.

Procházka lesem jako součást psychohygieny
Přírodní barvy zklidňují mysl. Zdroj: Pixabay.com

Kromě přírody a pohybu je vhodné dbát na zdravou životosprávu a správné stravování. Můžete si čas od času samozřejmě dát něco tučnějšího, ale nemělo by to být pravidlem. Kdo by chtěl zdravotní problémy? Mlsat lze i pro naše tělo šetrným způsobem. Třeba takové fitness snídaně jsou úplná bomba. Mnohdy dokonce ani nebudete vědět, že jíte něco zdravého. Emoce ovlivňuje také hudba. Poslouchejte takovou, která se vám líbí a baví vás.

Co vše je duševní hygiena a jak ji zlepšit?

Existuje spousta metod pro podporu psychohygieny a já vás s nimi seznámím. Když na žádnou složku duševního zdraví nezapomenete, budete se cítit dobře, žít klidně a cílevědomě. Nechcete jistě zažívat pocity méněcennosti, vyhoření ani totálního selhání ve věcech, jimž se věnujete.

Duševní hygiena – techniky

Povíme si o tom, jak podporovat svou psychohygienu. Před samotným začátkem se zamyslete, které z těch činností děláte a co teprve do svého harmonogramu musíte zařadit. Pomůže vám to zmírnit stres, najít větší sebedůvěru, žít v harmonickém vztahu k sobě samým i k ostatním lidem.

Dávejte jasně najevo, co cítíte

Mluvte o svých pocitech a nepřetvařujte se. Jasně, k dobrému vycházení s okolním světem je potřeba ostatní lidi tolerovat, ale pokud se vám něco ze srdce příčí, nejděte sami proti sobě. Nebojte se ozvat. Dá se mluvit slušně a přitom sdělit své emoce jasně a upřímně.

Co se pokládá za zdravý stres? Určitou jeho dávku potřebujeme pro výkon i pro to, aby nám nepříliš záživná práce lépe a rychleji utíkala. Když je ho však přemíra, škodí našemu zdraví, a to není dobře. V práci i v soukromém životě si proto dělejte pravidelné přestávky a nepřehánějte to s výkonem. Nechcete přece skončit v nemocnici! Nikdy se nestyďte odpočinout si.

Nemíchejte pracovní záležitosti do osobního života. Chovejte se jako profesionálové. Soukromé konflikty nemají mít v zaměstnání místo. Nevyřízené účty řešte mimo práci.

Nebojte se změn a posilujte sebedůvěru

Kolikrát jste už slyšeli, že když nic nezkusíte, ničeho nedocílíte? Je čas na změnu – nemyslíte? Jako malí jste také museli stále dokola zkoušet to samé, než jste se naučili chodit, mluvit a podobně. Posilovat se nemusejí jen svaly, ale také sebedůvěra. Jak si chcete věřit, když nejste otevření změně? Jen víra v sebe sama vám dodá tu potřebnou sílu posunout se k lepšímu. Práce na seberozvoji je dlouhá, ale zábavná. Když se naučíte něco nového nebo upravíte nějakou svou neřest, můžete si gratulovat. Vaše zdraví vám za tuto psychohygienu poděkuje. Budete se totiž cítit šťastní. A to je, oč tu jde.

Jedním ze skvělých prostředků, jak zapracovat na svém sebevědomí, je napsat sám sobě dopis a ventilovat své pocity prostřednictvím deníku. Napište si, čeho všeho jste v životě dosáhli. Nalajnujte si osnovu, jakých cílů ještě chcete dosáhnout. A také se dostaňte mezi ty pravé lidi, se kterými se k splnění svých snů přiblížíte. To je dnes možné například díky možnosti sehnat přátele přes internet.

Najděte si práci, která má smysl

Nikoho netěší vydělávat peníze způsobem, který je mu cizí, nebo se mu dokonce příčí. Naštěstí existuje široká škála různých profesních odvětví, z nichž můžete nalézt takovou, která je vašemu srdci blízká, bude vás bavit a dávat vám smysl. Pokud se necítíte dobře v jedné práci (ať už z personálních důvodů ohledně vztahů na pracovišti nebo protože vás náplň netěší či finančně neuspokojuje), nebojte se jít jinam. Úkolem každého člověka je najít si práci k sobě vhodnou, pro niž má předpoklady a ideálně bude jeho koníčkem.

V dnešní době se dá naštěstí i podnikat. Takže pokud vám vadí nařízení z vedoucích pozic a chcete o svých penězích rozhodovat sami, můžete vydělávat sami na sebe. Třeba vám to zvýší šance na zbohatnutí.

Naučte se time management – organizujte svůj čas jako král

Jste člověk s pevným řádem, nebo máte věčně ve všem chaos? Pokud jste v organizaci času profík, pak tento odstavec přeskočte. Vy ostatní byste se však měli time management naučit. A to třeba metodou 5x proč. Bez tužky a diáře se zkrátka neobejdete. Správnou organizací času docílíte zvýšení výkonnosti a budete díky ní vše stíhat, nebo alespoň většinu naplánovaných věcí. Nikdo určitě nechce do nekonečna prokrastinovat a zabíjet tak potenciál pro duchaplnější činnosti. Pro duševní hygienu je zkrátka time management jedna z položek.

Úspěch time managementu tkví v optimálně zapsaných reálných plánech.
Jak si zorganizovat čas? Bez tužky a diáře to nezvládnete. Zdroj: Pixabay.com

Digitální návrhář Ryder Carroll trpí poruchou osobnosti, následkem čehož se nemohl dobře učit. Vymyslel proto pro sebe systém zapisování si všeho potřebného, čímž si získal návyk pro větší produktivitu, udělal si ve věcech pořádek a lépe se mu daří nastavovat a plnit si cíle. Stačí mu k tomu obyčejný zápisník a tužka.

Lidem v okolí Rydera Carrolla se způsob rychlého zapisování a efektivity tak zalíbil, že toužili po návodu, jak na to. Autor tedy napsal knihu a miliony lidí používají jeho Metodu Bullet Journal (zkráceně BuJo). Díky stejnojmenné knize můžete stejným způsobem řídit svůj život i vy. A zachránit, jak se při čtení knihy dozvíte, i život svého dítěte. Vedením zápisníku touto metodou vyškrtáte to, co v životě nepotřebujete, a posílí se vaše duševní hygiena.

Co je cílem psychohygieny?

  • Mít kolem sebe přátele
  • Předcházet nemocím
  • Cítit se dobře
  • Podávat dobré výkony

Co když psychohygiena nezabírá?

Pokud vaše prevence nepomáhá v tom, abyste byli šťastní, ale cítíte se dlouhodobě mizerně nebo máte myšlenky na sebepoškozování či dokonce smrt, urychleně vyhledejte odborníka. Říct si o pomoc není žádná ostuda a vše se může vrátit do dobrých kolejí. Jen to nesmíte podcenit, ale vyhledat odbornou péči opravdu včas.

I dnes se najdou lidé s předsudky vůči psychologům a psychiatrům, ale těch se nesmíte zaleknout. Jako se dají léčit fyzické choroby, lze bojovat i proti bolestem na duši.

Pár rad na závěr

Akceptujte svou osobnost, mějte se rádi takoví, jací jste. Nepodceňujte se, ale rozvíjejte svůj potenciál. Každý z nás má na něco nadání. Ve škole jste museli umět všechno, ale v životě si můžete vybrat, v čem chcete vynikat. Posoudíte to podle toho, v čem jste dobří, co vám jde a co vás ze srdce baví.

Pro naplněný život potřebujeme cítit, že jsme užiteční; dělat, co nás baví; plnit si své profesní i osobní sny. Buďte sami sebou a komu se to nelíbí, toho neposlouchejte. Rozhodně se nezdravě neponižujte a nepociťujte uměle vytvořenou vinu za něco, co je jen a jen vaše věc a čím nikomu neubližujete. Někteří lidé rádi závidí, a tak se nenechte vydírat. Každý se může rozhodnout sám, jak chce žít – jak mu to vyhovuje a cítí se spokojený.

Přečtěte si také vše o syndromu vyhoření či o uhlíkové stopě potravin.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Petra Sýkorová
Jsem redaktorkou skautského časopisu Roverský kmen. Ve volném čase píši básně, povídky a knihu. Také ráda čtu a chodím do přírody. Vystudovala jsem maturitní obor podnikání.

    1 Komentáře

    1. […] Až se bude cítit opět dobře, můžete probrat, co by vám oběma mohlo pomoci zvládnout podobné těžké chvíle v budoucnu. Mohli byste se například dohodnout na kódovém slově, emoji nebo obrázku, které by vám mohl poslat, abyste věděli, že je v bezpečí, ale že právě teď nemůže mluvit. Péče o člověka s bipolární poruchou je náročná. Proto je důležité dbát i na sebe a své duševní zdraví, proto nezapomínejte na duševní hygienu. […]

    Chci k tomu něco říci

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    Více:Zdraví