KulturaZdraví

Hudba: Lék na nemoci?

Hudba nás provází celý život. Ovlivňuje naše emoce. Dokáže nás rozplakat, rozesmát, ale i vyléčit. Pomáhá při různých nemocech a zdravotních potížích. Napadlo vás už, že může být vaším praktickým pomocníkem každý den?

Co říkají vědci o hudbě?

Věda, která se zabývá působením hudby na lidské zdraví se nazývá muzikologie. Vědci zjistili, že hudba působí hluboko uvnitř našeho mozku v šedé kůře mozkové. To je důvod, proč tolik pomáhá. Jaký má vliv?

 • zvyšuje produktivitu a kreativitu
 • snižuje tepovou frekvenci
 • snižuje krevní tlak
 • snižuje hladinu stresového hormonu kortizolu
 • zvyšuje hladinu „hormonu štěstí“ endorfinu
 • při dlouhodobém působení zlepšuje imunitu
 • pomáhá při léčbě ADHD nebo autismu
 • pomáhá při léčbě deprese

Rada pro vás

Každý člověk je jiný, ale něco je stejné. Zná to každý… Nemůžete usnout? Jste smutní? Nervózní? Naštvaní? Vstali jste špatnou nohou? Práce vám nejde od ruky? Nebo prostě jen potřebujete na chvíli vypnout?

V těchto chvílích dokáže hudba hodně pomoci. Zkuste si vytvořit seznam písniček pro tyto situace. Nahrajte si je do mobilu nebo na počítač tak, abyste si je mohli kdykoli pustit. V každé situaci se bude hodit jiná hudba.

Jak na to?

Smutek? Pusťte si veselé písničky a hned vám bude lépe. Vztek? Co zkusit nějakou pomalejší?

Dobrý vliv má hudba i na pracovní výkonnost. Tady ale pozor! Ne každému musí hudba u práce vyhovovat. Obecně se doporučuje pomalejší hudba beze slov. Dostane vás do stavu „flow“, ve kterém vám půjde vše lehce.

Co možná někoho překvapí je, že na rychlost pracovního tempa, má výrazně pozitivní vliv i klasická hudba. Také se dají využít akustické nahrávky zvuků přírody, které vás uklidní a zbaví stresu. Takže, až se příště pustíte do psaní seminárky, co si k tomu pustit takového Beethovena nebo zurčící vodopád?

Klasická hudba zvyšuje pracovní výkonnost

Zkuste vypozorovat, jaké písničky vám v konkrétních chvílích pomáhají a rozdělte si je do jednotlivých složek, abyste si je mohli v případě potřeby pustit. Každou složku pojmenujte podle emoce, které se chcete pomocí této písničky nebo písniček zbavit. V nepříjemných chvílích si pak budete vědět rady a možná se tím propracujete i k výborné imunitě.

A na závěr…

Hudba navozuje snění. A znáte ten citát od Walta Disneyho?

If you can dream it you can do it.

Walt Disney

A kdo by nechtěl zažít svá tajná přání ve skutečnosti?

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
LKK
V současnosti studuji na Fakultě ekonomicko-správní Univerzity Pardubice. Zajímá mě marketing. Mým největším koníčkem je kreslení a malování.

  1 Komentáře

  1. […] osvěžující drinky, noví lidé a skvělá hudba. To je ideální atmosféra na hudebním festivalu. Pro mnoho (nejen) mladých lidí, patří […]

  Chci k tomu něco říci

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Více:Kultura