Jak na ...NávodNezařazené

Žádost o rodičovský příspěvek a vše, co potřebujete vědět

Rodičovský příspěvek je sociální dávka, kterou můžete čerpat až do čtyř let nejmladšího dítěte v rodině. Poradím vám, jak a kde si vyplnit žádost, kdo má nárok, kdy je rodičovský příspěvek vyplácen a v jaké částce. Na rozdíl od mateřské jej totiž stát poskytuje až po narození miminka a bez podmínky účasti na nemocenském pojištění.

Co je rodičovský příspěvek?

Když se vám narodí dítě, stát umožňuje hradit vám výdaje na jeho výchovu. Tato sociální dávka se nazývá rodičovský příspěvek a dostáváte ji, pokud se o dítě soustavně staráte 4 roky od porodu.

Jak zažádat o dávku?

Standardně se chodí na úřad práce, kde vám dají formulář, a ten posléze vyplněný přinesete. Mnohem snazší však je vytisknout si tento tiskopis doma z internetu, nebo dokonce vyplnit žádost o rodičovský příspěvek elektronicky (zaslání provedete přes datovou schránku, vyplněním elektronického formuláře nebo poštou). Všechny důležité pokyny naleznete na webu Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV), kde také můžete komunikovat s automatickým robotem (Komunikačním asistentem), který vás navede na správnou cestu.

Pokud se rozhodnete vystát frontu na úřadě práce, s otázkami se neváhejte obrátit také na zaměstnance u přepážky. S sebou se doporučuje přinést rodné číslo otce dítěte.

Formulář a vzor žádosti

Na webu Ministerstva práce a sociálních věcí vyplňte žádost o rodičovský příspěvek. Najdete tam i vzorový formulář.

Kdo má nárok na rodičovský příspěvek?

Tato sociální dávka náleží všem rodičům, kterým přichází na svět potomek. Nezáleží, na jaký úvazek a jak dlouho jste pracovali.

Kdy o dávku zažádat?

Ideálně byste se měli o zřízení rodičovského příspěvku starat před vypršením mateřské dovolené, kterou dostávají jen některé matky za splnění určitých podmínek, jako účasti na nemocenském pojištění. Také se doporučuje vybrat si v dosavadním zaměstnání ještě před ukončením mateřské řádnou dovolenou.

Rodičovský příspěvek. Zdroj: Pixabay.com
Rodičovský příspěvek. Zdroj: Pixabay.com

Kdy se „rodičák“ vyplácí a jaká je jeho výše?

Způsob, jakým chcete, aby vám peníze chodily, si můžete rozhodnout sami; záleží na vás, jak si to vyplníte. Peníze dostanete každý měsíc po dobu čtyř let od narození potomka a dohromady činí 300 000 Kč. Pokud máte dvojčata či vícečata, zvyšuje se částka na 450 000 Kč. Měsíční výši „rodičáku“ si stanoví rodič, ale musí doložit příjmy. Pokud tak neučiní, dostane každý měsíc automaticky 10 000 Kč. Podstatný je takzvaný denní vyměřovací základ, který se odvíjí od toho, kolik jste vydělávali.

Narodí-li se vám ještě před dočerpáním rodičovského příspěvku další dítě, podle novely zákona o státní sociální podpoře s aktuální účinností od 28. července 2021, schválené poslanci, máte právo dávku na první dítě dočerpat až do oné výše 300 000 Kč. Zbytek částky na výchovu prvního potomka vám nicméně v případě, že jste přivedli na svět další dítě, stát proplatí jednorázově (nikoli tedy po částech) a od narození sourozence budete dostávat peníze na toto druhé děťátko. Doteď to bylo tak, že porodem bratra či sestry prvního dítěte jste o nedobranou dávku na něj přišli.

Můžu si jako rodič pobírající rodičovský příspěvek přivydělat?

Ano, zákony nezakazují pracovat, i když berete rodičovský příspěvek. Zlepšit si tak finanční situaci ještě o něco rozhodně není na škodu. Nejčastější způsob uzavření pracovního poměru je dohoda o provedení práce (DPP). Ta je samozřejmě limitovaná 300 hodinami, ale nepředpokládá se, že byste měli při péči o novorozeně příliš času na docházení do zaměstnání.

Může být dítě pří pobírání rodičovského příspěvku v jeslích či ve školce?

Ano, ale do dovršení dvou let potomka si musíte hlídat, abyste nepřekročili 92 hodin/měsíc. Od dvou let můžete normálně bez obav a omezení posílat dítě do mateřské školy, jak je libo.

Rodičovský příspěvek. Zdroj: Pixabay.com
Rodičovský příspěvek. Zdroj: Pixabay.com

Pokud je vaše maminko teprve v bříšku, přečtěte si také náš článek o porodu do vody. A pokud mimčo teprve plánujete, zjistěte, jak poznat těhotenství. Nebo chcete vědět, jaké jsou příznaky mimoděložního těhotenství?

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Petra Sýkorová
Jsem redaktorkou skautského časopisu Roverský kmen. Ve volném čase píši básně, povídky a knihu. Také ráda čtu a chodím do přírody. Vystudovala jsem maturitní obor podnikání.

    Chci k tomu něco říci

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *