Zdraví

Dýňový olej a jeho 3 blahodárné účinky na zdraví

Asi víte, že semena z dýně jsou zdravá, ale tušíte to stejné i o oleji, který se z nich vyrábí? Koupíte ho ve zdravé výživě, kam právem patří. Co vše obsahuje a proč ho máme konzumovat? Přináším vám tři tipy, proč dýňový olej zařadit do svého jídelníčku.

Co je to ten dýňový olej?

Jedná se o šťávu z tykve, konkrétně ze semen dýně. Lisuje se pěkně za studena. Semena však nejsou ledajaká. Používají se určité odrůdy, konkrétně dvě. Jednou je dýně olejnatá a druhé se říká tykev velkoplodá, jejíž varietou je oblíbená dýně Hokaidó. Olej z tykve patří mezi velmi zdravé potraviny a já vám řeknu, proč. Poznáte ho podle typické vůně a chuti po ořechách.

Dýňový olej se vyrábí ze semen tykve velkoplodé.
Dýňový olej se vyrábí ze semen tykve velkoplodé a olejnaté. Zdroj: Pinterest.com

Tykvový olej má řadu benefitů

Tento skvělý doplněk stravy lze užívat jako prevenci před nemocemi, ale také při konvenční léčbě (po dohodě s lékařem). Pomůže při zánětu sedacího nervu a obohatí vaše pokrmy o vitamíny A, D, E, K, B, B1 a B2 a rovněž potřebné minerály, jako je draslík, fosfor a hořčík. Využití pro něj najdete jak při přípravě studené kuchyně (salátů, pomazánek), tak v kosmetice, protože dodává živiny nehtům, vlasům a pokožce, a pomůže i proti kazivosti zubů. Dýňový olej je neškodný, a tak jej bez obav mohou konzumovat i těhotné ženy. Výborná je i dobře chutnající dýňová polévka, o jejíž recept se s vámi podělím a do níž se tykvový olej přidává.

Dýňový olej má tedy 3 blahodárné účinky využití a těmi jsou zdravá výživa, kosmetika a prevence před chorobami. Proto není pochyb, že patří mezi užitečné plodiny.

Recepty z dýňového oleje

Tato blahodárná přísada do jídel skýtá možnost přidat se do všelijakých pokrmů. Dýňová polévka je asi nejznámější kulinářský výplod z tykve a lidé ji miluji pro skvělou chuť. Patří mezi zdravá jídla a kromě kousků dýně se do ní dává právě tykvový olej. Dalším receptem jsou míchaná vajíčka. Tam můžete tento olej také přidat a bude mu to tam slušet.

Recept na skvělou pikantní dýňovou polévku s dýňovým olejem

Co potřebujeme na dýňovou polévku?
– jedlou dýni (například Hokaidó)
– tykvový olej
– chilli papričku
– nové koření
– hřebíček
– cibuli
– vodu / zeleninový vývar
– zázvor

 1. Příprava tykve

  Dýni zbavenou slupky nakrájíme na kostky.

 2. Hlavní fáze

  Na tykvovém oleji zpěníme cibulku s novým kořením, hřebíčkem a chilli. Přidáme dýňové kostky a tepelně zpracujeme.

 3. Dozdobení

  Na závěr polévku dozdobíme dle vlastních preferencí.

 4. Způsob konzumace

  Podáváme s pečivem.

Pikantní dýňová polévka
Pikantní dýňová polévka. Zdroj: Freepik

Dýňový olej a míchaná vajíčka

Na troše tykvového oleje opražíme nasekaná dýňová semena. V misce rozšleháme vejce se solí a pepřem a na másle je usmažíme. Podáváme posypaná dýňovými semeny a petrželkou a zakápnutá tykvovým olejem.

Nevýhody dýňového oleje

Za jakou částku tento skvost pořídíte? Dýňový olej není nejlevnější, jeho cena se pohybuje kolem 200 Kč, avšak vydrží dlouho a dodá tělu potřebné živiny. Čas od času si tedy můžete tuto investici dovolit. Dýňový olej také nekoupíte všude. Abyste si jej mohli opatřit, budete muset navštívit speciální prodejnu se zdravou výživou. Zapomeňte tedy na to, že pro něj půjdete do Penny nebo Kauflandu.

Olej z dýně je kamarád

Pokud nevíte, co dobrého a zdravého si doma v kuchyni připravit, recepty v tomto nebo jiných článcích vás jistě skvěle inspirují. Pokud jste vášniví zahrádkáři, můžete si dýni samozřejmě rovněž vypěstovat. Semínka snadno seženete v obchodě nebo si koupíte sadbu a využijete tak předpěstované rostliny. Uspoříte tím své síly a ušetříte čas.

Mohlo by vás také zajímat, jak se neztratit v esenciálních olejích, nebo co je levandulový a rýžový olej. A pokud už máte dost sezení doma a bloumání v práci, inspirujte se našimi tipy na dovolenou.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
1
Petra Sýkorová
Jsem redaktorkou skautského časopisu Roverský kmen. Ve volném čase píši básně, povídky a knihu. Také ráda čtu a chodím do přírody. Vystudovala jsem maturitní obor podnikání.

  Chci k tomu něco říci

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Více:Zdraví