Jak na ...NávodNezařazené

Co dělat, když nemám životní motivaci?

Každý člověk je k něčemu předurčený, aby mu jeho snažení dávalo smysl. Máme dobré i špatné vlastnosti – ty první se snažíme rozvíjet, zatímco druhé eliminovat. Chceme něčeho dosáhnout skrze koníčky, práci a získat určité vzdělání. Někdo má ambice založit rodinu, jiný být úspěšným v práci. Někdy však zažíváme v životě otupělost a rozmrzelost; nevíme, kudy kam, kterým směrem se vydat, co dělat. Věci nás nebaví, nastupuje frustrace až sklony k depresím. Smutek, jenž nás skličuje, se však dá eliminovat. A my vám povíme, jak na to. Co tedy dělat, když životní motivace pomalu, ale jistě, vyprchává?

Nevíte, co se životem?

Uvízli jste v bludném kruhu, vykonáváte pořád dokola stejné rutiny a povinnosti a jde vám z toho hlava kolem? Může to být tím, že vás aktuální způsob života ubíjí a tajně si přejete jiný. Nemáte čas na své koníčky; děláte nezáživnou práci, ale tajně toužíte po jiné a vaše myšlenky utíkají. Chcete se na všechno vykašlat. Nepovedlo se vám něco, na čem si zakládáte. Destruktivně vás kritizují v zaměstnání za nerelevantní „prohřešky“. Připadá vám, že jste uvízli v mrtvém bodě, odkud nevede cesta zpět. Na krku máte jen samé povinnosti a na dovolené jste byli naposled bezmála před deseti lety?

A přitom celý život podvědomě prahnete po tom, abyste mohli dělat to či ono. Máte neodolatelné nutkání věnovat se něčemu, co k smrti milujete. Něco vám však stále chybí – ať už je to čas, peníze, radost, nebo jen obyčejná motivace. Přemýšlíte o tom, jak vše vzdáte, jenže hlad po penězích se na vás valí ze všech stran. Musíte platit složenky, živit děti, stíhat domácí práce… je toho bambilion. A zdá se, že neexistuje východisko.

Řešením, jak z toho ven, je umět říct dost. Sebrat odvahu opustit současnou situaci a konečně poslechnout své srdce. Udělat jednoduše změnu. Jinak se budete navždy trápit. Životní motivace se vytvoří nějakým vaším skvělým prožitkem nebo vzpomínkou. Vybavte si, co jste v minulosti, ať už jako děti, nebo dospělí, rádi dělali, bavilo vás to, ale nemůžete se k tomu vrátit z nejrůznějších důvodů. Velmi důležitým prvkem vaší spokojenosti je příjemná práce umožňující vám výdělek. Třeba nesedne město, raději byste pracovali na vesnici. Případně naopak. Také může být vaše práce stresující. Vše se zjednoduší s těmi správnými přáteli.

Bez pomoci to někdy nejde. Přátelé vás namotivují do života.
Bez pomoci to někdy nejde. Přátelé vás namotivují do života. Zdroj: Pixabay.com

Krok č. 1: Sepište si, co vás trápí

Umějte své pocity pojmenovat. Zkuste přijít na to, kde vaše negativní myšlenky pramení. Jaké konkrétní faktory způsobují vaši nenaplněnost?

V další fázi si napište, co byste rádi dělali. Po čem opravdu toužíte, co milujete? Jaké aktivity byste dělali, kdybyste neměli tunu povinností?

Poté se zkuste zamyslet nad tím, jaké překážky vám brání v konání věcí, které máte rádi. Uvažujte, čím ve svém životě nejvíce zaplňujete čas.

Udělejte si čas na sebe. Nenechte se nikým manipulovat. Jděte si za svými ambicemi. Proč se stydět za to, že děláte něco, pro co má smysl žít? Setkávejte se s rodinou, přáteli a dalšími lidmi, s nimiž vám je dobře. Každý si musíme odpočinout a načerpat novou energii.

Pravidelně si nastavujte cíle. Bez dlouhodobých vizí nemůžete krůček po krůčku směřovat k jejich naplnění. Bez cílů není životní motivace.

Když únava přetrvává delší dobu a nevíte si s ní rady, obraťte se na odborníka. Několik sezení u psychologa vám může pomoci stanovit si priority a začít si život zase užívat.

Okolí vám sice bude vyčítat, že nic neděláte, a vynasnaží se vám kazit náladu, ačkoli dobře víte, že máte na práci spoustu věcí, ale z toho si vůbec nic nedělejte.

Nenechte si mluvit do toho, co máte dělat

Pokud jste si vytvořili představu, jak byste chtěli svůj život prožít, nedejte na manipulaci od okolí. Lidé ve vaší blízkosti mají rozdílné pohledy na svět a baví je odlišné věci než vás. Každý jsme jiný. Ostatní si můžou ťukat na čelo, že jste se zbláznili, ale ruku na srdce. Oni vás neznají. I když jsou to třeba vaši příbuzní, necítí vaše emoce. Nemůžou vědět, co prožíváte, děláte-li něco, co oni považují za správné a zábavné, ale vás to ubíjí.

Vezměte život do svých rukou. Jestli nechcete žádného partnera, zkrátka si žádného nehledejte. Pokud vám nejde o to, být miliardářem, vyberte si takovou práci, která vás sice uživí a bude vás zároveň bavit, ale nevynese vám přílišné bohatství. Jestliže máte rádi volnost, berte takové úvazky, jež vám vyhovují. Ten život si žijete vy. Ostatní lidé mají své vlastní příběhy. Jsme tu omezený čas, a tak je nanejvýš žádoucí, abychom ho využili smysluplně a život si naplno užili.

Buďte takoví, jací opravdu jste, nepřetvařujte se. Když budete sami sebou, neutrápíte se věčným hraním si na něco jen proto, aby vás společnost přijala. Každý člověk je jedinečný, nesnažte se být stejní jako ostatní. Zmizela by vaše osobitost i životní motivace.

Vše je o prioritách. Nebojte se dát přednost někdy sobě před ostatními lidmi. Hoďte za hlavu výčitky, že jste sobečtí. Dokonalého člověka těžko potkáte. Rozvíjejte svá nadání a radujte se ze života.

Životní motivace přijde, když něco změníte a začnete věřit svému srdci

Jestliže jste z nějakého důvodu stále nenašli podstatu své existence, zamyslete se nad tím, v čem jste opravdu dobří. Proč se tím neživíte? A zkuste to změnit. Vždyť vám to nemusí vydělávat tak moc, abyste pokryli všechny své výlohy. Ale jako krásný přivýdělek koníčkem by mohl váš život nabýt radostných rozměrů a vykouzlit vám nějakou tu příjemnou korunu navíc.

Pokud jste bez práce, nečekejte, že vám úřednice strčí pod nos zaměstnání snů. Způsoby hledejte aktivně sami. Zkuste najít možnost, jak pracovat tak, abyste se cítili dobře, dávalo vám to smysl a nemuseli jste se každé ráno nutit vůbec vstát z postele. Přizpůsobte práci svému osobnímu nastavení. Vyberte si třeba jinou směnu. Je hrozné zabíjet svůj potenciál v nějakém zaměstnání, kde s vámi vytírají podlahu a neváží si vašeho nasazení. Jste-li talentovaní ve zcela jiné oblasti a dosavadní práce vás štve, proč nejdete naproti svému nadání a nerozvíjíte jej?

Nebojte se změny, protože bez té se nikdy nikam neposunete. A věřte si. Podporujte sebevědomí. Mentální trénink je velmi důležitý, jinak se může dostavit deprese.

Dobrovolnictví jako výborný prostředek životní motivace

Je hodně věcí, které můžete dělat, abyste našli životní motivaci. Pokud nemáte štěstí na dobré vztahy s lidmi, proč si nepořídíte domácího mazlíčka? Jestliže si to nemůžete dovolit, lze přesto využít svůj potenciál a být užitečný. Dobrým východiskem je venčení cizích psů, ať už zvířat z útulku, a to dobrovolně bez nároku na honorář, nebo někomu, kdo potřebuje psa pohlídat, ale není doma, za což dostanete zaplaceno.

Co také baví spoustu lidí, je být vedoucím v nějakém mládežnickém spolku. Jednou týdně se sejdete s dětmi v klubovně či jinde a nejen že si to užijete, ale také tím naplníte jejich život a ukážete jim ten správný směr. O víkendech se s nimi vydáte na výlety, vymýšlíte pro ně program a vedete je k aktivní činnosti. Díky vám prožijí své dětství smysluplně a vy zase ucítíte uspokojení nad tím, že děláte něco, co má význam pro společnost.

Jedním z takových spolků je třeba hnutí Brontosaurus, kde kromě bezplatné práce s dětmi a zážitkům na celý život s dospělými lidmi při akcích typu vandr, tábor a tak podobně opravujete různé české památky, pomáháte přírodě a ještě se seznámíte se skvělými mladými lidmi. Nebo jako členové Klubu českých turistů můžete značkovat stromy a vykonávat tím službu turistům, kteří pak díky vám vědí, kudy mají jít. A prací s dětmi si lze pochopitelně i vydělat nějaké ty peníze, i když už to nespadá pod dobrovolnictví.

Věnujte se koníčkům!

Co jste vždy měli rádi? Při čem se odreagujete a odpočinete si? Ať už jde o četbu, psaní, kreslení, sport, pobyt v přírodě, bytí s přáteli, zahrádkářství, hraní na hudební nástroj, učením se čehokoliv a tak dále, měli byste se k tomu vrátit a vždy si na své hobby najít čas.

Choďte do přírody

Životní motivace přichází v lese. Jděte sami ven do hvozdu, jen se svými myšlenkami. V přírodě vás napadnou věci, na něž byste doma nikdy nepřišli. Jděte do lesa na procházku ať už sami nebo se psem, na houby nebo borůvky. Buďte co nejvíc v přírodě. Čerstvý vzduch vám okysličí mozek a vy se vrátíte domů s božími nápady.

Životní motivace přichází v přírodě.
Životní motivace přichází v přírodě. Zdroj: Pixabay.com

Poraďte se s psychologem

Pokud se i přes naše rady cítíte bezradní a nemotivovaní, zkuste si domluvit konzultaci s psychologem. Ten zná mnoho dalších způsobů, jak vám pomoci. Při sezení s odborníkem můžete objevit nové pohledy, možnosti a řešení.

Udělejte si motivační testy doma

Na internetu je spousta možností, jak zjistit, v čem jsem dobrý. Každý člověk se na něco hodí, není to tak, že by byl někdo naprosto neschopný cokoli dobře vykonávat. Máme nějakou typologii osobnosti a předpoklady pro určitá povolání. Test osobnosti prověří naše slabé a silné stránky a navede nás správným směrem.

Cítíte-li splín, ohlédněte se za svými úspěchy. Co jste už v životě dokázali? Jak jste se posunuli v oblasti, která je vám blízká? Co musíte udělat pro to, abyste ještě více stoupali? Takovéto otázky si klaďte a hledejte na ně odpovědi. Můžete si je zapsat. A chovejte se tak, abyste své nadání vždy rozvíjeli a dělali to, co vás těší a z čeho máte úsměv na rtech.

Podívejte se také na náš článek Jak zjistit původ svého příjmení. Také si přečtěte o cestě do Afriky a tipech na dobrodružné filmy.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
2
Super
1
Nic moc
1
Trapas
0
Petra Sýkorová
Jsem redaktorkou skautského časopisu Roverský kmen. Ve volném čase píši básně, povídky a knihu. Také ráda čtu a chodím do přírody. Vystudovala jsem maturitní obor podnikání.

    Chci k tomu něco říci

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *