Vaření a receptyZdraví

4 recepty na nejoblíbenější zeleninové letní saláty

V létě dozrává zelenina. S ní se dají v kuchyni dělat divy. Ze zahrádky jsou saláty, rajčata, okurky, mrkev a další zástupci rostlinné říše určené na talíř nejzdravější. Jaký salát připravit?

Salát Caesar pro bohaté i chudé

Salát Caesar pochází z Ameriky a je bezpochyby skvělou lahůdkou. Můžeme jej připravit na spoustu způsobů. Inspirujte se mou oblíbenou verzí. Caesar nejlépe chutná s kardinální dávkou dobře odleženého dresinku a vytvoříte ho z následujících surovin.

 • římský salát
 • parmezán/eidam
 • pancetta/slanina
 • kuřecí kostky
 • veka
 • ančovičky/rybičky v konzervě (možno vynechat)
 • majonéza
 • česnek

Postup:

Nejprve si uděláme dresink.

Postup při výrobě dresinku

Do misky nastrouháme sýr. V originále se do salátu dává parmezán, ale poněvadž je drahý, lze jej nahradit edidamem, a salát Caesar přesto neztratí kouzlo. Pokud máte navíc tofu, můžete je nastrouhat spolu s eidamem či parmezánem. Do nádoby dále nalijte majonézu, přidejte prolisovaný česnek a ančovičky nebo jiné (levnější) rybičky, avšak i tuto ingredienci lze vynechat.

Dobře promíchaný dresink vložte do ledničky, ať se chutě pořádně spojí.

Caesar salát
Pixabay.com

Recepty na skvělé moučníky.

Postup při tvorbě Caesara

Omytý římský salát natrhejte na menší kusy. Pokud jsou konce listů ošklivé, odloupněte je a vyhoďte. Na pánvičce osmažte slaninu nebo panchettu. Veku nakrájejte na kostičky a na sucho ji v plechu opečte do křupava v troubě. Kuřecí maso nakrájené na kostky orestujte. Ze zbylého sýra škrabkou na brambory naloupejte hoblinky.

Na dno talíře naklaďte natrhaný římský salát a přidejte vychladlý dresink. Dílo důkladně promíchejte. Čím větší množství zálivky použijete, tím více si pochutnáte.

Navrch salátu vložte kuřecí maso, pancettu (slaninu), hoblinky sýra a nakonec krutony z opečené veky.

Dobrou chuť!

Dali byste si i něco sladkého? Upečte si rychlý dezert v mikrovlnce.

Mrkvový/okurkový salát

Mnohem rychlejší a snazší je příprava mrkvového a okurkového salátu.

Mrkvový salát

Mrkev oloupejte a nastrouhejte najemno. Zálivka se skládá z vody, cukru/medu a pár kapek citrónu a oleje pro uvolnění vitamínů rozpustných v tucích. Toť vše.

Okurkový salát

Zálivka je téměř totožná jako u předešlého receptu, jen s tím rozdílem, že do okurkáče přilijeme trochu octa a nasypeme stopový prvek soli. Do okurkového salátu se ještě přidává drcený pepř, ale není to nutné, ba naopak. Okurka je na rozdíl od mrkve nastrouhána nahrubo.

Tip: U mrkvového salátu místo cukru někdy může být med.

Šopský salát

Co je jednoduššího než nakrájet plodovou zeleninu (okurky, račata a papriky) na kostičky a nastrouhat na to balkánský sýr? Odměnou se stává perfektní, chutná a zdravá svačinka či oběd, pojmenovaný podle Šopů, za svých časů obyvatelů Balkánu.

Šopský salát
Pinterest

Znáte tyto rychlé polévky?

Řecký salát

Laskomina s tímto názvem udělá vašim chuťovým pohárkům také dobře. Postup je velice podobný jako u šopského salátu, jen použijeme jiný druh sýra (fety) a přidáme olivy.

Řecký salát nejlépe chutná se surovinami nakrájenými na kostky. Myslí se tím rajčata, okurky a papriky. Na rozdíl od šopáku se tam též přidává fialová cibule (ale stačí i obyčejná), nasekaná na měsíčky.

Více není třeba uvádět, obrázek mluví za vše.

Věřím, že si na salátech pochutnáte. Jezte je vychlazené. Místo tučných jídel je toto mnohem zdravější varianta, jak se najíst.

Další recepty na skvělé letní saláty.

Jak vytvořit lahodný bezmasý burger?

Přečtěte si také doporučení, jak provést digitální úklid.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Petra Sýkorová
Jsem redaktorkou skautského časopisu Roverský kmen. Ve volném čase píši básně, povídky a knihu. Také ráda čtu a chodím do přírody. Vystudovala jsem maturitní obor podnikání.

  Chci k tomu něco říci

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *