InternetJak na ...

Tipy na digitální úklid a uspořádání – čistší prostor, jasnější mysl!

I vám se stává, že se vám jen při načítání prohlížeče nebo emailu zatočí hlava? Jste zahlcení množstvím vyskakujících oken, uložených záložek, poznámek, či nevymazaných emailů? V takovém případě věřím, že tento článek vám přijde vhod. Digitální úklid by se totiž v dnešní zařízeními přeplněné době neměl brát na lehkou váhu. Může vám vám zlepšit radost z práce, time management i plánování.

Když nevíte, kam se podívat

Samotný pohled na takový chaos může být totiž prvkem demotivace, který neblahodárně působí na naší produktivitu. Naproti nepořádku v pokoji však ten v digitálním prostoru (i když je hygieničtější) může způsobit pořádnou migrénu. 

Tak co, odhodláte se na to?

O celkovém utlumení technologií a práce s nimi pojednává také skvělá kniha Digitální minimalismus.

digitální úklid
Pokud můžete zůstat v klidu, zatímco všude kolem vás vládne chaos, pravděpodobně jste situaci úplně nepochopili.

Pár tipů před začátkem

  • Neodraďte se množstvím

Vydělte si na tzv. digitální úklid třeba jenom pár minut každý den na jeden drobný úkol. Vytvořte si spíš rutinu, aby jste si odteď dokázali od digitálního chaosu natrvalo udržet odstup.

  • Vše začíná u seznamu

I při úklidu je nejlepší postupovat pěkně krok za krokem, jedno za druhým. Napište si do poznámek seznam všech zařízení, kterými disponujete a pak můžete škrtat. Snažte se držet všechno na zařízení, na kterém to nejvíc potřebujete. Užitečné můžou být i produkty, které umožňují synchronizaci přes víc zařízení, takže ke svým data budete mít jednodušší přístup. 

Vymazání nepotřebných věcí 

Začněte v offline sféře. Vymažte nejprve všechny stáhnuté a vytvořené soubory, které už nepotřebujete.

Audio a film

Věřím, že i vy někde najdete kvanta stáhnuté hudby ještě spřed pěti let, nebo filmů, ke kterým se už nevrátíte. Žijeme přece v době, kdy se vše dá najít a “zkonzumovat” online a přístup k síti je takřka všude. Poskytovatelé streamovacích služeb se už vědí plně postarat o vaše kulturní vyžití. Tak proč by jste si měly zbytečně zatěžovat úložiště? 

Fotografie 

Ideální doba na melancholickou procházku minulostí. Najdete cestou zachycené vzpomínky, které patří lidem, které ani neznáte, rozmazané fotky a videa? Asi si sami říkáte, proč je pořád držíte. Možností je i využít programy zaměřené na vyhledávání duplikátů. Takhle se budete moct příště ponořit do hezkých vzpomínek bez zbytečného rozptylování a jednoduše je sdílet s blízkými.

Bonusový tip: Přeskenujte si staré vyvolávané fotografie a přidejte je k digitálním. Takhle budete mít vše pohromadě a ochráníte se před možným poškozením fyzických originálů.

Dokumenty

Stavím se, že někde najdete neplatný životopis, staré smlouvy, či PDF dokumenty s neznámým obsahem. Na tohle ale pozor, určitě se nechcete zbavit důležitých složek!

Aplikace 

Odinstalujte nainstalované appky a programy, o kterých pořádně ani nevíte. Mnoho z nás má tendenci nainstalovat si do mobilních zařízení desítky aplikací, které sotva jednou otevřou. Ideální doba zjistit jejich funkčnost nebo jim navždy zamávat sbohem. Nechte si jen ty, které za to stojí.

Jste s předešlými kroky hotoví? Nadešel čas přesunout se do online prostoru.

Tip: Nastavte si u Google učtu „Najím moje zařízení“.

Účty

Projděte si stránky a platformy, kde jste si udělali uživatelský účet a zvažte jestli daných služeb pořád využíváte. Je dobré se zamyslet zvlášť nad těmi, které to měsíčně dají znát vaší peněžence.

Webový prohlížeč

Strávíme nad ním i několik hodin denně a mnohdy je to znát. Záložek mrtě, a většina z nich se nahlédnutí nedočká. Podívejte se co si to vlastně pořád odkládáte na příště a zeptejte se sami sebe jestli ta doba vůbec přijde. 

Vymažte si historii, tzv. cache a cookies a váš prohlížeč bude dokonce rychlejší. 

Sociální média a email

Jsou asi nejobtížnější položkou. Je ale potřeba rozlišit jestli je používáme pro ty správné důvody, správným způsobem, a jestli mají pozitivní vliv na náš život. Zrušte odběr toxických lidí, stránek a příspěvků. Pak už nebudete pokaždé muset mazat irelevantní emaily a rolovat přes nepodstatné příspěvky. Nenechte se sociálními sítěmi převládnout, buďte pánem vy!

sociální médiá
Ten pocit, když ztratíte kontrolu.

Méně věcí vám může paradoxně změnit život k lepšímu.

Uspořádaní dat

Postarejte se o to, aby položky, které jste se rozhodli si zanechat, měly své místo. Roztřiďte si fotky například podle data nebo tématu, dokumenty a záložky podle příslušnosti. Příchozí emaily si zařaďte do vhodné kategorie a případně přidejte i štítek. Takhle už vše lehce najdete a vyhnete se zoufalství, když se k něčemu v rychlosti potřebujete dostat. A co je nejdůležitější – dodá vám to chuť pracovat!

Také se snažte ve svém emailu držet takzvaný zoro box. To znamená, že budete emaily vždy v pravidelných cyklech odbavovat a archivovat. Důkladně si jednotlivé emaily projeďte, jestli Vás opravdu zajímají. Případně se odhlaste nebo zrušte zasílání mailu.

organizace
„Pořádek je pouze organizovaný chaos.“

Záloha dat

Digitální úklid se samozřejmě neobejde bez uložení potřebných dat na externí disk nebo cloud.

Lepší brzy než pozdě, jak se říká. Proto nepokoušejte osud; ta káva se podle Murphyho zákonu může převrátit přesně na tom nešťastném místě a v nešťastný čas, a co pak? Nedělejme věci když už je pozdě a učme se z chyb raději nepřímo. Zálohování dat navíc ještě nebylo snadnější!

A nezapomeňte – pokud to není užitečné a není to využíváno – není to zapotřebí. To platí ve všech aspektech života. Organizací sví digitální plochy se zbavíte nepotřebných šumů ve formě zablouděných myšlenek, vaše práce bude o mnoho efektivnější a už jen zapnutí počítače vás bude těšit víc než kdy předtím.

Tip: Přečtěte si také náš článek, jak odmaturovat nebo o nástěnce vizí.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
1
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Štefánia
Nadšenkyně celoživotního vzdělávání, inovativních myšlenek a překonávání samých sebe. Ve svém volnu ráda čtu, zajímám se o psychologii, cizí kultury, jazyky a technologie.

    Chci k tomu něco říci

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    Více:Internet