Jak na ...Tělo

Jak správně dýchat a využít dechová cvičení?

Řeknete si, co je na tom správně dýchat, vždyť už to umím. Nemusí to být ale tak docela pravda. Rozlišujeme dva typy dýchání brániční a hrudní. Jak tedy správně dýchat do břicha nebo při sportu? Ať už se to týká běhu nebo posilování břicha sepsali jsme za vás ty nejdůležitější body a společně si je všechny vysvětlíme.

Jak se správně naučit dýchat?

Jak jsme již psali v úvodu, rozlišujeme dva typy dýchání brániční a hrudní. Pokud se jedná o hrudní dýchání, tak u tohoto typu by se měl pohybovat pouze hrudní koš a břicho zůstávat nehybné. V druhém případě se naopak hýbe pouze břicho a hrudník zůstává bez pohybu. U obou případů platí, že bychom měli dýchat zhluboka a pomalu. Jakmile dýcháte mělce a rychle je to špatné pro vaše tělo i organismus. Správné tedy je dýchat v klidu a zhluboka, tak abyste vydechli většinu vzduchu z plic.

Jak správně dýchat do břicha?

Hovoříme zde tedy o zmíněném bráničním dýchání. Položte si ruku na hrudník i břicho zároveň a dýchejte. Měly by se vám pohybovat pouze břišní stěny, nikoliv hrudník. Jedině tak dýcháte správně do břicha.

Jak správně dýchat při běhu a dalších sportech

Co se týká běhu, obecně platí, že na kolik kroků vám vyjde nádech, na tolik kroků by vám měl vyjít výdech. Takže nádech čtyři kroky a výdech taktéž čtyři kroky. Počítat to je asi zbytečné, jen si na to ze začátku dejte pozor. Mohlo by se lehce stát, že vás bude píchat pod žebry, což je při běhu právě znamená, že nedýcháte správně.

Jak správně dýchat při posilování břicha a u kliků?

Obecně platí, že při námaze, tzn. zatahování svalu, byste měli vydechnout a naopak při návratu do uvolněné pozice výdech. Pokud tedy cvičíte př. sedy lehy, když půjdete nahoru vydechněte a když se budete vracet, zase se nadechněte. Pokud bychom hovořili o klicích, tak to samé. Při pohybu dolů výdech a při návratu nahoru nádech.

Zda se ptáte, jak správně dýchat při dřepech, i zde je to stejné. Při pohybu dolů výdech a nahoru při návratu nádech.

Jak správně využít dechová cvičení?

Dechové cvičení vám může pomoci např. jak se zbavit chronického stresu. Jsou velmi oblíbenou formou kvalitní a pravidelného okysličování těla i hubnutí! Poměrně známou osobností je Wim Hof a jeho metody nejen o dýchání.

Jako příklad si uvedeme konkrétní dechové cvičení, kdy zaujmete pozici tak, že váhu přenesete na zadní levou nohu a pravou vytočíte lehce směrem doprava. Nastavíte si stopky, ze začátku postačí na tři minuty. Budete provádět nádech a dlouhý výdech, kdy s výdechem zatnete břišní svaly a svaly na rukou. Nádech trvá tři vteřiny a výdech sedm vteřin. Stěžejní je dodržet tuto dobu a také opravdu zatnou všechny svaly od pasu nahoru. Již po 14 dnech uvidíte výsledky v podobě lepšího dýchání (snáze se vám bude chodit do schodů), tak i úbytek na váze. Opravdu se vám zúží obličej i pas.

Pokud se toto dechové cvičení spolu s nejlepšími smoothie recepty stane vaší denní rutinou, nebudete litovat.

Znali jste již tato fakta o správném dýchání? Praktikujete pravidelně nějaké jiné dechové cvičení? Pokud ano, zaznamenali jste kýžené výsledky?

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
1

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *