TěloZdraví

Jak poznat příznaky mimoděložního těhotenství?

Těhotenský test je pozitivní, vy už se těšíte na miminko a s tím nastupují obavy, zda je vše v pořádku. Jednou z častých komplikací je mimoděložní těhotenství. V současné době se jedná až o 2 % z celkových těhotenství. Je to stav, kdy oplodněné vajíčko nedoputuje do dělohy, ale uchytí se na místě, kde se nemůže vyvíjet. Pak je v ohrožení nejen zdraví, ale i život ženy. Jak poznat příznaky mimoděložního těhotenství a co dělat, když se u vás projeví?

Proč je mimoděložní těhotenství tak nebezpečné?

Oplodněné vajíčko, které nedoputuje do dělohy ke správnému uhnízdění, se uchytí nejčastěji ve vejcovodu. Méně často na vaječníku, pobřišnici nebo v děložním hrdle. Když nedojde k samovolnému vstřebání plodu, je lékař nucen těhotenství ukončit, protože takto uchycené vajíčko dokáže narušit stěnu vejcovodu. Ta praskne a může způsobit nebezpečné vnitřní krvácení. V tu chvíli už hrajeme o čas, proto nikdy nepodceňujte tyto symptomy.

Jak poznat příznaky mimoděložního těhotenství?

První příznaky jsou stejné, jako u klasického těhotenství.

  • vynechání menstruace
  • pozitivní těhotenský test
  • citlivá prsa
  • bolesti v podbřišku

Kdy je čas zpozornět?

Přibližně po 6 týdnech od uhnízdění vajíčka se objevují následující komplikace, při kterých by žena měla ihned navštívit svého gynekologa.

  • křeče v podbřišku (někdy zaměňované za trávicí potíže nebo zánět slepého střeva)
  • vaginální krvácení
  • bolesti v bedrech, kříži a pánvi

Jak poznat vnitřní krvácení?

Pokud není mimoděložní těhotenství brzy odhaleno, mohl by nastat vážný problém – vnitřní krvácení. To je obtížně odhalitelné a ženu přímo ohrožuje na životě. Jak ho poznat?

  • bolest břicha vystřelující do ramene a krku
  • zrychlený tep
  • bledost
  • bolest v kříži, bedrech a pánvi
  • mdloby
  • studené končetiny
jak poznat příznaky mimoděložního těhotenství, bolesti břicha
Příznaky mimoděložního těhotenství: bolesti břicha

Příčiny mimoděložního těhotenství

Lékaři se shodují, že většinu případů mimoděložních těhotenství zaznamenali u žen, které jsou těhotné poprvé. Mezi příčiny se řadí překážky ve vejcovodu (například jeho neprůchodnost po častých zánětech), srůsty v břišní dutině, endometrióza, otěhotnění při selhání nitroděložního tělíska a dlouhodobé užívání jednosložkové hormonální antikoncepce (progesteron).

Léčba

Nejčastější metodou léčby je bohužel invazivní metoda. Vajíčko se odstraní operativně, a to laparoskopickou operací nebo klasickou operací, při které se břicho otevře. Někdy se lékař musí uchýlit k odstranění vejcovodu, ale když vejcovod není poškozen, jen ho nařízne a zárodek odsaje. Tím ovšem vznikne jizva, tedy další překážka na cestě do dělohy pro nově oplodněné vajíčko.

Pro další otěhotnění však existuje naděje. Pokud po operaci zůstane alespoň jeden vejcovod funkční, je stále šance na přirozené početí. Před dalším snažením o miminko je vhodné nechat tělo dobře zotavit, a to přibližně 6 měsíců. S dalším otěhotněním návštěvu lékaře neodkládejte, když máte už jedno mimoděložní těhotenství za sebou. Včasné odhalení zvyšuje šanci na další početí.

Alternativní metodou je vyčkávání, zda oplodněné vajíčko odumře a samo se vstřebá. O vhodnosti této metody rozhoduje lékař na základě zdravotního stavu ženy. Ta by měla být po celou dobu hospitalizována a bedlivě sledována pro případ, že by došlo k prasknutí vejcovodu. Tato metoda je bohužel dosti riziková, při prasknutí by mohlo nastat větší poškození, než při brzkém chirurgickém zákroku.

Existuje prevence?

Pečujte o sebe!

Nejdůležitější je prevence zánětů, které mohou způsobit neprůchodnost vaječníků. Detoxikujte své tělo, udržujte se v kondici a jezte kvalitní stravu. Dopřejte tělu dostatek čisté vody (k mytí i k pití) a chraňte se před pohlavně přenosnými chorobami (například chlamydiemi). Zaměřte se ale i na psychiku. Zde najdete návody, jak zredukovat stres a udržovat svou mysl pozitivní.

A to nejdůležitější: Po zjištění těhotenství se co nejdříve objednejte k lékaři. Gynekolog pomocí ultrazvuku snadno zjistí, zda je plod ve správném pelíšku.

Držím palce!

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Iva Černohorská
Jsem tichá osoba s hlavou plnou myšlenek. Mám ráda rovnováhu mezi klidem a akcí. Baví mě kaligrafie (tedy moje pokusy), rekreační sporty a jóga. Hodně čtu a rozšiřuji si obzory, ale večer si ráda opeču buřta na ohni.

    1 Komentáře

    1. […] Můžete si také přečíst: Jak poznat příznaky mimoděložního těhotenství […]

    Chci k tomu něco říci

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    Více:Tělo