Zdraví

Jak poznat těhotenství? Nejčastější první příznaky

Ať už miminko plánujete nebo ne, občas může být užitečné pár rad k tomu, jak poznat těhotenství co nejdříve. Je k tomu vždy potřeba jen test? Jak poznat těhotenství podle očí? Jde to vůbec? A co těhotenský test?

První příznaky

Často s potvrzením jiného stavu čekáme až na pozitivní těhotenský test, přerušenou menstruaci nebo návštěvu gynekologa. Dá se ale poznat těhotenství ještě před tím, než k těmto třem krokům přistoupíte?

Jakmile dojde k oplodnění vajíčka, ve vašem těle začnou pilně pracovat hormony, které jste do té doby neznali. Ty začnou ovlivňovat vaše tělo nejen po fyziologické stránce, ale i po té psychické. Takže pokud umíte dobře vnímat svoje tělo, určitě to poznáte hned na začátku.

Důležitý je také fakt, že mnohé příznaky těhotenství jsou shodné s těmi premenstruačními. Proto jim někdy ženy nevěnují pozornost. Navíc, každé těhotenství je individuální, takže nikdy nelze předem popsat všechno, co vás potká.

Nejčastější příznaky od nejvíce častých po ty méně časté

Mezi nejčastější první příznaky těhotenství patří hlavně ranní nevolnost, obecná nechuť k jídlu nebo přecitlivělý čich, kdy vám najednou páchne všechno a všude. Další příznaky mohou být brnění a pnutí prsou, neobvyklá únava, zvýšená frekvence močení nebo náhlé změny nálady.

Pro zvládnutí prvních týdnů těhotenství se doporučuje jíst zdravě a udržovat se v dobré a pozitivní psychické náladě. Sdílejte všechny své obavy s partnerem, nic si nenechávejte pro sebe. Udržujte se v dobré fyzické kondici, pravidelně se hýbejte nebo choďte plavat. Dostatečně odpočívejte a nepřepínejte se při domácích pracích.

Každá žena je jedinečná a může prožívat různé kombinace příznaků. Pro mnoho žen je těhotenství peklo a pro některé procházka růžovou zahradou. Lidé mají velmi rozdílná těla i prožívání okamžiků. Některé ženy si mohou být těhotenstvím jisté ještě před tím, než si udělají těhotenský test, zatímco jiné mohou mít jen málo nebo žádné zjevné příznaky.

Zde je seznam nejběžnějších příznaků těhotenství seřazených od nejčastějších po ty méně časté. Pojďme se na to podívat!

 1. Vynechání menstruace (amenorea): Pokud má žena pravidelný menstruační cyklus a menstruace vypadne, může to být jeden z nejzřetelnějších příznaků těhotenství. Mnoho žen ihned myslí na těhotenství, když se jim o den, dva zpozdí menstruace.
 2. Změny prsou: Prsa mohou být citlivější, napjatější, bolestivá nebo těžší. Barva bradavek může tmavnout nebo se zjevně změnit.
 3. Časté močení: Mnoho žen zaznamená, že musí častěji chodit na toaletu, i předtím, než se objeví zjevné zvětšení břicha.
 4. Zvýšená únava: Mnoho těhotných žen cítí větší únavu již v raných fázích těhotenství. Nic se jim nechce.
 5. Nevolnost a zvracení: Často se označuje jako „ranní nevolnost“, i když může nastat kdykoli během dne.
 6. Zvýšená citlivost na vůně: Některé vůně mohou vyvolat nevolnost nebo dokonce zvracení.
 7. Změny nálad: Náladovost může být způsobena hormonálními změnami, které se vyskytují během těhotenství. Změny nálad se projevují od mírných až po velmi výrazné.
 8. Tlukot srdce: Některé ženy hlásí zrychlení srdečního tepu v raném těhotenství.
 9. Změny chutí: Některé ženy zaznamenají odpor k určitým potravinám nebo nápojům.
 10. Zácpa a nadýmání: Hormonální změny mohou ovlivnit trávicí systém.
 11. Mírné krvácení nebo špinění: Toto může nastat, když se fertilizované vajíčko přichytí k stěně dělohy.
 12. Zvýšená bazální teplota: Teplota může zůstat zvýšená během ovulace a zůstat zvýšená po dobu, kdy by obvykle klesla.

Jak poznat těhotenství podle břicha

U štíhlých žen se začíná bříško zvětšovat už ve 13. týdnu těhotenství. Jasně rozpoznatelné je bříško až ve 20. týdnu. Na konci 34. týdne se ne bříšku objevuje takzvaná linea nigra, tmavá svislá čára. S rostoucím břichem se mohou objevit strie, které někdy nezmizí ani po porodu.

Tvar bříška v těhotenství ovlivňuje celá řada faktorů. Především jde o tvar dělohy, který ženy obvykle dědí po své matce. Stejně tak je zásadní i poloha dělohy. Některé ženy ji mají otočenou dozadu a tak jim bříško roste více nahoru než dopředu.

Další faktor ovlivňující tvar břicha v těhotenství je svalová vrstva na břišní stěně. Pokud máte pevnější svaly, bříško se dopředu příliš nevykoulí. Za zmínku stojí i fakt, že tvar vašeho bříška ovlivňuje počet těhotenství, které již máte za sebou. U prvního dítěte je děloha nepoužitá a tak břicho roste do špičky, zatímco u dalších dětí je děloha už trochu vytahanější.

Tvar bříška nevypovídá nic o pohlaví plodu. Je ovlivněn výhradně velikostí dítěte v děloze a predispozicemi rodičky.

Jak poznat těhotenství podle očí

Mnoho žen má osobní zkušenost s tím, že na nich maminky a babičky poznaly těhotenství pohledem do očí. Je to možné? Ačkoliv pro to neexistuje vědecký podklad, zkušenosti a intuici mnoha žen nelze vyjádřit žádným vzorečkem. Zkrátka ji mají.

Oči čerstvě těhotné maminky jsou prý více lesklé než obvykle. Navíc mají zúžené zorničky, prý typický těhotenský pohled. Pokud se vám během těhotenství výrazně změnily oči, můžete s téměř stoprocentní jistotou počítat s tím, že se narodí holčička.

Můžete si také přečíst: Jak poznat příznaky mimoděložního těhotenství

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více:Zdraví