Jak na ...Podnikání

Jak se stát bohatým? Je to v hlavě!

Bohatství nejsou jen peníze. Mnohem důležitější je nehmotné bohatství – tedy lidská povaha, přátelství a další duchovní hodnoty. Poradím vám, jak zbohatnout finančně i duševně. Chce to jen trochu zapojit mozek.

Jak zbohatnout, když jste obyčejný člověk?

Vidinu velkých peněz jistě zažil každý z nás. Občas si možná vsadíte nějaký ten jackpot nebo sportku, ale ve výsledku na tom spíše proděláváte. V nejlepším případě se vám alespoň vrátí vsazené finance.

A přesto existují reálnější možnosti, jak zbohatnout. A o těch vám moc ráda povím.

Co určitě pro peníze nedělejte

Mnohem jednodušší, než vyhrát sportku, je peníze ukrást. To ovšem nikdy nedělejte. K takové zhůvěřilosti se nesnižujte ani za milion. 🙂 Taktéž se vyhněte i ostatním nelegálním řešením, třeba práci načerno.

Mám pro vás mnohem čestnější způsoby, jak být šťastný nabytím velkého obnosu finančních prostředků.

Spořící účet

Abyste ocenili své vydělané peníze neboli aby se vám jejich hodnota uchovala po mnoho let a vlivem inflace se nesnížila, měli byste si založit spořící účet a tam finanční prostředky pravidelně ukládat. Kromě toho, že si tímto peníze ušetříte, dostanete od banky úroky, protože jste jí poskytli oběživo (platidlo). Díky tomu peníze ani po letech nepřijdou o svou hodnotu, což by se stalo, kdybyste spořili doma do „šuplíku“ nebo prasátka.

Spořicí účty ovšem v současnosti nejsou tak dobrým finančním produktem, jako tomu bylo dříve. Při inflaci okolo 2 % budete i se spořicím účtem za několik let ztrátoví. Více o současných spořicích účtech zde.

Být investor je cesta, jak zbohatnout

Lidé také často nakupují nemovitosti. Díky tomu mohou pronajímat byty, ale i venkovní plochy, jako louky, parkoviště, pole atp. Tyto pasivní příjmy jim tečou do kapes, aniž by hnuli brvou. Samozřejmě to je dost zjednodušený pohled. Při jejich klasické práci jsou to finanční prostředky navíc, kdy se tito lidé nemuseli ani zapotit. Je to dobré také jako pojistka, kdyby vám (z nejrůznějších příčin) vypadl příjem, na který jste zvyklí.

Další oblíbenou činností, jak zhodnotit své peníze, je obchodování na burze s cennými papíry. A klasické investování do akcií a ETF. Dnes je mnohem jednoduší než dříve investovat z mobilu či svého počítače bez jakýchkoliv vstupních poplatků a bariér. Můžete začít i vy. Osobně doporučujeme například investiční platformu XTB. Finanční prostředky vyměňte za akcie a ty pak prodejte za více peněz. Nebo můžete akcie držet a vydělávat na získané dividendě.

I když jen tak sedíte v křesle nebo spíte, můžete vydělat balík.
Pixabay.cz

Podnikejte nebo nepodnikejte

Můžete být někde zaměstnaní, ale zároveň i podnikat. Jedno nebo druhé lze mít jako vedlejší výdělečnou činnost. I když chodíte do zaměstnání, neznamená to, že přitom nemůžete vydělávat také sami na sebe.

Není ovšem nutné být OSVČ (osobou samostatně výdělečně činnou) ani majitelem větší či menší firmy. Nabízejte své výrobky třeba jen na trzích. Při nepříliš vysokém výdělku není ani nutné zřizovat živnostenský list.

Vydělávejte na internetu

Dnešní doba přeje online podnikání nebo přivýdělku. Začíná to nápadem, pokračuje jeho realizací a na konci procesu se vaše kapsy naplní penězi. Zní to až moc jednoduše? Možná. Ale něco na tom je. Přesvědčte se.

Základním předpokladem je mít osobní web a tam své služby a produkty prezentovat. Vaše internetové stránky by vám měly být portfoliem – kumulovat vlastní zkušenosti a reference, aby lidé nekupovali zajíce v pytli.

Také se doporučuje vydat e–book s nějakým vaším know–how a pořádat tematické workshopy. Musíte být stále na očích, a tak investujte do reklamy (placené i neplacené). To je ta nejlepší propagace.

Jak rychle vydělat peníze na internetu?

Žádná z těchto metod vám nezaručí velké zbohatnutí, ale jsou to možnosti, jak celkem bez rizik přijít legální cestou k penězům bez nutnosti být v klasickém zaměstnání, nebo v něm být, ale k tomu ještě pohodlnější cestou získat finance navíc.

Knihy o tom, jak být bohatí

O tom, jak zbohatnout, vyšlo bezpočet knih, jako Čtyřhodinový pracovní týden od Timothyho Ferrisse, kde autor popisuje, jak odkudkoli vydělat peníze bez nutnosti být každý den 8 hodin v práci a zbohatnout.

Kdo si chce splnit podnikatelský sen nebo jen zlepšit svou produktivitu a plánování času, může sáhnout po publikaci Mít vše hotovo s podtitulem Umění produktivity bez stresu od Davida Allena nebo po knize Atomové návyky od Jamese Cleara. Inspirací může být i dílo Metoda bullet journal od Rydera Carrolla a Jednoduše buďte šťastní od Pierra Franckha.

A jak zbohatnout vnitřně?

 1. Vzdělávejte se.
 2. Čtěte knihy a tematické články.
 3. Zbavujte se svých zlozvyků.
 4. Buďte sami sebou.
 5. Dělejte to, co vás baví.
 6. Rozvíjejte svá nadání.
 7. Buďte otevření, přátelští a nápomocní.
 8. Choďte do přírody a mějte dostatečný pohyb.

Peníze nejsou vše, mají jen usnadnit život, aby bylo z čeho platit složenky. Opravdová výhra je žít naplněný příběh a udržovat dobré vztahy s bližními.

Přečtěte si také náš článek Jak se připravit na pohovor a o syndromu vyhoření.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
1
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Petra Sýkorová
Jsem redaktorkou skautského časopisu Roverský kmen. Ve volném čase píši básně, povídky a knihu. Také ráda čtu a chodím do přírody. Vystudovala jsem maturitní obor podnikání.

  Chci k tomu něco říci

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *