InternetJak na ...

Základní klávesové zkratky, které byste určitě měli znát

Klávesnice je v dnešní době neodmyslitelnou součástí každodenní komunikace mezi lidmi. Ať už se jedná o klávesnici u počítače a nebo o pomyslnou klávesnici, která je součástí mobilního telefonu. Používáme ji zcela automaticky a přitom ji nevyužíváme tak efektivně, jak bychom mohli. Mám na mysli všechny ty klávesové zkratky, funkční klávesy a jiné vychytávky, které z klávesnice dělají dosud neodhalené multifunkční zařízení. Pojďme se společně podívat, co bychom se mohli ještě přiučit.

Základní klávesové zkratky a další vychytávky

Klávesová zkratka na přepnutí klávesnice – změna jazyka

Velmi jednoduchá kombinace kláves a to konkrétně levý ALT a kterýkoliv SHIFT Vám umožní přepnout Vaši klávesnici do jiného jazyka. Tato klávesová zkratka se řadí mezi ty nejzákladnější, které byste si měli při práci s počítačem osvojit.

Užitečné klávesové zkratky – CTRL +

Nejoblíbenější a nejpoužívanější klávesou bude klávesa CTRL, s jejíž pomocí vytvoříme množství užitečných kombinací, které si nyní představíme. Začneme s těmi nejjednoduššími zkratkami a tím jsou bezpochyby velmi oblíbené CTRL+C a CTRL+V alias zkopírovat a následně vložit cokoliv, od textu, obrázku a nebo odkazu. Tyto dvě oblíbené klávesové zkratky můžeme rozšířit ještě o CTRL+X, což znamená, že vybraný text, obrázek nebo odkaz zcela vyjmete a pomocí známého CTRL+V vložíte na jiné místo. Nemusíte nic zbytečně přepisovat a nebo mazat. Pokračovat pak můžeme stiskem CTRL+Z, to je klávesová zkratka, která nás vrátí o jeden krok zpět a kombinace CTRL+Y vás naopak posune o jeden krok dopředu.

CTRL+A označí celý text, ve kterém pracujete, nebo celou složku dokumentů. Toto skvěle využijete například při kopírování a nebo mazání celého textu a nebo celé složky najednou. Pro vyhledávání by se mohla hodit ještě kombinace kláves CTRL+F. Pokud byste z jakéhokoliv důvodu potřebovali zobrazit nápovědu, stačí stisknout klávesu F1. Pro zvětšení části textu nebo obrazovky se může hodit kombinace kláves windows a +, pro zmenšení pak použijte klávesu windows a -.

Kombinace CTRL+N vám otevře nové okno, ať už jste v prohlížeči, průzkumníku či programu. Zavření okna pak provedete pomocí klávesové zkratky Alt+F4. Pokud zrovna nemáte otevřený žádný program ani prohlížeč, pak Vám tato kombinace kláves poslouží k vypnutí systému Windows. Jestliže však chcete Windows pouze uzamknout, použijte kombinaci klávesy windows a písmene L. Kombinace tří kláves a to CTRL+Alt+Delete Vám nabídne menu s možností počítač buď uzamknout, restartovat, vypnout a nebo spuštění správce souborů. Do správce souborů se můžeme rychle podívat i pomocí klávesové zkratky CTRL+Shift+Esc.

Využijte, co jste se právě dozvěděli a ukliďte si ve svém počítači.

Příště si ukážeme další užitečné klávesové zkratky, které Vám zjednoduší život.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
1
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Jana Mandulová
Vrhám se do všeho nového po hlavě a často měním preference. Baví mě sci-fi, jóga, seriály na Netflixu, kavárny, knížky, vaření - zkoušení nových receptů a mnoho dalšího.

  1 Komentáře

  1. […] Tip: Přečtěte si také, jak na využití dalších klávesových zkratek. […]

  Chci k tomu něco říci

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Více:Internet

  Kryptoměny a jejich budoucnot Internet

  Budoucnost kryptoměn

  Nejpopulárnější kryptoměna Bitcoin ztrácí na hodnotě a její zastánci jsou zklamaní. Kryptoměny tu však zůstanou, ...
  honor super mobil Internet

  Recenze Honor 10x 2022

  Honor pokračuje ve vydávání smartphonů během epidemie. Současné americké sankce jí brání ve využívání mobilních ...