InternetJak na ...

Základní klávesové zkratky, které byste určitě měli znát

Klávesnice je v dnešní době neodmyslitelnou součástí každodenní komunikace mezi lidmi. Ať už se jedná o klávesnici u počítače a nebo o pomyslnou klávesnici, která je součástí mobilního telefonu. Používáme ji zcela automaticky a přitom ji nevyužíváme tak efektivně, jak bychom mohli. Mám na mysli všechny ty klávesové zkratky, funkční klávesy a jiné vychytávky, které z klávesnice dělají dosud neodhalené multifunkční zařízení. Pojďme se společně podívat, co bychom se mohli ještě přiučit.

Základní klávesové zkratky a další vychytávky

Klávesová zkratka na přepnutí klávesnice – změna jazyka

Velmi jednoduchá kombinace kláves a to konkrétně levý ALT a kterýkoliv SHIFT Vám umožní přepnout Vaši klávesnici do jiného jazyka. Tato klávesová zkratka se řadí mezi ty nejzákladnější, které byste si měli při práci s počítačem osvojit.

Užitečné klávesové zkratky – CTRL +

Nejoblíbenější a nejpoužívanější klávesou bude klávesa CTRL, s jejíž pomocí vytvoříme množství užitečných kombinací, které si nyní představíme. Začneme s těmi nejjednoduššími zkratkami a tím jsou bezpochyby velmi oblíbené CTRL+C a CTRL+V alias zkopírovat a následně vložit cokoliv, od textu, obrázku a nebo odkazu. Tyto dvě oblíbené klávesové zkratky můžeme rozšířit ještě o CTRL+X, což znamená, že vybraný text, obrázek nebo odkaz zcela vyjmete a pomocí známého CTRL+V vložíte na jiné místo. Nemusíte nic zbytečně přepisovat a nebo mazat. Pokračovat pak můžeme stiskem CTRL+Z, to je klávesová zkratka, která nás vrátí o jeden krok zpět a kombinace CTRL+Y vás naopak posune o jeden krok dopředu.

CTRL+A označí celý text, ve kterém pracujete, nebo celou složku dokumentů. Toto skvěle využijete například při kopírování a nebo mazání celého textu a nebo celé složky najednou. Pro vyhledávání by se mohla hodit ještě kombinace kláves CTRL+F. Pokud byste z jakéhokoliv důvodu potřebovali zobrazit nápovědu, stačí stisknout klávesu F1. Pro zvětšení části textu nebo obrazovky se může hodit kombinace kláves windows a +, pro zmenšení pak použijte klávesu windows a -.

Kombinace CTRL+N vám otevře nové okno, ať už jste v prohlížeči, průzkumníku či programu. Zavření okna pak provedete pomocí klávesové zkratky Alt+F4. Pokud zrovna nemáte otevřený žádný program ani prohlížeč, pak Vám tato kombinace kláves poslouží k vypnutí systému Windows. Jestliže však chcete Windows pouze uzamknout, použijte kombinaci klávesy windows a písmene L. Kombinace tří kláves a to CTRL+Alt+Delete Vám nabídne menu s možností počítač buď uzamknout, restartovat, vypnout a nebo spuštění správce souborů. Do správce souborů se můžeme rychle podívat i pomocí klávesové zkratky CTRL+Shift+Esc.

Využijte, co jste se právě dozvěděli a ukliďte si ve svém počítači.

Příště si ukážeme další užitečné klávesové zkratky, které Vám zjednoduší život.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
4
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Jana Mandulová
Vrhám se do všeho nového po hlavě a často měním preference. Baví mě sci-fi, jóga, seriály na Netflixu, kavárny, knížky, vaření - zkoušení nových receptů a mnoho dalšího.

    1 Komentáře

    1. […] Tip: Přečtěte si také, jak na využití dalších klávesových zkratek. […]

    Chci k tomu něco říci

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    Více:Internet