Jak na ...Zdraví

Odstranění klíštěte: Jak na to správně?

S teplejším obdobím roku bohužel přibývá i vysoká aktivita klíšťat a s nimi spojené problémy. Mohou totiž přenášet některá onemocnění, mezi nimiž je na prvním místě borelióza. Dále je to klíšťová encefalitida. Velmi důležitá je prevence, například používání různých repelentů. Pokud si ale i tak tohoto parazita přinesete domů, měli byste vědět, jak správně na odstranění klíštěte.

Všechny postupy se shodují na tom, že nejdůležitější je čas. Je důležité odhalit a odstranit ho co nejdříve po přisátí, abyste snížili riziko přenosu infekce. Kde se klíšťata vyskytují nejčastěji? Vlastně kdekoliv venku, ať už v lese, na loukách či na zahradě. Proto je nezbytné, abyste se po každém pobytu v přírodě nebo venku dobře prohlédli. Největší pozornost věnujte tříslům, podpaží, podkolenním jamkám a kůži za ušima, kde se schovávají nejraději.

Jak tedy klíště správně odstranit?

  1. Musíte mít čisté ruce. Pro jistotu si ale ještě vezměte gumové rukavice
  2. Připravte si pinzetu (po použití ihned vyhoďte), vatovou tyčinku či háček se zářezem.
  3. Postříkejte místo s klíštětem dezinfekcí, klíště jemně uchopte pinzetou a kývejte s ním ze strany na stranu a dávejte pozor, abyste neodtrhli hlavičku.
  4. Po odstranění místo přisátí znovu vydezinfikujte. Další dva až tři týdny místo pravidelně sledujte. Pokud se objeví červená skvrna či boulička, je to zcela normální reakce. Jestli se skvrna začne zvětšovat, nebo uprostřed vybledne, co nejdříve se zastavte u svého lékaře.
  5. Vytažené klíště dejte do kusu papíru a spalte ho.
  6. Pokud dojde k přetržení klíštěte, vyhledejte lékařkou pomoc.

Co při odstranění klíštěte nedělat?

  • Z důvodu možného přetržení klíštěte by se neměla používat metoda vytočení proti směru hodinových ručiček.
  • Nikdy na klíště nepoužívejte olej, jiný tuk či mast. Pokapáním tuky se klíště začne dusit a vyzvrátí veškerý obsah svých střev do rány a tím se zvyšuje možnost nákazy.
  • Stejné nebezpečí hrozí, pokud se ho budete snažit rozmačkat rukou či pinzetou.

Pro podporu obranyschopnosti hodně odpočívejte, spěte, zdravě jezte a vyhněte se fyzické i psychické námaze. Pokud u sebe zaznamenáte příznaky podobné chřipce nebo se zhorší místo kousnutí, navštivte co nejdříve lékaře.

Přečtěte si také: Jak si připravit slanou snídani, letní zeleninové saláty nebo proč používat zvlhčovač vzduchu.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Elisabeth
Jsem kreativní člověk a jsem zastáncem názoru, že představivost vás dostane dál než pouhé vědomosti. Mezi některé mé záliby patří čtení, psaní a kreativní tvorba DIY produktů. Mám ráda cestování a poznávání nových kultur.

    Chci k tomu něco říci

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *