Nezařazené

Co je narcistická porucha osobnosti a jak řídí vztahy?

Narcistická porucha osobnosti se projevuje egocentrismem, pocitem výjimečnosti, nadřazenosti nad druhými, nedostatkem empatie a sobectvím. Narcisté bývají přecitlivělí na zranění sebevědomí, ačkoliv na první pohled se zdá, že jsou sebejistí. Narcista má potřebu ukazovat své přednosti a úspěchy.

Jak vzniká narcistická porucha osobnosti?

Jak vzniká narcistická porucha osobnosti, není dodnes zcela známo. Příčina vzniku se může vyvíjet v raném dětství, kdy rodiče svoje dítě neustále chválí a je pořád středem pozornosti. Tím pádem má pak dítě pocit, že je jedinečné a nejlepší ze všech. Takový jedinec pak očekává, že se k němu budou takto chovat i lidé v jeho okolí.

Vznik narcismu může také způsobovat, že dítě naopak nedostávalo dostatek lásky a pozornosti od rodičů, proto si vytvořilo svůj vlastní svět, kde se považuje za oběť a myslí si, že všichni kolem něj mu chtějí jen ublížit. Následně si jedinec nedokáže připustit, že ho někdo může mít rád nebo milovat, takže se projevuje jako bezohledný cynik.

Jak narcistická porucha řídí vztahy?

Potíž je v tom, že narcista si neuvědomuje závažnost svého chování. Těžce snáší kritiku a reaguje na ni vztekem. V partnerských vztazích očekává obdiv od partnera, ale je lhostejný vůči citům toho druhého. Pro narcisty je obtížné navazovat mezilidské vztahy, jelikož si neumí připustit city nebo se jich bojí. Nedokážou poskytnout rovnocenné partnerství. Mají rádi, když můžou ostatní ovládat, kontrolovat a manipulovat s nimi. Nesnesou zranitelnost, kterou považují za slabost. Nikdy nepřiznají vlastní chybu a obviňují ostatní za své pochybení.

Narcista si ve vztahu připadá buď jako nejistá nula nebo naopak překypuje nezdravým vysokým sebevědomím. Mají tendenci ponižovat lidi kolem sebe a očekávají, že se jim ostatní budou podřizovat.

Pokud se domníváte, že máte ve svém okolí osobu s narcistickou poruchou, udržujte si pozitivní výhled, nenechte se rozčílit a dbejte na emoční inteligenci. Nabídněte narcistovi pomoc.

Máte pocit, že vás výše zmíněné vlastnosti vystihují? Můžete vyzkoušet test pro typy a poruchy osobnosti.

Přečtěte si také náš článek o tom, jak přestat prokrastinovat nebo o biohackingu.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
1
Trapas
0

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *