Bydlení

Jak vybrat okna do novostavby?

U novostavby jsou okna klíčovým prvkem. Dokážou totiž výrazně zahýbat s celkovou energetickou náročností budovy a utvářejí celkový vzhled domu. Tím správným výběrem získáte řešení s životností mnoho dlouhých let bez nutnosti dalších větších investic. A jak dobře víme, tak investice do nemovitosti či její zhodnocení, patří k těm nejlepším. Přečtěte si, na jakých parametrech hlavně záleží a na co si dát skutečně velký pozor.

Podle jakých faktorů vybírat okna do novostavby

Dalo by se říci, že okna pro novostavbu vybíráme jednou za život. Aby to ale mohlo skutečně platit, musí se perfektně sladit všechny parametry a zvolit takové řešení, které nejlépe odpovídá požadavkům a potřebám stavby. A to zdaleka není nic jednoduchého. Následující body, které blíže přibližují jednotlivé parametry, vám snad pomohou.

Vhodně zvolený materiál

První a volba spočívá ve výběru vhodného materiálu. Jako možnosti se nabízejí okna plastová, dřevěná nebo hliníková, případně dřevohliníková.

Plastová okna

Jsou velmi populární v posledních letech, takže existuje mnoho výhod právě tohoto materiálu. Plastová okna se vyrábí z pevného a odolného PVC. Skládají se z několika komor, což zlepšuje izolační vlastnosti. Díky velmi dobrému těsnění odolávají i kondenzaci vodních par a nabízí tvarovou stálost.

Potěší také nulová potřeba údržby, kdy není nutné rám natírat, ale stačí pouze jednou za čas promazat otevírací mechanismy. V nabídce najdete navíc kromě klasické bílé varianty i široký výběr fóliových úprav, které dokážou věrně napodobit vzhled dřevěných oken.

Mezi nevýhody plastových oken patří jejich kratší životnost v porovnání s okny ze dřeva. Jsou také náročnější na případné opravy. Z podstaty své konstrukce mají většinou širší rám a celý profil křídla.

Dřevěná okna

Okna ze dřeva byla populární hlavně v minulých letech a jsou prověřena staletími. V dnešním moderním pojetí nabídnou dřevěná eurookna i velmi dobré izolační vlastnosti. Mezi výhody patří také nezaměnitelný vzhled dřevěných oken. Svým typickým vzhledem se navíc mnohem více hodí pro domy více přírodního a rustikálního stylu.

Nevýhodou bývá větší reakce na vlhkost a nutnost častější údržby zejména natírání. Pečlivé udržování dřevěných oken se však vrátí na jejich dlouhé životnosti.

Hliníková okna

Třetí variantou jsou hliníková okna, která jsou v mnoha ohledech speciální. Vynikají skvělou odolností i životností. Představují skvělou volbu pro atypicky velká okna a všude tam, kde toužíte po luxusním moderním vzhledu. Jejich údržba je také velmi nenáročná.

Nevýhodou hliníkových oken je především vyšší pořizovací cena. Levnější varianty hliníkových oken mohou mít navíc horší tepelně izolační vlastnosti než okna z jiných materiálů, ale u moderních kvalitních hliníkových oken tomu tak již dnes nebývá.

Speciální variantou jsou dřevohliníková okna, která kombinují výhody obou materiálů a vytváří variantu vhodnou pro moderní novostavby.

Pozornost věnujte tepelně izolačním vlastnostem

U oken sledujeme hlavně jejich tepelně izolační vlastnosti, protože rozhodují například o tom, kolik utratíte za energie pro vytápění. To, jak dobře vybraná okna izolují, je souhra několika klíčových parametrů.

Hloubka stavebního profilu

Zjednodušeně se dá říct, že okna s větší stavební hloubkou poskytnou lepší tepelnou izolaci. Patrné to je například na rozdílu mezi plastovými a dřevěnými okny. Větší stavební hloubka totiž znamená více prostoru pro případné izolační vzduchové komory. Kvalitní profil musí být zároveň dostatečně a pevný a odolný, aby vlivem povětrnostních podmínek neměnil svůj tvar a nevznikaly tak netěsnosti.

Přečtěte si také náš článek o home stagingu nebo o tom, jak zútulnit domov.

Těsnění

Těsnění brání profukování v drobných škvírách při zavření oken. Většinou bývá na bázi gumového materiálu. V průběhu let se může opotřebit, ale výměna naštěstí nebývá žádný problém. Pro delší životnost těsnění pečlivě čistěte a ošetřujte malým množstvím silikonového oleje.

Typ zasklení

Většinu plochy okna tvoří sklo. Zde nestačí klasické jednoduché sklo, ale používají se složené skleněné tabule. Minimem je dvojsklo, ale mnohem lepší vlastnosti nabídne trojsklo. Díky udržování povrchové teploty pomáhá nejenom se snížením tepelných ztrát, ale snižuje i efekt rosení.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
1
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více:Bydlení