Bydlení

Jak vybírat vapku? Rady pro výběr té nejlepší tlakové myčky

Co je to vlastně “vapka“?

Vapka je lidový a také nejčastěji užívaný název pro vysokotlaký čistič nebo tlakovou myčku. Původ označení Vapka, nebo spíše wapka je u jejího zrodu, u německého výrobce vysokotlaké techniky Wap Reinigungssysteme GmbH. Vapky slouží k odstranění atmosférických i organických nečistot, mastných a olejových skvrn, grafitů, rzí, cementového povlaku a mnoha dalších nepříjemností.

Čištění vodou je rychlé a efektivní díky vysokému tlaku vody. Tlak studené vody ve vodovodním řádu se pohybuje mezi 4 až 6 bary. Tlaková myčka pracuje podle typu a výkonu s tlakem 80 až 180 barů. V základním dělení rozlišujeme vysokotlaké čističe na studenovodní a horkovodní, mobilní a stacionární a dle pohonu na benzínové, naftové, elektrické a bateriové.

Jak vybrat vapku, aby dobře sloužila?

Před nákupem tlakové myčky si musíme ujasnit, co budeme vapkou čistit. Pokud budou jejím úkolem motory, autodíly a mastnoty bude určitě efektivnější použití horkovodní tlakové myčky, v hobby využití pak vapky s možností připojení na zdroj teplé vody.

Většina vysokotlakových čističů je studenovodních. Tuto variantu není třeba zatracovat. Je ekonomičtější, a spolu se správně vybraným mycím prostředkem odstraníte nežádoucí nečistoty vždy na výbornou.

Mobilní vapka je univerzálním pomocníkem pro celou zahradu, terasu, chodník, garáž, plot, čištění pomníků, soch a práci v terénu vůbec. Vyznačuje se snadnou manipulací a nízkou hmotností.

Pokud budete míz vapku stále na jednom místě v dílně, servisu, půjčovně, pak můžete volit bytelnější a výkonnější stacionární tlakovou myčku.

Zdroje energie a zdroje vody pro Vaši vapku

Správně zvolený zdroj energie je také důležitý. Elektrický pohon je obecně ekonomicky nejvýhodnější. Proti této volbě stojí závislost na kabelu a dosahu elektrické sítě. Benzínový nebo naftový pohon vysokotlakých čističů trochu ,,žere“ a není vhodný do vnitřních prostor, ale umožňuje opravdovou sílu, výkon a odolnost bez závislosti na zdroji elektrické energie.

Chcete-li si jen pomocníka pro občasné umytí zahradního náčiní nebo dětských kol a nemáte na místě možnost připojení k elektřině jsou další možností bateriové nízkotlaké myčky.

A co voda? Budete mít pro vapku zdroj vody s dostatečným průtokem? Vapky s vyšším výkonem totiž potřebují i vyšší průtok vody. Čím vyšší průtok vody, tím rychleji práci dokončíte. Vysoký výkon a silný proud není ale vždy zárukou správné volby. Příliš vysoký výkon a rychlý proud vody může způsobit nemalé škody například na laku auta, fasádě nebo kamínkovém koberci. Je tak vždy lepší průtok regulovat a tím měnit provozní tlak a na začátku práce vyzkoušet sílu vapky na méně viditelném místě.

Jak poznat kvalitu tlakové myčky?

Pořízení kvalitní vapky může být i poměrně velkou investicí. Tlakové myčky mají podobné komponenty. Všechny mají motor, který pohání vysokotlaké čerpadlo. Právě čerpadlo je zásadním prvkem tlakové myčky. Zajímejte se o hodnoty provozního tlaku čerpadla, který se u domácích myček pohybuje mezi 80 až 120 nebo dokonce 150 bary. Vyšší hodnoty jsou již určené pro profesionální použití. Dalším sledovaným parametrem je výkon čerpadla. Výkon je udáván v l/hod a platí, že čím větší výkon, tím lepší a rychlejší čištění.

U tlakových myček s nízkou hmotností se zaměřte na kvalitu materiálů a zpracování. Kvalitní motor a čerpadlo prostě něco váží. Pro kvalitní produkt je vždy k dispozici servis, náhradní díly a široká škála doplňkového příslušenství. Kompatibilita doplňkového zboží a náhradních dílů u levných tlakových myček z hypermarketů po dvou letech užívání je prakticky nemožná.

Dále můžete číst článek o tom, jak přibrat nebo o snazším učení angličtiny.

Čištění vapkou je zábava

Rychlé, precizní a úsporné čištění oceníte kdekoliv doma i při práci. Vaše investice se Vám mnohonásobně vrátí. Čištění a mytí s vapkou Vás bude bavit.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
1
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více:Bydlení