Zdraví

Proč nekombinovat antibiotika a alkohol?

Doktor mi předepsal antibiotika a zítra jsem pozvaná na večírek. Můžu si dát skleničku?

Takovými dotazy se hemží lékařské poradny. Lidé obecně tuší, že alkohol a antibiotika nebudou společně dělat dobrotu, ale neví proč. Není jim tedy jasné, kolik skleniček už je příliš.

Alkohol a antibiotika: vyvracíme mýty

U většiny antibiotik alkohol jejich účinnost nijak neovlivňuje. Pokud by ta vaše tvořila výjimku, příbalový leták vás na tuto skutečnosti upozorní.

Stejně tak až na několik výjimek nepůsobí kombinace antibiotických přípravků a alkoholu vážnější nežádoucí účinky. Vaše tělo je ale bojem s infekcí oslabeno, vaše játra mají s antibiotiky a infekcí co dělat. Účinky alkoholu tak mohou být zesíleny. Můžete se rychleji opít a trpět horší kocovinou a bolestí hlavy druhý den.

Alkohol a antibiotika
Když vám je zle asi na alkohol ani nemyslíte. Co ale později?

Proč tedy alkohol a antibiotika nekombinovat?

  1. Nadměrně zatěžujete játra už tak zatížená antibiotiky a bojem s infekcí.
  2. Alkohol oslabuje organismus – sabotujete tak uzdravovací procesy.

Játra

Samotná infekce dává játrům zabrat. Když bakterie umírají, zanechávají po sobě spoustu toxinů. Jsou to právě játra, která musí tyto toxiny zpracovat. Když si vezmete antibiotika, tak k těmto jedovatým látkám přibude ještě odbourávání antibiotik. Játra se starají také o zpracovaní alkoholu. Tímto je příliš přetěžujete.

Oslabení organizmu

Shrňme si vaší situaci. Váš zdravotní stav nebo nějaký problém ve vašem těle byl natolik závažný, že vám lékař předepsal antibiotika. Vy je teď berete a pomalu se uzdravujete. Sledovali jste jako děti seriál Byl jednou jeden život? Pokud ne, podívejte se teď na nějaký díl, a uvědomte si, co se děje ve vašem těle.

Ve vašem těle zuří bitva. Co se stane, když si vezmete antibiotika? To je jako kobercový nálet na bojiště. Nepřítele spolehlivě odrovná, ale zároveň zahubí i mnoho obránců. Poničí všechno, co mu přijde do cesty. Vaše tělo se s tím srovná, umí se skvěle a rychle opravovat.

Když do tohoto mixu hodíte alkohol, seberete obráncům veškeré síly.

Ale já už antibiotika jen dobírám, můžu si tedy dát skleničku?

Pokud ležíme doma s angínou, asi by nás návštěva párty ani nenapadla. Jakmile se nám ale uleví a jen antibiotika dobíráme, tak proč vlastně ne?

Když pominu výše řečené o zatížení jater, která se vzpamatovávají z toho všeho a stále musí antibiotika zpracovávat, je tu jeden hlubší důvod. Vraťme se opět na chvíli na bojiště ve vašem těle.

Všude krátery po náletu, vše je zničené. Unavení obránci honí zbylé zbloudilé nepřátele – bakterie. Sem tam dopadne nějaký ten granát, který poslední bacily zahubí, ale stále páchá stejné škody na svém okolí. Organismus nelení. Na boj s infekcí už stačí pár vojáků, může se začít opravovat. To proto je vám líp. Ale ta oprava stojí tělo hodně sil. Představte si všude dělníky a uklízeče, jak likvidují válečné škody.

Když prolijete tělo alkoholem, jako byste na válkou zničenou vesnici poslali krupobití nebo povodeň. Sotva opravené stavby smete voda, stavět se začne znovu. Zbloudilí nepřátelé utečou obráncům, protože ti musí zachraňovat, co se dá.

Uzdravování vašeho těla bude trvat déle. Možná se bude váš organizmus hůř vzpamatovávat z opilosti a kocoviny, protože nemá sílu.

Ale vždyť je to jenom jedna sklenička…

Lékaři většinou nepovolují ani tu jednu skleničku, protože když řeknou jedna, pacient slyší čtyři a dá si jich pět. Teď už ale víte, proč nemáte alkohol s antibiotiky kombinovat. Můžete si udělat vlastní názor.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Barbora Jiřincová
Správná slova mají sílu. Jsem královna správných slov. Píšu texty, které splní účel a přitom mají duši.

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více:Zdraví