Jak na ...

8 Tipů: Jak se nejlépe seznámit na internetu?

Nalejme si čistého vína – lidé dnes tráví na internetu spoustu času. V práci, při nakupování, sledování seriálů, hraní her či na sociálních sítích. A tak se není čemu divit, že se namísto tradičního „dohazování“ přes známé či rodinu stále více seznamujeme online. Napovídají tomu i data. Podle průzkumu, kterého se v roce 2017 zúčastnilo více než 5000 Američanů se 39 % z nich poznalo na internetu.1 Dnes, tedy o pět let později budou čísla nejspíše o něco vyšší.

59 % Čechů někdy online seznamky vyzkoušelo. Pouze 20 % z nich hledá na seznamce svého životního partnera, 52 % lidí chodí na seznamky pouze pro zábavu a 8 % za účelem nalezení sexuálního partnera.2

Pokud jste single a v oblasti online randění stále tápete, čtěte dál. Připravili jsme pro vás článek s 8 tipy, jak se nejlépe seznámit na internetu.

Srdce a klávesnice
Váš vztah dnes může začít jediným kliknutím.

Jakou seznamku zvolit?

Můžete si vybrat online seznamky nebo mobilní aplikace. Co se týče seznamek, není od věci se zamyslet nad tím, co od toho čekáte a koho hledáte. A taky zda jste ochotní za členství platit. Existuje jich totiž celá řada zdarma i placených.

 • Na flirtování či nezávazný vztah (Divoké rande, Flirt.com)
 • Pro intelektuály (Academic Singles)
 • Pro zralé (Singles 50)
 • Pro sportovce (Sportpartner)
 • Pro náročné (Elitedate, eDarling) atp.

Vybírat si můžete i z mobilních aplikací jako třeba Tinder, Bumble, Hinge či Grinder (pro gaye a bisexuály). Lepší přehled můžete získat v tomto srovnání online seznamek.

Dívka s počítačem
S internetem přichází i nové trendy v oblasti seznamování.

1) Dejte online randění šanci

Pravidlo číslo jedná zní, že za zkoušku nic nedáte. Důležité je seznamování přes internet nezavrhovat a tvrdit, že pro vás určitě není. Běžte do toho! Bude vás to stát pár minut na založení profilu a nahrání fotek a pak už můžete začít lovit v internetových vodách. Tímto způsobem se daly dohromady tisíce lidí, proč by to nemohlo fungovat i vám? Seznamování na internetu je jako všechno v životě o zkušenostech, vytrvalosti a tréninku.

2) Vyšperkujte svůj profil

Profil na seznamce si pečlivě vyplňte. Uvádějte vždy pravdivé informace, ale citlivé a osobní věci ani fotky raději nezveřejňujte. Dejte si záležet s výběrem obrázků. Nezapomeňte si dát pozor na filtry a fotky zbytečně moc neupravovat. Můžete se vyfotit třeba i při různých koníčcích, abyste ukázali, co vás baví. Prezentace sebe sama je důležitá.

3) Ujasněte si svá očekávání

Hledáte někoho jen tak na flirt? Kamaráda nebo kamarádku s výhodami? Nebo chcete najít životního partnera? Hned od začátku byste se měli rozhodnout, jaký je váš záměr. Člověk na druhé straně obrazovky má také svá očekávání a pokud každý hledáte něco diametrálně odlišného, je dobré si to co nejdříve vyjasnit.

4) Komunikujte důmyslně

Přemýšlejte nad tím, co píšete. Snažte se hned od začátku zaujmout, ale především zůstaňte sami sebou. Nepřetvařujte se. V online světe můžeme hodně věcí skrýt, nebo si naopak vybájit skoro cokoliv, ale pravda časem stejně vyplyne najevo. A ztracenou důvěru pak budete hledat jen těžko. Snažte se psát bez pravopisných chyb. Jestli tápete nad tím, jak někoho oslovit, přečtěte si článek, jak nebýt stydlivý.

Srdce jedničky a nuly
1 + 1 = <3

5) Jste kompatibilní?

Protiklady se sice přitahují, ale najít si někoho s kým budete mít společné zájmy, není určitě na škodu. Dále se zamyslete nad tím, jestli oba vyznáváte stejné hodnoty a máte stejné plány do budoucna. Chcete se spíše zaměřit na studium a kariéru, nebo jste rodinný typ? Chcete vyrazit do světa, nebo se usadit? Rádi trávíte volný čas v pohodlí domova? Anebo jste spíše akční člověk, který je rád ve společnosti? Čím lépe znáte sami sebe a své potřeby, tím snáze pak dokážete definovat, co je pro vás při výběru drahé polovičky důležité. Zkuste se také oprostit od zavedeného vzorce, že zrovna on/ona „je váš typ“, což platí hlavně u vzhledu. Třeba objevíte skvělého partnera či partnerku, když budete hledat mimo své obvyklé teritorium.

6) Setkejte se offline

Jestli si s někým opravdu rozumíte, setkání naživo zbytečně neodkládejte. Držet komunikaci v online prostředí nejde donekonečna a když prošvihnete ten správný okamžik, možná o svůj zajímavý objev přijdete. Na první schůzku se doporučuje neutrální prostředí jako je třeba kavárna, bar či park. V případě potřeby tak můžete kdykoliv odejít. Setkání tváří v tvář je samozřejmě jiné, snadněji při něm rozpoznáte vzájemné sympatie či antipatie. Zkuste si přečíst 3 signály, jak poznat, že se mu líbím.

7) Nebojte se zpomalit

Nejde o to mít co nejvíc lajků, spojení nebo pozvání na rande. Online seznamování není závod a nejspíš nepotkáte tu pravou osobu hned první měsíc. To vůbec nevadí. Buďte trpěliví a jestli se na to necítíte, dejte si od randění chvíli pauzu. Vyrazte třeba s kamarády na pivo, nebo s kamarádkami nakupovat a soustřeďte se chvíli na něco jiného.

8) Nevzdávejte to

Ne všechny zkušenosti se seznamováním přes internet jsou pozitivní. Můžete narazit na falešný profil. V takovém případě si jej zablokujte nebo ho nahlaste. Jestli vám někdo delší dobu neodepisuje, přeneste se přes to a nechte to být. Vykašlete se na lidi, kteří o vás nestojí. Šetřete si energii na někoho, kdo si vás bude vážit a nebude vás ignorovat. Špatné rande? Prostě jste si nesedli, život jde dál. A kdo hledá, najde.

Poslední moudro na závěr: i nezadaný člověk může být šťastný. Hlavní je cítit se spokojený sám se sebou a mít zdravé sebevědomí. Morousové a netýkavky totiž nejsou sexy.

Zdroje:

 1. HORKÝ, P. Nejčastějším místem seznámení s partnerem se stal internet. [online]. Praha: Respekt. Vydáno 20.07.2019 [cit. 30.07.2022]. Dostupné na: https://www.respekt.cz/spolecnost/nejcastejsim-mistem-seznameni-s-partnerem-uz-je-internet
 2. RŮŽIČKOVÁ, J. Co říká odborník o seznamkách a jak to vidí ti, kdo je využívají? [online]. Praha: TchiboBlog. Vydáno 09.02.2021 [cit. 30.07.2022]. Dostupné na: https://tchiboblog.cz/seznamovani-pres-internet/
 3. Obrázky: Unsplash, Pixabay

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
1
Nic moc
0
Trapas
0
Ivana
Vášnivá cestovatelka, milovnice cizích jazyků a kultur a v neposlední řadě i začínající pisálek.

  Chci k tomu něco říci

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *