Cestování

Slovinsko: Stojí za to dovolená a ubytování u moře?

Co takhle letos vyzkoušet moře ve Slovinsku? Spousta z nás si tuto zemi spojí s přejezdem do Chorvatska nebo s nádherným pohledem na jezero Bled. Slovinsko však nabízí i krásné pláže Jadranu, které nejsou přecpané turisty. Co se týče rozlohy pobřeží, nemůže se svým jižním sousedem soupeřit, jelikož měří pouhých 43 kilometrů. To ale neznamená, že se si výlet k tamnímu moři neužijete.

Slovinská republika leží na pomezí střední a jižní Evropy. Sousedí s Rakouskem, Maďarskem, Chorvatskem a Itálií. V zemi s 2,1 miliony obyvateli se platí eurem. Co se týče cen, základní potraviny stojí ve Slovinsku zhruba stejně jako v ČR, připlatíte si například za služby, návštěvu restaurace či točené pivo. Ideálním způsobem dopravy je určitě auto, protože nabízí komfort a flexibilitu. Existuje i možnost jet z Prahy do Portorože autobusem, trasa je dlouhá cca 800 kilometrů. Na rozdíl od cesty autem však musíte počítat s několika hodinami navíc.

Slovinské pobřeží od severu k jihu

mapa pobřeží Slovinsko
Mapa slovinského pobřeží
  • Ankaran (A)
  • Koper (B)
  • Izola (C)
  • Piran (D)
  • Portorož (E)
  • Sečoveljské soliny (F)

Ankaran

Nejsevernější přímořské letovisko Slovinska, v jehož okolí se nachází písečné i travnaté pláže, ale také velké množství borovic a zeleně chránící před letním žárem. Oblast je vhodná pro turisty, kteří preferují přírodní koupání a vše, co k němu patří, včetně mořských trav a většího množství řas. Ubytování téměř u moře si můžete sehnat v místním kempu, jenž patří k jednomu z největších ve Slovinsku. Mezi plážemi navíc v létě jezdí bezplatná autobusová linka (což se vyplatí, když si chcete dát na pláži třeba pivo).

Koper

Koper je průmyslovým centrem, nejdůležitějším přístavem ve Slovinsku a zároveň i jediné větší město na pobřeží. Rozprostírá se nedaleko italských hranic a vliv sousední země je patrný i v architektuře, jelikož připomíná benátský styl. Na procházce historickými uličkami objevíte například Titovo náměstí, Prétorský palác či Kostel Nanebevzetí Panny Marie s městskou věží, z níž je nádherný výhled na město. V případě nepříznivého počasí přijde vhod návštěva Etnografického či Regionálního muzea. Příležitost ke koupání nabízí městská pláž s oblázky.

Koper loď
Podmanivý západ slunce – Koper

Izola

Název města je odvozen z italského „isola“, což znamená ostrov. Dodnes se v něm kromě slovinštiny používá i italština. Město se podobá Benátkám, nachází se v něm přístav i historické centrum. Není tak rušné jako turistická Pirana, potěší tedy návštěvníky, kteří upřednostňují klid a vyhýbají se davům. Nutno dodat, že obliba Izoly rok od roku roste a to i díky Simonově zátoce, kde je prý nejkrásnější pláž celého Slovinska. Další zajímavé místo na koupání najdete mezi Izolou a Piranem, jmenuje se Měsíční záliv a rozkládá se u obce Strunjan. A pokud by vás slané mořské vlny omrzely, můžete vyrazit za kulturou a zábavou, to své si tu určitě najdete.

Tip: Před cestou do Slovinska nezapomínejte na cestovní pojištění, které Vám může pomoci při různých komplikacích.

Piran

Dominantou tohoto malebného městečka rozkládajícího se na poloostrově je kostel sv. Jiří. Uvidíte zde i netypicky velké kruhové náměstí a kamenné uličky, které vám v parném dnu poskytnou potřebný stín. Zvláštností je, že názvy ulic jsou i v italštině a to díky přítomnosti italské menšiny. Pro výhled široko daleko neváhejte vyšplhat na hradby nad městem. V případě, že už vás z chození bolí nohy se můžete schladit v křišťálově čisté vodě za kamenným násypem, hned vedle historické promenády. Lepší přístup do moře ale nabízí nedaleká pláž Fiesa.

Slovinsko moře
Perla slovinského pobřeží – Piran

Portorož

Porotorož leží necelé 4 km od Piraně, jehož je administrativní součástí. Jedná se o oblíbenou turistickou destinaci díky tamním lázním. Historickou architekturu však nečekejte. Ubytovat se můžete v moderním hotelovém komplexu a své chuťové buňky potěšíte v jedné z mnoha restaurací či barů. Den si zpříjemněte procházkou po přímořské promenádě nebo si vyberte vodní či jinou sportovní aktivitu. Písečná pláž s moly ke koupání přímo vybízí a možnost zapůjčení lehátek a slunečníků určitě přijde vhod.

Portorož pláž
Písečná pláž – Portorož

Sečoveljské soliny

Ideální místo na výlet pro zvědavce všeho věku. Tyto solné pánve se rozprostírají na jihu Slovinska nedaleko od hranic s Chorvatskem. Sůl se zde získává tradičním způsobem, kdy se z jednotlivých kaskádových polí odpařuje mořská voda a zůstávají jen bílé krystalky, které se sbírají ručně. Toto řemeslo zde má několikasetletou tradici, více se o něm můžete dozvědět v místním muzeu. Vstupné pro dospělého stojí 7 EUR. Zároveň jsou Sečoveljské soliny přírodní rezervací, takže tu můžete obdivovat velké množství ptáků a rostlin.

Tip: Pokud máte čas a chuť, cestu po po slovinském pobřeží můžete začít severněji v nedalekém italském Terstu a dát si tam pravou voňavou pizzu. Jestli si dovolenou plánujete sami, neměl by vám ujít článek cestování bez cestovky. A pokud bojujete s místem v kufru, přečtěte si tipy, které vám usnadní balení na dovolenou.

Zdroje: Google maps, Pixabay, Unsplash

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
1
Super
3
Nic moc
0
Trapas
0
Ivana
Vášnivá cestovatelka, milovnice cizích jazyků a kultur a v neposlední řadě i začínající pisálek.

    Chci k tomu něco říci

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *