Zdraví

Rýmovník a angínovník! 2 byliny pro podzimní nachlazení

Rýmovník a angínovník jsou nenáročné pokojové rostliny, které lze využít nejen k léčbě nachlazení. V čem je léčba výjimečná? Tím, že nemusíte rostliny nijak upravovat! Stačí jen kus rostliny a po pravidelném užívání příznaky nachlazení zmizí. Z Rýmovníku můžete také vytvořit sirup či čaj. Angínovník využijeme jako kloktadlo nebo v čaji. Obě rostliny u nás mají název, který předznamenává, s jakou nemocí nám mohou pomoci. Do této kategorie rostlin patří také migrénovník.

Rýmovník

Rýmovník je původem z Afriky a v českých domácnostech má své místo již dlouhou dobu. Kouzlo byliny je v jejich listech, kde najdeme vonnou silici pomáhající při rýmě a nachlazení. Má protizánětlivé účinky. Kromě nachlazení můžeme využít rýmovník i na odřeniny, spáleniny nebo po štípnutí hmyzem. Použití je snadné. Stačí utrhnout listy, polámat je a inhalovat jejich vůni nebo přiložit na postižené místo. Využít rýmovník můžeme i ve formě sirupu či čaje. Čaj luhujeme z tří listů rostliny v litru vroucí vody 10 minut.

Pěstování rýmovníku není nikterak složité a chcete-li si čaj z této bylinky připravovat častěji, můžete si rýmovník zasadit na zahradu nebo do květináče, je jen třeba dávat pozor na chladná období v roce, která rýmovník nesnáší příliš dobře.

Sirup z rýmovníku

Potřebujeme:

  • 40 listů rýmovníku
  • 1 litr vody
  • citron
  • pomeranč
  • 1 kg cukru

Listy omyjeme a vložíme do hrnce spolu s pomerančem a citronem nakrájenými na kolečka bez kůry. Zalijeme vodou a necháme přikryté dva dny odstát. Poté přecedíme. Přesuneme na plotnu, přidáme cukr a na mírném plamenu vaříme zhruba hodinu, kdy má směs konzistenci sirupu. Skladujeme v chladu v uzavřených lahvích.

Tip: Přečtěte si také článek o bylinkových koupelích.

Angínovník

AngínovníkAngínovník Čínský je rostlinou mající antiseptické účinky a výborně se tedy hodí na léčbu bolesti v krku. Pomáhá i k léčbě zánětu močových cest a onemocnění ledvin. Pěstování angínovníku je nenáročné a můžete jej mít doma i na zahradě. Při bolesti v krku utrhněte kousek listu a 30 vteřin žvýkejte.

Nepřekračujte tuto dobu, jelikož větší množství účinných látek může vést k nevolnosti. Pokud chcete využít angínovník ve formě kloktadla, dejte hrst polámaných listů na 3 týdny do vodky, nebo jiného alkoholu. Poté kloktejte dle potřeby. Na čaj můžete využít oddenek rostliny. Zhruba 2 g sušeného oddenku vaříme ve vroucí vodě 10 minut. angínovník by neměly užívat těhotné ženy a děti.

Přečtěte si také o přípravě čajů na různé neduhy nebo o kouzelných účincích Hlívy ústřičné.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Karolína
Studentka managementu v kultuře, která nejraději tráví čas v přírodě se psem. Amatérský jogín, milovnice knih a dobré kávy.

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více:Zdraví