Vaření a receptyZdraví

15 tipů: Nejlepší potraviny bohaté na bílkoviny

Co obsahuje bílkoviny a kde jich je nejvíce? My to víme! Přečtěte si naše tipy, jak doplnit živočišné i rostlinné proteiny.

Nejlepší potraviny bohaté na bílkoviny

Řešit příjem bílkovin by měli nejen sportovci, ale i lidé, kteří chtějí žít více zdravě. Pokud získají povědomí o tom, jaké potraviny mají kolik bílkovin, tak mohou lépe řídit jejich příjem v potravě.

Živočišné bílkoviny

Nejprve zmíníme produkty, jež se získávají od zvířat. Člověk je sice všežravec, nicméně vegetariáni a jim podobní strávníci (jako třeba flexitariáni milující převážně vypěstované výrobky) mohou nakouknout do našeho výběru rostlinných potravin, prezentovaného ve druhé části článku.

Maso

V čem jsou bílkoviny? Přece v mase! Učňům oboru kuchař-číšník mistři a kantoři vštěpují, že se při táhnutí vývaru musí průběžně odstraňovat pěna (což jsou bílkoviny), ale že to nevadí, protože v polévce jich zůstane i přesto potřebné množství. Pěna se sbírá z estetického hlediska.

Mezi další zdroje bílkovin patří také ryby. Tyto živočichy rádi konzumují například flexitariáni – mohou jich požívat neomezené množství.

Jíte rádi mořské plody? I v těch naleznete vysoký obsah proteinů. Příkladem mohou být krevety. Jsou skvělým způsobem, jak doplnit bílkoviny. V darech moře se skrývá celá řada cenných živin, obsahují totiž minerální látky (jód, železo, selen, draslík, vápník, fosfor) a vitamíny skupiny B, vitamíny A a H.

Hovězí polévka s játrovými knedlíčky

Vývar: Hovězí kosti vaříme s překrojenou cibulí, kuličkami pepře a několika špetkami soli na mírném plameni do změknutí. Správný vývar se má takzvaně táhnout 2–3 hodiny. Ke konci varu přidáme očištěnou a na kostičky nakrájenou kořenovou zeleninu (mrkev, celer, petržel). Po uvaření přecedíme a vývar můžeme dále použít do polévek – typicky zrovna do hovězí polévky.

Játrové knedlíčky: Hovězí játra překrojíme na menší kousky, umeleme s navlhčenou žemlí a cibulí, přidáme rozklepnuté vejce, trochu hladké mouky, majoránku, česnek utřený se solí, pepř a štipec strouhanky. Vše pečlivě zamícháme a lžičkou tvoříme z těsta knedlíčky, jež zavaříme.

Polévku dochutíme polévkovým kořením. Jako zavářka se hodí nudle. Na talíři zdobíme jemně nakrájenou petrželovou natí/pažitkou.

Bílkoviny
Bílkoviny. Zdroj: Pixabay

Mléko a mléčné výrobky

Již na základní škole učitelé kladou žákům na srdce, aby konzumovali mléko a výrobky z této potraviny. Obsahují totiž vápník pro správný růst kostí, bílkoviny a také vitamín D, který lze získat mimo jiné ze slunečního svitu. Toho se nám ovšem příliš nedostává v zimě.

Mléko je zdravé, nicméně pokud se krávy, kozy nebo ovce nakazí klíšťovou encefalitidou, mohou ohrozit i člověka. Ovčí mléko je mimochodem zdravější než kravské, obsahuje totiž mnohem více bílkovin.

Hmyz

Hmyz je bezesporu velmi výživný produkt. Predikuje se, že bude hlavním zdrojem obživy lidstva v budoucnosti. I dnes ovšem v některých zemích a kulturách konzumují tuto surovinu a velmi si libují.

Smažení červi

Červy dáme na celý den do misky s kari. Na oleji je pak orestujeme. Přílohou může být cokoli, co uznáme za vhodné.

Červí bílkoviny
Červí bílkoviny. Zdroj: Pixabay

Rostlinné bílkoviny

Nyní pro vás máme řadu nápadů, kde čerpat rostlinný protein. Povíme si o zdrojích a představíme si jednoduché recepty na rychlý oběd či večeři.

Houby

Houby někteří lidé neopěvují, nicméně měli by je zařadit do svého jídelníčku z důvodu, že jsou velmi výživné. Obsahují totiž ve velké míře bílkoviny, železo a spoustu dalších látek – vitamín A, B, C, D, draslík, vápník, jód a podobně.

Houbaření je prima sport, a pokud někomu tyto kloboukovité skvosty lesa nechutnají, může je nasbírat pro svou rodinu nebo přátele. Skvěle se při tom dá vyčistit hlava a udělat dobrý skutek.

Houby (například žampiony) se mohou přidávat v sušené formě do polévek a omáček. Ze syrových lze dělat řízky či smaženici nebo jimi doplnit některé pokrmy. Oblíbené je také třeba houbové ragú.

Bílkoviny v houbách
Bílkoviny v houbách. Zdroj: Pixabay

Houbová polévka

Na oleji či sádle orestujeme nakrájené houby s trochou mletého pepře a drceným kmínem. Potom zalijeme vývarem z kostí a ještě chvíli dusíme.

Nyní přijde na řadu zásmažka. Na dalším tuku opražíme dvě lžíce hladké mouky, povaříme s vystydlým vývarem a přecedíme. Poté vložíme orestované houby, zalijeme trochou mléka a podle chuti osolíme. Polévku zbývá už jen krátce povařit a můžeme jít hodovat.

Houbové ragú

Šestiminutové video pojednává o tom, jak z jakýchkoli jedlých hub, cibule (šalotky), plátků ze 2 stroužků česneku a dvou druhů smetany vyprodukovat skvělé houbové ragú – bílou omáčku s těstovinami.

Pokud máme sušené houby, nejprve je namočíme a pak z nich vymačkáme vodu. Čerstvé i sušené dary lesa orestujeme na másle, zalijeme bílým vínem a dusíme se šťávou z půlky citronu. Potom nalijeme smetanu ke šlehání a zakysanou smetanu. Dochutíme nahrubo nasekanou pažitkou, solí a pepřem. Nakonec tam zamícháme uvařené těstoviny a podáváme.

Tofu

Tofu je dalším tipem, jak ještě doplnit bílkoviny. Tento produkt ze sójového mléka pomáhá ženám zmírnit příznaky přechodu, eliminuje riziko výskytu rakoviny, křečových žil, cévní mozkové příhody a onemocnění srdce. I z tofu můžete vykouzlit bezpočet fantastických pokrmů.

Smaženice bez hub a vajec

Najemno nakrájenou cibuli osmahneme na oleji s kostkami uzeného tofu (použijeme poloviční porci z balení). Jako koření přidáme kurkumu a kmín. Nyní si vezmeme zbytek tofu a nastrouháme jej najemno přímo do připravovaného jídla. Nalijeme trochu vody a následně přimícháme kvasnice. Pokrm dochutíme pepřem a solí.

Tofufleky s kysaným zelím

Rostlinný sýr tofu nakrájíme na kostičky a ty s cibulí orestujeme na oleji. Těstoviny, které jsme předtím uvařili, promícháme s touto směsí, do které přidáme ještě kysané zelí. Pokrm dochutíme droždím.

Mrkev

Malé množství bílkovin má i mrkev. Abychom uspokojili i ty, kteří mají chuť na sladké, představujeme vám mrkvové moučníky plné rostlinných i živočišných proteinů.

Mrkvový koláč

Nejprve utřeme 3 vejce s 300 g moučkového cukru a obsahem balíčku vanilinového cukru. Následuje 1 dl vody a 1, 5 dl oleje. Nakonec přidáme 400 g najemno nastrouhané karotky. Koláč pečeme v plechu vysypaným strouhankou při teplotě 150 stupňů Celsia po dobu 40 minut.

Mrkvový koláč
Mrkvový koláč. Zdroj: Pixabay

Mrkvový dort

Smícháme 180 g krupicového cukru se 120 g strouhaných vlašských ořechů, 3 vejci, 2 lžícemi bílého jogurtu a 260 g najemno nastrouhané mrkve. Přidáme špetku muškátového oříšku, 180 g hladké mouky, lžičku skořice a půl sáčku jedlé sody. Také nechybí lžička mletého zázvoru.

Těsto vlijeme na plech vymazaný hrubou moukou a pečeme při 140 stupních Celsia lehce přes hodinu. Když je dort vystydlý, vyklopíme jej, rozřízneme a namažeme náplní.

Náplň: Půl sáčku vanilinového cukru promícháme s měkkým tvarohem, změklým máslem a rostlinnou šlehačkou.

Když máme vše pomazané, dáme všechny části dortu na sebe a náplň rozetřeme ještě zvenku. Na závěr jako třešničku na dortu 🙂 naklademe na povrch ještě ořechy.

Mrkvový dort
Mrkvový dort. Zdroj: Pixabay

Rajčata

Rajčata jsou ideální volbou pro odmítače tuků. Mají totiž mnoho vitamínů, vlákniny, antioxidantů, zato však nejsou vůbec tučná, takže po nich nepřiberete. Chrání také před rakovinami a problémy se srdcem.

Rajčatový salát s vejci

Šest vajec uvaříme natvrdo a po zchlazení studenou vodou je oloupeme. Do misky dáme půlměsíčky z 8 ředkviček a 6 rajčat, 4 lžíce majonézy, 4 lžíce hustého jogurtu, solí a pepřem. Nakonec opatrně zamícháme i uvařená vejce a vyšperkujeme natí ze dvou kusů jarní cibulky.

Jak rychle doplnit bílkoviny?

Bílkovinová dieta je efektivní při hubnutí a základem pro ketózu. Cílem keto diety je spalovat nikoli sacharidy, ale tuky. A toho se docílí díky zvýšené konzumaci proteinů. Kromě uvedených tipů na potraviny a recepty z nich vytvořené je ve hře ještě spousta dalších návrhů, jak rychle doplnit bílkoviny.

Co takhle olomoucké syrečky? Obsahují 29 % proteinů a jen 0, 6 % tuků a 1 % sacharidů. Jedná se bezesporu o jednoduchý způsob, jak rychle doplnit bílkoviny.

Restovaná kuřecí prsa jsou také ideální stravou pro lidi s touhou stravovat se zdravě a zhubnout. Mají totiž 26 bílkovin, 2,5 % tuků, 2 % sacharidů a 1,3 % vlákniny. Jsou proto více než vhodná pro vrcholové sportovce například v oboru kulturistika.

Tak už utíkejte do kuchyně a nezapomeňte jíst pravidelně a stravu doplnit zdravým životním stylem.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
1
Super
0
Nic moc
1
Trapas
0
Petra Sýkorová
Jsem redaktorkou skautského časopisu Roverský kmen. Ve volném čase píši básně, povídky a knihu. Také ráda čtu a chodím do přírody. Vystudovala jsem maturitní obor podnikání.

    Chci k tomu něco říci

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *