Ať už jste stresař či pohodář, tak při prezentování před publikem nastanou situace, kdy budete problém s nervozitou řešit. Stres a tréma vás bohužel doženou a zhorší vám kvalitu projevu. Přesto však můžete být rychlejší než tréma a minimalizovat ji. Poradíme vám, jak zapůsobit na posluchače, a jak správně a hlavně poutavě odprezentovat prakticky cokoliv. Jak tedy správně prezentovat?
Postavte se trémě
S trémou se dá velmi dobře bojovat a my vám ukážeme, jak na to.
Pracujte na svých dovednostech
Pokud o sobě víte, že vás rozhodí i drobná prezentace v malém kolektivu, je dobré na tom začít pracovat. Začínejte u malých věcí, jako je prezentování před rodinou a přáteli, poté se přihlašujte na dobrovolné akce a projekty, u kterých si prezentaci vyzkoušíte. Mluvení na veřejnosti je něco, s čím se člověk sice může narodit, ale může se ho také naučit. Chce to jen trénink.
Reagujte na přicházející trému
Pečujte o svou duševní pohodu
- Náležitě odpočívejte – To, že v noci spíte, vám bohužel nestačí. Pokud vykonáváte za den spoustu náročných činností, musíte si najít čas také na odpočinek. Nejsme stroje, po čase se i my unavíme a potřebujeme pauzu. Dopřejte tedy svému tělu dostatečný odpočinek.
- Sportujte, choďte na vycházky – Není lepšího způsobu jak se zbavit stresu, než si vyjít na procházku. Zkuste vypnout sociální sítě, zavřít knihy a vyrazit do přírody. Pokud k tomu navíc přidáte běh, budete se najednou díky vyplavení endorfinů cítit o dost lépe.
- Dostatek živin – Nemáte kvůli trémě chuť k jídlu? Neexistuje. K tomu, aby tělo správně fungovalo a trému zvládalo, je zapotřebí dostatek potravy. Hladoví se trémě moc nepostavíte.
- Nepřeříkávejte si prezentaci neustále dokola – Když si párkrát prezentaci přeříkáte, nic se nestane. Pokud se ji ale budete učit nazpaměť jako básničku, vždy selžete. Jedno slůvko vám při stresu vypadne a jste nahraní.
Připravte se na prezentaci
Buďte doopravdy na prezentování připraveni
Ač se to může zdát primitivní, je to poměrně dost častá rada, kterou i my předáme dál. Nenechávejte nic co se týče vaší prezentace na poslední chvíli. To, že vám chybí to, či neumíte pořádně tamto, vám na trémě neubere, spíše naopak. Vše mějte připravené, buďte pořádně vyspaní a najezení. Další důležitou věcí je přijít na prezentaci včas. Přijďte raději o půl hodiny dříve než o pět minut později. Jednak to zapůsobí lépe a jednak budete vy uvnitř více v klidu.
Seznamte se s tématem prezentace
Projděte si téma do hloubky, nastudujte si odborné názvy a buďte vždy připravení reagovat na otázky publika. Odpovědí nevím či tím, že nebudete svému prezentovanému tématu rozumět, moc nezaujmete. Když však prokážete, že se v něm vyznáte, budete mít plusové body. Jen tak je možné téma správně prezentovat.
Seznamte se s publikem
Prezentujete důchodcům či malým dětem? Prezentujete marketérům nebo technickým puntičkářům? V tom je opravdu velký rozdíl. A také je rozdíl mezi prezentací pro zkušené pracovníky a uklízečky. Věnujte dost času také zjištěním před jakým publikem budete vystupovat a uzpůsobte své prezentace přesně pro ně.
Správně prezentujte
- Dejte si záležet na konci a na začátku – Ne nadarmo se říká, že je to to nejpodstatnější na celé prezentaci. Bohužel, pokud publikum nezaujmete hned na začátku prezentace, nejspíše se vám to až do konce nepovede. Pomocí v tomto mohou být otázky na obecenstvo, osobní zkušenost a v neposlední řadě tak zajímavá fakta, která netušili.
- Neodbíhejte od hlavní myšlenky – Snažte se nezabíhat do co nejmenších detailů, držte se faktů a hlavně tím, co jste celou prezentací chtěli posluchačům předat.
- Snažte se nudnou teorii převést v zajímavou praxi – Hodinové povídání o tom, že má rostlina tolik částí a v každé se děje tolik jevů bohužel nikoho nezaujme. Zkuste to obohatit obrázky, videi a spoustou zajímavostí z reálného světa a hned bude mít vaše prezentace jiný nádech.
- Udržujte oční kontakt – Pokud se prezentující při prezentaci kouká do země nebo do zdi, působí to nanejvýš neslušně a nedělá to dobrý dojem. Pokud vám to dělá problém, koukejte se nejčastěji na toho, kdo vás poslouchá nebo uklidňuje.
- Podávejte vše jasně pro své publikum – neznámé zkratky vysvětlujte a používejte takové termíny, které obecenstvo zná a rozumí jim.
- Soustřeďte se i na svá gesta a mimiku – Zkuste se zaměřit na to, jaká gesta při projevu používáte. Příliš často máváte rukou? Můžete se zkusit natočit či se zeptat někoho, kdo vás při prezentaci sledoval. Zapracujte na zlepšení, aby byl projev přirozený.
- Pohybujte se – Jednak se zbavíte stresu a jednak bude prezentace energičtější.
Prezentování může pomoci i vhodné oblečení, v kterém se cítíte dobře. Typicky je lépe vnímána košile než tričko.