BydleníJak na ...Nezařazené

Jak jednat s puntičkáři a perfekcionisty?

Také vás rozčiluje každá hloupost, za kterou dostáváte od někoho vynadáno? Jsou to často malichernosti, ale perfekcionista má rád ve všem pořádek. Jak s ním vyjít?

Co je perfekcionismus a jeho projevy

Česky puntičkářství. Člověk, který má k tomuto jednání příklon, chce mít vše dokonale udělané. Někdy vykazuje známky blízké narcismu, se kterým souvisí článek o sobcích a egoistech. Perfekcionista musí mít vše srovnané podle barvy, velikosti. Urazí vám ruce, když něco dáte o milimetr vedle, než kam to patří. Šarvátky jsou na denním pořádku. Jednoduše: nikde nesmí být ani chybička. Usiluje o dokonalost.

Dokonalost má ovšem více významů. Ten pravý značí něco ušlechtilého, velkého. Je to opak ironické „dokonalosti“, která spíše škodí a patří do uvozovek. Toto satirické pojmenování sedí do charakteru perfekcionisty.

Dokonalost je norma nebes, pouze touha po dokonalosti je norma člověka.

Johann Wolfgang von Goethe

Každá osobnost by měla usilovat o to, aby byla co nejlepším člověkem. Tím se myslí čestný charakter a zájem o ostatní lidi dobré vůle. Jinými slovy krása duše.

Naopak bychom si neměli zakládat pouze na fyzickém vzhledu, protože to je jen maska. Kvalita lidí nespočívá v tom, jak vypadají, nýbrž jak se chovají.

Kamenem úrazu je však perfekconistova interpretace dokonalosti. Bezchybnosti nemůže být nikdy dosaženo. Je nutné, aby detailista změnil myšlení. Pokud to neudělá, vznikne zbytečně mnoho konfliktů s dalšími lidmi.

Člověk může dosáhnout dokonalosti jen tehdy, když nechá rozpustit svou krásu v lásce.

Alexis Carrel
(1873–1944; francouzský biolog a chirurg)

Perfekcionisté mají ze své údajné geniality dobrý pocit. Chtějí mít ve všem pořádek, systém. Ale někdy kvůli tomu zapomínají na své blízké a nadávají jim pro banality. Například se naštvou, když není hrnec v konkrétní poličce na určitém místě, ale příslušník rodiny ho položil o milimetr dál.

Radost je přechod člověka od menší dokonalosti k větší. Smutek je přechod člověka od větší dokonalosti k menší.

Baruch Spinoza
(1632–1677; holandský židovský filosof)

Perfekcionismus a jeho klady

Lidé s tímto nastavením mají ve věcech pořádek. Jsou zodpovědní ve věcech, při nichž hrozí nebezpečí: vědí, co mají dělat, aby předcházeli ohrožení života nebo zdraví. Umějí se postarat o děti a staré a nemocné lidi.

Perfekcionista. Zdroj: Pinterest.com
Perfekcionista. Zdroj: Pinterest.com

Perfekcionismus a jeho zápory

Detailisté kladou příliš vysoké nároky na sebe i na ostatní, vzhledem k čemuž mohou cítit frustraci, že tak skvělí nejsou ani oni, ani vy. Mohou tedy vnímat pocity viny nad vlastním selháním a neúspěšností a jejich denním chlebem se stávají hádky takřka o maličkostech.

Jak vyjít s perfekcionistou?

Nedělejte naschvály. Pokud víte, že je někdo zvýšeně citlivý na nějaké aspekty, chovejte se tak, aby si nemohl myslet, že ho ignorujete. A že úmyslně děláte to, co mu vadí.

Perfekcionista
Perfekcionista. Zdroj: Pinterest.com

Nikdy nikomu nedovolte, aby vás ponižoval

Perfekcionisté mají problém smířit se s chybami ostatních a dávají ji to neustále najevo. Mají sklon k toxicitě a shazují lidi kolem sebe. Pokud to však zachází tak daleko, že vás duševně týrají, je čas říct dost. Nikdo nemá právo vás ponižovat a shazovat. A vy nejste povinni se někomu podřizovat.

Souvisí to se sebeláskou. Máte nárok na úctu k sobě samým, a ne na neustálé nadávky od ostatních. Pokud si na vás někde osoba jsoucí na stejném žebříčku jako vy bude dovolovat, křičet na vás a povyšovat se, dejte jasně najevo, že na to nemá právo a nebudete její výlevy akceptovat. Oplaťte klidně stejnou mincí, ale normálně, bez intrik. Seřvěte ji taky. Protože když se neozvete, ona si dovolí ještě více a bude vás ovládat. Nedá vám pokoj.

To je základní bod, který musíte mít neustále na paměti. Buďte asertivní, ale rázní. Nenechte si zničit sebevědomí.

Kolega je detailista?

Když má někdo zvýšený cit pro dokonalost, často se stává, že nedodržuje termíny. Nedovolí mu to jeho perfekcionismus. Nikdy není se svým dílem dostatečně spokojený, a tak se stále věnuje úpravám. Hrozně se vzteká a je přehnaně sebekritický.

Zkuste mu opatrně naznačit, že je zbytečné se rozčilovat. Dokonalé nikdy nic být nemůže. Svět je jedna velká nedokonalost. A přesto věci fungují, i když není vše absolutně růžové.

Detailisté naštěstí nepatří mezi nějak narušené jedince. Naopak jsou prospěšní, protože odvádějí svou práci poctivě a zodpovědně. Jen se ne vždy trefí do termínu, kdy musí být hotová.

Vidíte-li, že váš spolupracovník nestíhá, zkuste mu s jeho úkolem pomoct. Zdůrazněte, že se nic nestane, když to opravdu nebude všechno úplně přesně. Že to perfektní ani nikdy být nemůže.

Jste nadřízený perfekcionisty?

Jestliže pracujete na pozici vedoucího, zvažte, komu úkol svěříte. Pokud máte nějakou práci, která tak zvaně hoří, ale nemusí být dokonale provedena, dejte ji někomu jinému než perfekcionistovi. Ten prostě nemá smysl pro nedůležitost, vždy bude úloze přičítat kdovíjaký význam.

Nepřijmou feedback

Detailisté nejsou schopni uchopit konstruktivní kritiku na svou osobu. Ta se jim špatně přijímá, chtějí slyšet jen poklonu. Zakládají si na tom, aby si jich lidé vážili a měli o nich dobré mínění.

Snažte se proto velmi pečlivě volit slova, avšak zase to nepřehánějte. Nechcete dotyčného urazit, nicméně neměli byste se ani nezdravě přetvařovat. Nemažte mu med kolem úst, ale buďte otevření. Vysvětlete takové osobě, že vámi dobře míněné rady a zpětná vazba mohou mít dopad na jeho posun v určitých věcech. Díky tomu poroste, seberozvoj je důležitý. Posune se v kariéře i v soukromém životě.

Citát a rada na závěr

Když perfekcionista vybuchne, snažte se zachovat klid a nerozčílit se. Mějte chladnou hlavu a pokojně mu vysvětlete své stanovisko.

Člověk nedosahuje své dokonalosti tím, co má, dokonce ani tím, co dělá, ale jedině tím, čím je.

Oskar Wilde

Inspirujte se také katastrofickými filmy podle skutečnosti či našimi tipy, jak vydělat peníze na internetu.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
1
Super
3
Nic moc
0
Trapas
0
Petra Sýkorová
Jsem redaktorkou skautského časopisu Roverský kmen. Ve volném čase píši básně, povídky a knihu. Také ráda čtu a chodím do přírody. Vystudovala jsem maturitní obor podnikání.

    Chci k tomu něco říci

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    Více:Bydlení