TěloZdraví

Obyčejná voda: Opomíjená, při tom skvělá pro zdraví i hubnutí!

Voda a pitný režim jsou skutečně zásadní pro vaše zdraví i štíhlou linii. Pokud ale chcete pitím vody zlepšit svůj zdravotní stav nebo vylepšit svoji postavu, dejte si pozor, jakou vodu a jak pijete. Zajímat by vás měly hlavně vlastnosti vody jako pH, ORP a její teplota. Proč?

Pití vody – na co si dát pozor?

Pitná voda ovlivňuje to, jak se cítíme a jestli jsme zdraví, ale i jak vypadáme. Je doslova zázračná – vyplaví vám z těla toxiny, rozproudí metabolismus, podpoří imunitu, dokáže zlepšit funkci srdce i mozku. Dostatek vody způsobí, že na pohled doslova omládnete. Vaše kůže je díky vodě vláčná, pružná a má méně vrásek.

Ale pozor! Ne každá voda vám pomáhá. Obrovský rozdíl je mezi pramenitou vodou, vodou z kohoutku a (slazenou) balenou vodou. Limonády a ochucené vody vám dobrou službu neprokáží – tělo si z nich sice vodu vzít dokáže, ale stojí ho to zbytečně moc energie a musí se potýkat s přísadami, které vám jen ubližují.

Kromě toho, odkud voda pochází, je dobré hlídat si její pH (testovací papírky koupíte i v lékárně), ORP (oxidačně-redukční potenciál – ten ukazuje, jak moc vám voda pomáhá omezit poškozonování buněk volnými radikály), teplotu, množství i způsob úpravy (filtry na vodu, ionizátory aj.).

Balenou vodu, nebo kohoutkovou?

Nalijte je do sklenice a nepoznáte rozdíl. Použijte pH papírek a vyděsíte se. Proč se starat zrovna o pH? Abyste byli zdraví, je důležité udržovat si ve vašem těle správné pH – mělo by být mírně zásadité. (Znázorňuje se na stupnici s hodnotami 0-14. Neutrální pH je 7, zásadité má hodnotu vyšší než 7 a o kyselém pH hovoříme u hodnot nižších než 7.) Pro zjištění pH vám stačí pH papírek z lékárny, snadno k sehnání jsou i pH metry (na internetu je široká nabídka).

Různé části těla mají rozdílné hodnoty pH. Životně důležité je pH krve (7,36-7,44), jehož hodnotu podle lékařů jídlem ani pitím neovlivníte. I velmi malá odchylka totiž souvisí s vážnými stavy a rizikem smrti – a nebojte se, určitě byste si toho všimli. Doma si sami můžete otestovat moč (hodnota by se měla pohybovat mezi 5-6,5) nebo sliny – tyto hodnoty ovlivnit lze.

Díky mírně zásaditému pH může vaše tělo správně vstřebávat vitamíny, minerály a enzymy. Pokud dojde k narušení acidobazické rovnováhy, snižuje se imunita a začíná se dařit nemocem. Bývá to bolest hlavy a dlouhodobá únava, objevit se mohou ale i mnohem vážnější onemocnění od cukrovky až po rakovinu. Kyselé pH může být i důvodem, proč se vám nedaří zhubnout ani po změně jídelníčku.

Tato teorie má své zastánce i odpůrce. Mnoho lékařů uvádí, že lidské tělo má dokonale vyvinutý mechanismus pro udržování stabilní hodnoty pH v těle. Kyselé pH se skutečně objevuje v souvislosti s některými nemocemi, jde ale o průvodní jev nemoci, ne příčinu jejího vzniku. Zastánci naopak upozorňují, že když tělu dodáváte kyselou potravu a tekutiny, tělo se více namáhá při udržování hladiny pH, což ho v konečném důsledku oslabuje.

Hodnoty pH vody z kohoutku se pohybují okolo 7,7-7,8, zatímco u některých balených vod naměříte pH o dost kyselejší – např. v testu časopisu Forbes z r. 2019 se objevila hodnota 6,6. Předpisem stanovená norma pro pitnou vodu je pH 6,5-9,5, za ideální úřady považují hodnotu cca 6-8.

pH papírky změří pH vody i moči
PH vody se vyplatí hlídat. Vystačíte si s pH papírky

ORP aneb voda jako antioxidant

ORP, neboli oxidačně-redukční potenciál (nebo RedOx potenciál), nám o vodě říká, jestli obsahuje tzv. oxidační, nebo redukční látky. ORP může mít kladné nebo záporné hodnoty, které se udávají v milivoltech (mV).

Má-li ORP kladnou hodnotu, jde o oxidační vodu, naopak záporné hodnoty ukazují na vodu s redukčním účinkem. Voda, která má vysoce záporné ORP je silný antioxidant.

Antioxidanty neutralizují škodlivé volné radikály (vznikají v našem těle při mnoha procesech), a tím chrání naše buňky před tzv. oxidačním stresem. Oxidační stres spojují lékaři se vznikem mnoha onemocnění, jako je Parkinsonova choroba, Alzheimerova choroba, ateroskleróza, srdeční selhání, chronická únava a další.

Vodu můžete využít jako antioxidant
Voda může být antioxidant – umí ničit volné radikály

Aby vaše tělo správně hospodařilo s vodou a bylo hezky v rovnováze, je nutné, aby ORP hodnota vody odpovídala ORP vnitřního prostředí vašeho těla, který se pohybuje mezi -50 až -100 mV (milivolty). Běžná pitná voda mívá tyto hodnoty vyšší než nula, obvykle od +150 do +500 mV.

Pokud vaše tělo musí neustále vyrovnávat tyto rozdíly, podporuje to podle lékařů vznik a rozvoj mnoha nemocí.

Příklady hodnot ORP některých tekutin v milivoltech:

 • Téměř všechny sycené nápoje mají ORP kladné, v rozmezí +150 až +250.
 • Čerstvě vymačkaná šťáva z ovoce a zeleniny má záporné ORP, okolo -150.
 • ORP vody z vodovodu se většinou pohybuje mezi +200 až +300.

Hodnotu ORP vaší vody si snadno ověříte i doma. Různé e-shopy nabízejí přístroje k měření ORP, které většinou měří i pH kapaliny a někdy nabízí i další užitečné funkce.

Přeceňuje se vliv ORP a pH na zdraví?

Některé zdroje uvádí, že význam ORP i pH se záměrně nadhodnocuje, protože vylepšování vody je už několik let „v módě“ a obchodníci toho náležitě využívají, dokud to jde. Zatímco někteří odborníci vychvalují ionizaci vody, jiní si myslí, že změněné ORP jí nevydrží dlouho, protože elektrický náboj vody má tendenci se vracet do původního stavu (držet se v rovnováze). Faktem je, že zatím máme k dispozici málo vědeckých studií na to, abychom mohli prohlásit jedno stanovisko za 100% pravdivé.

Jesti máte chuť přefiltrovat si vodu pro okamžitou spotřebu, mohu vám pro začátek z vlastní zkušenosti doporučit filrační konvici. ORP se nám udrželo kolem hodnoty -100 mV dostatečně dlouho na běžné napití. Výrazně se taky zlepšila chuť vody a pH.

Nadšenci do úpravy vody volí ORP a pH podle toho, na co vodu používají. Například alkalickou vodu (zásaditou, s pH větším než 7) pijí pro zdraví, na zapíjení léků a pro kojence se hodí voda pH neutrální (okolo 7) a na omývání ovoce je lepší voda kyselejší (s pH nižším než 7). Silně kyselá voda je skvělá dezinfekce, vhodná i k dezinfekci ran.

Dá se zhubnout pitím vody?

Vědci potvrdili, že voda vám pomůže zhubnout. Záleží ale na její teplotě a taky množství, v jakém ji pijete. Podle německé studie z roku 2003 Termogeneze indukovaná vodou si vypitím 500 ml vody (cca 2 sklenice) o 30 % zvýšíte metabolismus. Účinek nastupuje asi 10 minut po vypití a vrcholí po 30-40 minutách. Pohlídejte si, aby voda měla pokojovou teplotu, tedy asi 22 °C.

Výzkum ukázal, že tělo zpracovává tuky a cukry, když si vodu ohřívá na 37 °C. Zajímavé je, že u mužů se spalují hlavně tuky, kdežto u žen spíše cukry (sacharidy).

Jak vám voda pomáhá zhubnout?

 • Snižuje pocit hladu.
 • Urychluje metabolismus.
 • Poskytuje energii bez kalorií vašemu mozku.
 • Sklenice vody 15-20 minut před jídlem skvěle připraví vaše tělo pro příjem a trávení potravy.
 • Odbourávání tuků funguje jedině s dostatkem vody.
 • Hydratuje vaše tělo a vy máte víc energie na pohyb a cvičení.
Pitím vody se dá hubnout
Pitím vody opravdu můžete zhubnout – vědecky potvrzeno

Jak zjistit, kolik vody potřebujete?

Říká se, že lidské tělo potřebuje zhruba 2-2,5 l vody každý den, aby pokrylo běžnou spotřebu tekutin. Potřeba vody ve sktečnosti závisí na dalších podmínkách, jako je váš věk, hmotnost, okolní prostředí (teplota, vlhkost) nebo druh aktivity (při sportu pijete víc, než když pracujete na počítači).

Hlídat příjem tekutin se doporučuje hlavně u malých dětí a starších osob. Pokud si chcete vypočítat váš ideální příjem tekutin, použijte tento vzoreček:

Váhu (vaši hmotnost) vynásobte koeficientem 0,035. Výsledná hodnota je váš ideální příjem tekutin v litrech. Ukažme si to na příkladu:

Při hmotnosti 68 kg výpočet vypadá takhle: 68 × 0,035 = 2,38 l.

Při hmotnosti 80 kg nám tedy vychází 2,8 litru vody.

Nezapomínejte ale, že vodu nepřijímáte jenom pitím. Zhruba 20 % vody si vaše tělo vezme z jídla – hlavně z ovoce a zeleniny, mléčných výrobků, ale i vařených brambor. Pokud trpíte nadváhou, připočítejte si ke každým 11 kg nadváhy další 0,25 l vody navíc.

Jakou vodu pít?

Odpověď na tuhle otázku je složitější, než se zdá. Pití vody je pro nás přínosné a může rozhodnout o našem zdraví. Mějme ale na paměti, že dnes už těžko seženeme čistou vodu bez škodlivých příměsí, ať už z chemické úpravy vody z kohoutku, nebo kontaminací podzemní vody hnojivy a fekáliemi v případě studánek. Proto, jestli si chcete pitím vody upevnit zdraví nebo zlepšit vzhled, chce to ještě něco navíc.

Balená voda

Na vodu balenou v PET lahvích někteří nedají dopustit. Faktem je, že normy ohledně složení, které musí splňovat, jsou přísné – tudíž můžeme očekávat jen samé zdravotní přínosy. Opak je pravdou. Čas od času médii proběhnou výsledky testů balených vod a pokaždé velké procento vod požadavkům nevyhoví – obsahují pesticidy, bakterie nebo v nich úplně chybí minerály.

Balená voda, která v testech obstojí se ctí, má velmi často složení podobné (v některých případech téměř identické) s vodou, která vám teče doma z kohoutku. Její cena je ale násobně dražší.

Balené vody vypadají zdravě, ale nejsou
Balená voda často nesplňuje požadavky

Snad každý rok se objeví výsledky testů balených vod – známý je například test balených vod z roku 2020 v pořadu „A dost!“

Forbes v r. 2019 provedl také nadmíru zajímavá měření.

Voda ze studánky má výhody i rizika

Pro vodu si přímo k prameni jezdí mnoho lidí. Voda ze studánky se stále těší oblibě hlavně kvůli lepším senzorickým vlastnostem – doslova voní a díky obsahu minerálů mívá mnohem lepší chuť než upravovaná voda z vodovodu. Hodnoty pH hodně závisí na okolních horninách, ORP (oxidačně-redukční potenciál) bývá o něco příznivější pro naše zdraví, než u vody z kohoutku nebo u balené vody.

Pozor si ovšem dejte, z jakého zdroje vodu berete. Vybírejte si vždy studánky (prameny), které jsou monitorované – tedy takové, jejichž voda se pravidelně testuje. Takové studánky najdete na speciálních seznamech na internetu (např. seznam zdrojů vody s provedeným rozborem na www.estudanky.eu).

Také některé obce si své studánky hlídají a pravidelně si nechávají kontrolovat složení vody. Hodně pramenů si pod svá křídla vzaly různé spolky a občanská sdružení, dokonce i myslivci, a nechávají kvalitu vody kontrolovat. Podívejte se po takové i ve vašem kraji.

Voda ze studánky obsahuje minerály
Voda ze studánky je obohacená o minerály

(Ne)obyčejná voda z kohoutku

Kohoutková voda musí splňovat přísné hygienické normy. K naší smůle ovšem musí obsahovat i tzv. zbytkový chlór (jako důkaz chemického čištění vody), který z vody nikdy zcela nevyprchá, ani když ji necháte odstát. Chlór je zodpovědný za vznik alergických reakcí a některé studie WHO (Světová zdravotnická organizace) ho dávají do souvislosti se vznikem onemocnění rakovinou. Ve vodovodním potrubí se mohou vyskytnout i další nečistoty a škodliviny.

ORP vody z vodovodu je zhruba stejné jako je ORP balené vody a hodnota pH bývá neutrální, vzácněji mírně zásaditá, což je pro naše zdraví přínosnější. Oproti balené vodě má jednu velkou výhodu – máte menší pravděpodobnost, že se vám ve vodě pomnoží zdraví škodlivé bakterie, protože si ji zpravidla natočíte vždy čerstvou.

Lidé, kteří se starají o své zdraví, si často doma „tu svou kohoutkovou“ dodatečně upravují – zbavují ji škodlivých látek (např. chlóru) a obohacují o minerály, mění pH a elektrický náboj – s použitím filtrů a ionizátorů vody. Zdravý šmrnc pitné vodě dodají taky bylinky nebo pár plátků ovoce, které volně přidáte do sklenice vody.

Někteří si do vody přidávají i krystaly (nejčastěji křišťál, ruženín, ametyst a citrín) nabité slunečním svitem pro zlepšení vibrací vody.

Voda z kohoutku je na pití nejlepší
Voda z kohoutku splňuje přísné normy. Doma si ji můžete ještě vylepšit

Jak využít léčivý potenciál vody?

Pokud chcete mít jistotu, že voda, kterou pijete, utužuje vaše zdraví, nechte si udělat rozbor vody. Ceny rozboru začínají na cca 600 Kč a končí kolem 3000 korun – podle toho, jak detailní analýzu chcete.

Může se vám stát, že zjistíte, že zrovna vaše voda žádné dodatečné úpravy nepotřebuje (ano, takové lokality se u nás vyskytují). Podle složení vody se pak rozhodněte, jakou technologii pro vylepšení vaší vody použijete.

Na trhu najdete třeba:

 • Filtry přímo na zdroj vody (studna, vrt, atd.)
 • Filtry pro místo spotřeby vody (na vodovní baterie apod.)
 • Přenosná filtrační zařízení (filtrační konvice, speciální směsi pro použití v lahvi aj.)

Vaše voda může vyžadovat různé způsoby úpravy, na které se používají různé technologie. Jde například o:

 • Uhlíkové filtry
 • Mechanické filtry
 • Reverzní osmózu
 • Změkčovače vody
 • Ionizátory vody
Filtrace vody zabudovaná pod dřezem
Filtr pitné vody se vám vejde pod dřez (koláž)

Má vůbec smysl vodu z kohoutku dodatečně upravovat?

Vodní filtry rozhodně mají své opodstatnění právě díky dnešní době. I když pitná voda musí splňovat přísná kritéria, dostávají se do ní čím dál častěji látky, které se současným způsobem úpravy z vody nedaří odstranit. Jsou to například mechanické nečistoty, hormony, fluorid a zbytky léčiv. Jejich množství je prý v pitné vodě (prozatím) zanedbatelné, ovšem bezpečné množství ještě ani nikdo nestanovil.

Bez úpravy bychom taky neměli nechávat vodu, která občas teče z vodovodu zakalená, rezavá, někdy i páchnoucí (např. jako následek poškození potrubí nebo havárie v úpravně vody).

Konvice na filtraci vody
Filtrovat jednoduše a rychle jde díky filtrační konvici

Zachrání to filtr?

Jako vysoce efektivní řešení působí na první pohled filtr na bázi reverzní osmózy. Voda se v něm filtruje přes speciální membrány. Ty obsahují mikroskopicky malé otvory, kterými projdou jen molekuly vody (odstraníte tedy vše, co je větší, než molekula vody – a ta je opravdu malilinkatá, její průměr je asi 0,3 nanometrů – tedy i rozpuštěné soli, migroorganismy a drobné nečistoty).

Tahle schopnost je zároveň i nedostatkem, který stojí za povšimnutí. Reverzní osmóza vyrobí vodu čistou cca z 95%. Odstraní i žádoucí minerály, voda je pak příliš měkká a ne moc vhodná k dlouhodobé konzumaci. Mívá taky nižší pH (kyselé), protože v ní chybí látky, které „způsobují“ alkalitu (zásaditost) a dále reaguje s oxidem uhličitým ze vzduchu.

Existují destíky dalších filtrů, které můžete umístit doma nebo i na studnu a pomohou vám zlepšit složení vody, kterou každý den pijete. Pokud to se svým zdravím myslíte vážně, nebojte se tomu obětovat trochu času a pořádně si možnosti filtrace pitné vody vygooglit. Najdete dostatek specializovaných webů a firem, kde vám rádi poradí. Jen si pro jistotu vždy ověřte důvěryhodnost takových „poradců“ – přeci jenom jde o vaše zdraví.

pH vody a použití vody podle pH

Živá a mrtvá voda z ionizátoru

Podle zastánců vylepšování vody je ideálním řešením ionizátor vody. Ten pomocí elektrolýzy vytváří tzv. „živou vodu“, která má pH vyšší než 7 (zásaditá, alkalická voda). Ta je nejvhodnější pro každodenní pití a vaření.

Při elektrolýze vzniká jako vedlejší produkt i „mrtvá voda“ – ta je kyselá, má pH menší než 7. Není nutné se jí zbavovat – skvěle vám poslouží při péči o pleť (ta potřebuje pH okolo 5,5), k omývání zranění a jako dezinfekce (silně kyselá voda skvěle zabíjí bakterie). Kyselou vodu můžete použít i na zalévání květin.

Největším přínosem ionizace vody je skutečnost, že dokáže zmenšit shluky molekul vody ( tzv. klastry, anglicky clustery). To vašemu tělu pomáhá lépe vstřebávat vodu do buněk, tedy k lepší hydrataci. Funguje to na obě strany, protože taková voda rychleji vyplavuje toxické látky z těla.

Před samotnou ionizací voda prochází ještě předfiltrací, kdy se zbaví mechanických nečistot a škodlivých příměsí (jako je chlór). Taková voda má nejen výhody pro zdraví, ale je taky o poznání chutnější.

Než si ionizátor pořídíte, důkladně se informujte o prodejci i principech fungování těchto zařízení. I tady existují obrovské rozdíly v kvalitě a ceně, a i tady můžete narazit na podvodníky.

Když vás honí mlsná, ochuťte si vodu. Zdravě

Vodu nemusíte pít samotnou. Ale lepší, než popíjet slazené a chemicky ochucené limonády, je vyrobit si z vody lahodný nápoj – vaše chuťové buňky se zatetelí blahem a vaše tělo vám poděkuje.

Jak na to?

Fantazii se meze nekladou. Opět se nabízí řada receptů na internetu i jinde. Vodu si můžete udělat bylinkovou, ovocnou, slaďounkou, okurkovou a další a další. Není potřeba nic složitého, zkuste třeba:

 • Ovoce – vodu ochutí a dodá vitamíny. Vyzkoušejte citrusy, borůvky, jahody, skvělá a zdravá je josta. Když zrovna nemáte čerstvé ovoce, použijte klidně mražené.
 • Zeleninu – je velmi nedoceněná. Proslulá je kombinace okurky a citronu, pro oživení přidejte kousek melounu. Dopřejte zelenině trochu víc času vodu ochutit (nechte ji louhovat déle než ovoce).
 • „Šťávy“ – máte v rodině nadšence do výroby domácích šťáv? Řekněte si o jednu. Pokud nechcete popíjet cukr, zapátrejte na internetu a objednejte si sirup bez cukru, který vám zaručí mlsání bez výčitek.
 • Voňavé bylinky – vodu vám skvěle provoní máta, meduňka, bazalka, šalvěj, levandule nebo heřmánek. Můžete je různě kombinovat a přidat i kousek zázvoru a limetky.
 • Medová sladkost – když chcete pít sladké. Vodu s medem nektěří nazývají „životabudičem“. Vyzkoušejte její účinky taky. Přidat můžete ještě plátek citronu.
Ochucená voda
Najděte si svou oblíbenou chuť vody!

Co si zapamatovat?

Když chcete zhubnout a být zdraví, pijte hlavně vodu, ale správně. Hlídejte si složení, pH a ORP, protože ty rozhodují, jestli se voda v těle vstřebává optimálně a jestli vám opravdu pomůže udržet si zdraví, krásu a vitalitu. Když takovou vodu neseženete, vyrobte si ji. Je to investice do vašeho zdraví, kterou vám vaše tělo oplatí tisíckrát.

Přečtěte si také o tom, co vařit k obědu nebo o tom, jak překonat ospalost a únavu.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Romana
Od dětství jsem knihomol. Baví mě vzdělávat se čtením v off-line i on-line světě. Jak narazím na něco zajímavého, potřebuju to hned předat dál. Mám hlavu plnou nápadů, ráda cestuju, baví mě osobní rozvoj a zdravý životní styl. Fandím alternativní medicíně, ohleduplnosti k přírodě a naslouchání zdravému rozumu.

  Chci k tomu něco říci

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Více:Tělo