Zdraví

Zvládání deprese: Cesta k uzdravení

Deprese je závažné duševní onemocnění, kterým celosvětově trpí stovky milionů lidí. Nejste náhodou jedním z nich? Dnes se dozvíte, jak se deprese projevuje, jak můžete předcházet jejímu rozvoji a co pomáhá mírnit její příznaky.

Deprese a její příznaky

Jednotlivé projevy se mohou lišit. Některé změny v chování a prožívání jsou však pro depresi charakteristické. Převládá smutná nálada bez zjevné příčiny, člověk postižený depresí ztrácí zájem o činnosti, které ho dříve bavily, může mít také potíže se soustředěním. Záchvaty vzteku se mohou střídat s naprostou ztrátou zájmu a chutí do života.

S takovými stavy a pocity se během života setká spousta z nás. Když ale začnou převládat a nezdá se, že by docházelo ke zlepšení, je načase začít situaci efektivně řešit. Jak takové řešení vypadá? Co dělat, koho oslovit, kam zajít? 

Jak se vyléčit z deprese?

Spousta lidí dnes volí cestu, která se jim nabízí na první dobrou. Vždyť polovina známých užívá antidepresiva. Proč se nepřidat, když je to tak jednoduché? Stačí se objednat k lékaři, který často bez hlubších znalostí příčin vzniku deprese předepíše „zázračný lék pro lepší náladu“. Je to ale skutečně správná odpověď na otázku „Jak z deprese“?

Je na místě uvažovat o jejích příčinách. Správně provedená psychoterapie může mít lepší výsledky než pouhá medikamentózní léčba. A když depresi podchytíte v jejích začátcích, často si pomůžete přeprogramováním své mysli. Není na tom nic magického ani podivného. 

Změna životního stylu a myšlení

Jak se zbavit deprese bez léků? Strategie zvládání deprese je ve vašich rukou. Terapeut vás sice může nasměrovat na správnou cestu za lepším psychickým zdravím, samotné kroky už ale podnikáte vy sami. 

Změňte negativní myšlenkové vzorce

Tento krok je zásadní a často také zpočátku velmi obtížný. Existují určitá přesvědčení, která možná považujete za jediná správná, mohou to však být právě ty myšlenky, které vás udržují v depresivní náladě. Do své denní rutiny zahrňte aktivity, které vám pomohou rozptýlit mysl a podpořit pozitivní emoce

Zaměřte se na budoucnost a na řešení

Hledání příčin v minulosti vás příliš nepomůže, právě naopak. Když se ale zaměříte na to, jak zlepšit kvalitu svého života, už jen to vás posouvá dále. Představujte si pozitivní budoucnost a zároveň si volte dosažitelné cíle k naplnění svých vizí. 

Do svého života zařaďte pravidelný pohyb

Získáte tak pěknou dávku endorfinů, hormonů štěstí, které prokazatelně zlepšují náladu. Navíc když si na cvičení zvyknete, začnete se na něj pokaždé těšit. Je to skvělý způsob, jak se udržovat v dobré psychické i fyzické kondici.

A vytrvejte. To je důležitá část procesu zotavení. Přestože se vždy nemusí dařit na první dobrou, je potřeba vytrvat a udržet nastavený směr. 

Pamatujte, že máte moc změnit své nastavení

Jen když ovládáte svůj život, můžete jej měnit k lepšímu. Spousta lidí se takové výsady dobrovolně vzdá. Raději uvěří tomu, že svému vnitřnímu nastavení nemohou poručit. Ale zamyslete se nad tím. Co je lepší? Uvěřit, že se mi deprese děje a nemůžu s ní nic dělat? Nebo raději věřit v to, že si můžu pomoci k lepšímu životu bez deprese? Správnou odpověď určitě znáte.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Patrik
Zajímají mě všechna zákoutí digitálního marketingu, investice i osobní rozvoj. Spolupracuji v rámci konzultací na vybraných větších online projektech a také mám několik vlastních jako zijuspesne.cz nebo zakeri.cz.

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více:Zdraví