BydleníJak na ...Návod

5 Tipů: Jak vyčistit troubu?

Při pravidelném používání trouby se na stěnách a povrchu hromadí mastnoty a zbytky, které mohou ovlivnit chuť upečeného jídla a výkon vaší trouby. Čištění trouby není vždy snadný úkol, ale následujících 5 tipů vám celý proces usnadní. Jak tedy troubu vyčistit?

Jak vyčistit troubu

1. Přírodní čističe

Jak vyčistit troubu přírodními čističi? Mnoho běžných čisticích prostředků obsahuje silné chemikálie, které mohou být škodlivé pro zdraví a zanechávat nepříjemné zápachy v troubě. Místo toho zkuste použít přírodní čisticí prostředky, které jsou šetrné k životnímu prostředí. Směs octa a vody nebo pasta z jedlé sody a vody jsou účinné a bezpečné možnosti. Naneste směs na mastnoty a nechte ji působit asi 15 minut, poté ji setřete vlhkým hadříkem.

2. Horká voda

Vyčistěte vnitřek trouby horkou vodou. Před samotným čištěním je vhodné trouhu nejdříve ohřát. Zapněte ji na nízkou teplotu po dobu 10-15 minut, aby se usnadnilo odstranění nečistot. Poté vypněte troubu a nechte ji trochu vychladnout. Poté můžete vnitřek trouby opláchnout horkou vodu s trochou jaru. Nechte vodu působit asi 30 minut a poté ji setřete houbičkou nebo vlhkým hadříkem.

3. Voda s citronovou šťávou

Pokud ve vaší troubě zůstaly zbytky spáleného jídla, je důležité je odstranit. Můžete použít několik triků, jako je například vložení nádoby (třeba pekáč) s vodou a citronovou šťávou do trouby. Nastavte troubu na 200 °C a nechte v ní vodu s citronovou šťávou cca 30 minut. Pára z citronové šťávy pomůže uvolnit zbytky spáleného jídla a usnadní jejich odstranění. K odstranění opět použijte houbičku nebo mokrý hadřík.

4. Čistěte prosklená dvířka

Prosklené dveře trouby jsou často náchylné k usazování mastnot a skvrn z vaření. Zde je tip, jak je efektivně vyčistit:

  • Začněte tím, že odstraníte větší kusy nečistot nebo zbytků jídla pomocí vlhkého hadříku. Buďte opatrní, abyste nepoškrábali sklo trouby. Pokud jsou na skle zaschlé skvrny nebo zbytky, můžete je změkčit nanesením teplé vody a mýdla na houbičce a jemně je otřít.
  • Pokud se na skle stále drží mastnoty nebo nečistoty, můžete použít směs jedlé sody a vody. Vytvořte pastu z jedlé sody a vody a naneste ji na sklo. Nechte pastu působit několik minut a poté ji jemně setřete houbičkou nebo hadříkem. Tato směs pomůže odstranit zaschlé skvrny a mastnoty.
  • Můžete také vyzkoušet směs octa a vody. Vytvořte směs z poloviny octa a poloviny vody a naneste ji na skleněný povrch. Nechte směs působit asi 10-15 minut a poté ji setřete čistým hadříkem. Octová směs je účinná při odstraňování mastnot.
  • Po čištění prosklených dveří je důkladně otřete a vyleštěte suchým hadříkem, aby se zabránilo vzniku skvrn a šmouh od vody.
  • Mějte na paměti, že trouba by měla být při čištění prosklených dveří vypnutá a dostatečně vychladlá. Dbejte na bezpečnost a ochranu před párou a horkým sklem.
Jak vyčistit troubu dvířka

5. Pravidelná údržba

Nejlepším způsobem, jak udržet troubu v čistém stavu, je pravidelná údržba. Zde je několik tipů, jak na to:

  • Pokud se vám něco rozlije nebo usadí na dno trouby, okamžitě to setřete vlhkým hadříkem. Tím zabráníte jejich přilepení a usnadníte následné čištění.
  • Pravidelně čistěte filtr a odtokovou mřížku. Tyto části trouby mohou být náchylné k ucpávání a hromadění nečistot. Zkontrolujte je a vyčistěte je pravidelně pod tekoucí vodou, abyste udrželi dobrý průtok vzduchu a zabránili problémům s funkčností trouby.
  • Používejte ochranné prostředky, jako jsou pečící plechy. Ty pomáhají minimalizovat nečistoty a usnadňují následné čištění. Pokud vám při pečení něco přeteče nebo vyteče, nemusíte se tak starat o čištění celé trouby.
  • Pravidelně provětrávejte troubu. Při pečení může vznikat pára a zápach. Po dokončení pečení nechte troubu chvíli otevřenou, aby se vzduch v troubě obměnil a odstranily se tak nežádoucí pachy.
  • Při potřebě hloubkového čištění trouby můžete zvážit profesionální čištění nebo využít speciálního čističe na trouby dostupného na trhu. Tyto produkty jsou speciálně navrženy pro odstranění tvrdohlavých skvrn a usazenin.
Jak vyčistit troubu čisté

Závěr

Čištění trouby není příliš příjemný úkol, ale s těmito 5 tipy se vám to stane mnohem jednodušší. Pravidelná údržba a používání přírodních čisticích prostředků vám pomohou udržet troubu čistou a v dokonalém stavu. Nezapomínejte také na bezpečnostní opatření, jako je vypnutí trouby před čištěním a ochrana před párou a horkými povrchy. S trochou úsilí a péče budete mít vždy čistou a funkční troubu, která vám pomůže připravovat skvělé pokrmy pro vaše blízké. Vyhraďte si čas na pravidelnou údržbu a čištění trouby a vychutnejte si výsledky vašich kulinářských dovedností ve zdravém a čistém prostředí.

Inspirujte se následujícími články:

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Kamila Vargová
Jsem studentkou VŠ v Praze. Ráda píšu, maluju a hraju na klavír. Maluju v aplikaci Procreate třeba portréty, cokoliv podle fotografií a následně je tisknu na oblečení. Tudíž se jedná o originální kousky.

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více:Bydlení