TěloZdraví

Bolest prsou a deset hlavních příčin

Bolestmi prsou běžně trpí ženy všech věkových kategorií. Bolest v prsou způsobuje mnoho faktorů. Pokud se potýkáte s bolestí prsou, tak se především uklidněte a nemyslete hned na nejhorší. Nic nepodceňujte a objednejte se k lékaři na prohlídku. Prsa Vám prohlédne i Vaše gynekoložka. Pravidelně podstupujte mamografické vyšetření. Mamografie je obrazová diagnostická metoda, která umožňuje odhalit i malé nádory prsu.

Bolest prsou

Příčiny bolesti prsou

Jaké jsou příčiny bolesti prsou?

Hormonální změny

Bolest prsou je běžným příznakem premenstruačního syndromu (PMS). Může být způsobena změnami hladiny hormonů, které se vyskytují v průběhu menstruačního cyklu. Většina žen zažívá tento typ bolesti jako pulzující nebo tupou bolest. Hormonální změny během těhotenství také mohou způsobit bolest, zejména v raných stadiích těhotenství, kdy se hormonální změny přizpůsobují novému stavu.

Úder/náraz

Vzpomeňte si, zda jste se omylem neudeřila do míst v oblasti hrudníku. Takový úder či náraz může způsobit bolest v prsou.

Bolest od páteře

Bolest prsou může být způsobena problémy s páteří, konkrétně s horní částí páteře. Například bolesti krční páteře nebo horní části zad mohou vystřelovat do prsou a způsobovat bolest nebo nepohodlí v této oblasti. Tento typ bolesti prsou se obvykle projevuje jako tupá bolest v jednom nebo obou prsou.

Svaly, nervy, stres

Mimo problémy s páteří může bolest prsou být také způsobena zánětem svalu, nervovými problémy, jako je například neuralgie nebo stresem a úzkostí. Je tedy důležité podstoupit důkladné vyšetření u lékaře, aby byla určena správná příčina bolesti prsou.

Cystická mastopatie

Cystická mastopatie je stav, kdy se v prsou vytváří cysty. Tyto cysty mohou být malé nebo velké a mohou způsobovat bolest, citlivost a otok v oblasti prsu.

Kojení

Kojení může způsobit bolest prsou, zejména v prvních dnech a týdnech, kdy se tělo matky přizpůsobuje kojení.

Zánět

Zánět prsu je zánětlivý stav prsu, který obvykle postihuje kojící ženy. Může způsobit bolest, otok a citlivost v jednom nebo obou prsou.

Kardiologické problémy

Kardiologické problémy, jako je angina pectoris, mohou způsobit bolest v oblasti hrudníku, včetně prsou.

Infekce prsu

Infekce prsu, známá jako mastitida, může způsobit bolest prsu, zčervenání a otok v postižené oblasti.

Nádor

Fibroadenom je benigní nádor prsu, který se často vyskytuje u mladých žen. Fibroadenomy mohou způsobovat bolest v prsu, ale obvykle jsou bezbolestné. Zhoubné nádory prsu jsou vzácnou příčinou bolesti v prsou, ale stále je třeba je zahrnout. Může se vyskytnout bolest v jednom nebo obou prsou, ale může také dojít ke změně velikosti, tvaru nebo textury prsu.

Bolest prsou

Samovyšetření prsou

Pravidelné samovyšetření prsou by měla dělat každá z nás. Díky tomu zachytíte případné změny co nejdříve a díky včasné diagnóze lékaře zahájíte léčbu. Pečujte o sebe a kontroluje svá prsa! Zahrňte samovyšetření prsou do své rutiny. Jak svá prsa vyšetřit?

  • Při stání nebo ležení položte ruce na boky a pozorujte prsa. Hledejte změny ve velikosti, tvaru a vzhledu prsu, jako jsou například zarudnutí nebo zdeformování prsu.
  • Postavte se před zrcadlo a podívejte se na prsa ze všech úhlů. Pozorujte, zda jsou všechna znaménka symetrická a beze změn.
  • Zvedněte ruce nad hlavu a pozorujte prsa. Tuto pozici můžete zaujmout při sprchování.
  • Jednou rukou postupně prohlížejte pravé a levé prso. Využijte prstů a krouživými pohyby prohmatávejte oblasti od bradavky až po okraj prsa. Hmatatelnou bulku lze hledat jak v prsu, tak i v podpaží a podél hrudní kosti.
  • Proveďte stejný postup u druhého prsa.
Bolest prsou
Samovyšetření prsou

Přečtěte si můj minulý článek o výhodách suchého kartáčování (Dry brushing).

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
6
Super
3
Nic moc
0
Trapas
0
Kamila Vargová
Jsem studentkou VŠ v Praze. Ráda píšu, maluju a hraju na klavír. Maluju v aplikaci Procreate třeba portréty, cokoliv podle fotografií a následně je tisknu na oblečení. Tudíž se jedná o originální kousky.

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více:Tělo