Jak na ...Návod

Jak a kde vybrat víno?

„Jak to, že se tak dobře vyznáš ve vínech?“ ptá se okouzlená slečna mladého muže na prvním rande.

„Ale já se ve vínech nevyznám. Já jen vím, co mi chutná,“ odpoví mladík sebejistě.

Tak takovou odpověď často dostanete, když se ptáte, jak se vyznat ve vínu.

„Ke znalosti vína se musíš propít,“ tak odpovídají zkušení vínomilci, když se zeptáte, jak vybrat víno.

Ale vy potřebujete radu ve chvíli, kdy stojíte před regálem.

Ne po deseti letech, kdy budete pečovat o své chuťové buňky a trápit svá játra.

Jde to. Poradíme vám.

Kvalitní vína nerovná se drahá vína

Prvním mýtem, který můžeme vyvrátit hned na začátku je rovnítko mezi cenou a kvalitou. Ne, dražší víno rozhodně neznamená lepší víno. Hodně také záleží na tom, kde nakupujete.

Víno z vinotéky

Specializované vinotéky drží ceny nahoře. Na druhou stranu by neměly prodávat něco, co je vyloženě nekvalitní nebo dokonce zkažené. Výhodou nákupu ve vinotéce je, že pokud nevíte, co chcete, prodejce by vám měl poradit.

Víno ze supermarketu a z eshopu

Také v supermarketu pořídíte slušná vína, ale rozhodně se zde nevyplatí kupovat drahé archivní skvosty. V eshopu s vínem najdete všechno možné. Musíte se ale řídit pouze podle etikety nebo hodnocení ostatních uživatelů.

Víno přímo od vinaře

Přímo od vinaře většinou koupíte vína za jejich původní cenu bez přirážky. Za velmi slušné peníze tak můžete dostat skutečné lahůdky. Navíc nebývá problém domluvit si ochutnávku malého vzorku, než otevřete peněženku.

A co to je kvalitní víno?

Kvalitní víno v první řadě nesmí být zkažené. Na rozdíl od piva u vína výrobce neuvádí datum doporučené spotřeby. To proto, že víno stále zraje. Některá vína jsou těsně po nalahvování nevyzrálá – příliš živá, aromatická a divoká. Potom prožijí svůj vrchol a postupně se unavují. Až se z nich stane mdlá a vyčpělá břečka. Pokud se nejedná o vína archivní.

Archivní víno

Zapomeňte ale na mýtus, že staré víno znamená dobré víno. K archivaci se hodí pouze některé odrůdy. Víno musí mít i další specifické vlastnosti. Hlavně musí být uskladněné ve vhodných podmínkách. Ideálně ve sklepě přímo k archivaci vína určeném. I v takovém případě představuje pro každého vínomilce otevření archivní lahve vinného moku dobrodružství. Nikdy neví, zda dlouhé ležení víno zničilo nebo tekutina vyzrála do dokonalosti.

Jak je to s odrůdami vína?

Různé odrůdy vína chutnají od každého vinaře trochu jinak. Najdeme určité charakteristiky, které se drží. Pálavy, hibernaly a muškáty bývají aromatické a květinové, tramíny někdy až příliš. Ryzlink vlašský z velkopavlovické oblasti vládne zemitou a minerální chutí. Ale to jsou jen extrémní případy. Většinu běžných vzorků vína bude mít problém určit i zkušený sommeliér. Pokud je nikdy předtím neochutnal.

Jak vybrat víno u vinaře

Dobrý vinař vám většinou dá ochutnat malý vzorek. Pokud si je jist svým produktem a chce, abyste u něj nakoupili, nebojí se pro vás láhev otevřít. Nákup vína v tomto případě můžete spojit s kouzelnou rodinnou dovolenou.

Degustace vína

Vzorky byste obecně měli ochutnávat od nejsušších bílých a rosé vín, přes sladší bílá až po vína červená. Dobrý obchodník ale sestaví ideální pořadí vzorků tak, aby každý z nich vynikl. Nehádejte se s ním. Ví, co dělá.

K vínu nejprve přivoníte, potom se napijete. Nehledejte v tom vědu. Vinaři se sami často smějí těm, kdo k vínu stále čichají a převalují ho dlouze v ústech. Víno se má pít, říkávají. Při ochutnávce rozhodně zjišťujete, zda necítíte hořkost, plíseň nebo chuť octa. Zkažené víno poznáte, nebojte. Vše ostatní je o chuťových preferencích.

Pozor na domácí překvapení

Každý obchodník ví, že celkový zážitek ovlivní oblibu produktu často stejně jako produkt sám. Ve sklípku, kde jste se cítili skvěle, spíš nakoupíte. Pravděpodobně si domů neodvezete nic, co vám nechutná, ale doma možná nebudete tak nadšení jako na místě. Navíc prostředí vinného sklepa vládne vlastními pachy a vůněmi. Pokud plánujete větší nákup nebo chcete víno jako dárek, doporučuji vyjít se sklenkou ven. A ochutnat vzorek na čerstvém vzduchu.

Jak vybrat víno v eshopu

Na internetu nakupujete vína většinou pouze po kartonech. Karton obsahuje vždy šest lahví. Pokud tedy chcete objednat od konkrétního vinaře, musíte si vybrat šest lahví. Také ve vinařských eshopech musíte počet lahví ve své objednávce dělit šesti.

Vybíráme víno podle hodnocení

Na internetu většinou můžete vybírat podle hodnocení těch, kdo víno už zakoupili. Zkuste se ale podívat, kdo hodnocení vložil. Kolik toho už ohodnotil. V některých případech můžete i zjistit, jaké jiné vzorky nakoupil. Třeba mu chutná něco úplně jiného než vám. Někdo má radši sladká a jiný suchá vína. Jeden se zamiloval do kořenité vůně meruňkových květů. Jinému se křiví ústa, když má vypít víc než jednu sklenku něčeho voňavého.

Kde hledat hodnocení

Pokud ale najdete větší množství hodnocení daného vína, tak většinou krok vedle neuděláte. Doporučuji hodnocení na serveru mojelahve.cz, protože zde najdete obrovskou databázi českých a moravských vín. Pro ta zahraniční zase můžete použít mobilní aplikaci Vivino. Tu využijete i při nákupu v supermarketu.

Jak vybrat víno v supermarketu

Aplikace Vivino je při nákupu na příklad v Lidlu skvělým pomocníkem. Jednoduše naskenujete etiketu a víte, jestli za tu cenu víno stojí a jestli se nespálíte.

Na co si dát pozor při výběru vína v supermarketu

Víno se kazí v teplém a světlém prostředí. Takové podmínky panují v supermarketu neustále. Berte tedy ty láhve, které v regálu stojí co nejkratší dobu. Je-li láhev zaprášená nebo stojí vzadu v poličce, ruce pryč. Nakupujte vína v akci, ta se na pultě dlouho neohřejí. Specifickou kategorii představují svatomartinská vína. Když si pro ně doběhnete hned v prvním týdnu jejich prodeje (kolem 11. listopadu), máte záruku skvělého zážitku.

Velká vinařství v supermarketu

Ono totiž nejde o to, že vína v supermarketu by byla špatná. Zde hrají roli právě podmínky při přepravě a skladování, které i z kvalitního vína udělají mdlou břečku. V tomto případě doporučuji volit velká vinařství. Ta totiž často produkují láhve pro fajnšmekry – vína, která zrají a překvapují. K tomu produkujíí šarže určené přímo pro supermarkety. Taková vína bývají uniformní a nikterak zvláštní. Ale něco vydrží, nezkazí se. Nemusíte se jich bát.

Bio vína v supermarketu

Obecně v supermarketu nenakupujte vína naturální a bio vína. Ty totiž obsahují minimum siřičitanů. Sířením se víno konzervuje. Čím méně je víno sířeno, tím živěji pracuje. V supermarketu bude tato jeho vlastnost jen urychlovat proces kažení se. Na druhou stranu, jsou to právě velmi intenzivně sířená vína, která druhý den způsobují bolehlav. Pokud trpíte na bolesti hlavy po alkoholu, víno ze supermarketu neberte vůbec a sáhněte přímo u vinaře nebo do vinotéky po bio nebo naturálním vínu.

Co čekat od vína ze supermarketu

Obecná rada pro nákup v supermarketu tedy zní – neinvestujte příliš a nečekejte zázrak. Nebojte se perlivých vín a vyššího množství alkoholu. Oboje přirozeně brzdí kvasný proces.

Jak číst etiketu

Když už stojíte před regálem v obchodě nebo ve vinotéce nebo pročítáte informace v eshopu, chcete vědět, co hledat.

Suchá a sladká vína

Vína se dělí na:

  • Suchá
  • Polosuchá
  • Polosladká
  • Sladká

Do jednotlivých kategorií nespadají pouze podle obsahu cukru ve výsledném nápoji, ale především podle poměru cukru a kyselin ve víně. Některá polosuchá vína tak mohou působit znatelně méně sladce, protože obsahují vyšší množství kyselin. Zkoumejte na etiketě tedy nejen údaj o obsahu cukru, ale také obsah kyselin. Pokud vyšší množství cukru doplňují kyseliny, celkový projev bude vyvážený. Naopak víno s malým množstvím cukru a velkým podílem kyselin bude pravděpodobně příliš kyselé.

Medaile na víně

Pokud se nevyznáte ve světě prestižních ocenění, medaile a odznaky na etiketě ignorujte. Vůbec totiž nevíte, jakou úroveň daná soutěž měla. Větší problém s různými oceněními ale spočívá v tom, že víno mohlo být skvělé, když ho porotci hodnotili. To se ale mohlo změnit už v okamžiku, kdy se ze sudu dostalo do láhve. A nevíte, co zažilo, než se dostalo k vám.

Pozdní sběry a další – záleží na tom?

U nás se vína rozdělují přidělením takzvaného přívlastku. Víte, jak vybrat víno podle přívlastku? Rozlišujeme vína:

  • Jakostní
  • Kabinetní
  • Pozdní sběr
  • Výběr z hroznů
  • Výběr z bobulí

Zařazení do jednotlivých kategorií určuje obsah cukru v hroznech při sklizni. Čím vyšší obsah cukru, tím lepší víno z něj dokážeme vyrobit. Takové víno se v žádné fázi výroby nesmí doslazovat.

Stolní víno neboli víno

Stolní víno už dnes nekoupíte. Dnes se uvádí na etiketě pouze pod názvem „víno.“ Jedná se o nejnižší kategorii vína. Může být doslazováno a chemicky stabilizováno. Dokonce může být vyráběno v zahraničí nebo ze zahraničních hroznů. Od takového vína neočekávejte vlastně nic.

Zemská vína

Zemské víno už je kategorie zajímavější. Musí pocházet z českých nebo moravských hroznů. Teoreticky může být cukernatost hroznů při sklizni nižší než u vín přívlastkových. V praxi sem ale spadnou často zajímavá vína od menších vinařů. Kdo chce zařadit víno do přívlastkového systému, musí zaplatit nemalou částku. To se často menším vinařům ani nevyplatí. Mají-li stálé zákazníky a dobrou pověst v regionu, přívlastek nepotřebují.

VOC – známková vína

Když se setkáte s označením VOC na etiketě, v praxi to znamená, že se většinou jedná o nejlepší víno, jaké vinař vyrobil. To ale není zdaleka všechno. VOC neboli známkový systém je způsob, jak se čeští a moravští vinaři snaží přiblížit francouzskému systému třídění vín. V každé oblasti tak určili, jak mají některé konkrétní odrůdy chutnat a jakou mají mít minimálně kvalitu. Takto označená vína tak neskýtají žádné nepříjemné, ale ani příjemné překvapení.

Jaké je nejlepší víno?

Nejlepší víno je to, které vám chutná. A to už si musíte rozhodnout sami, které to bude. Teď už ale víte, podle čeho vybírat.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Barbora Jiřincová
Správná slova mají sílu. Jsem královna správných slov. Píšu texty, které splní účel a přitom mají duši.

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *