Jak na ...Návod

Jak snadno vyrobit adventní věnec? Tady je návod pro levné zhotovení!

Vánoce jsou za dveřmi a na stůl patří adventní věnec. Že jeho výroba není složitá, vám ráda ukáži.

Co by to bylo za Vánoce bez adventního věnce na stole nebo na dveřích?

Adventní věnec slouží jako „odpočítávádlo“ do Vánoc. Má celkem 4 svíčky (ale nemusí), z nichž každá vzplá vždy počátkem týdne. To znamená, že čtvrtá prozáří bydlo těsně před Štědrým dnem.

Tak pojďme na to! Sežeňte si potřebný materiál vypsaný níže a náčiní, a můžete se s chutí pustit do práce!

Co budete potřebovat na adventní věnec?

 • chvoj
 • zahradnické nůžky
 • drátek
 • korpus (kruh ze slámy nebo polystyrénu, který koupíte v hobby marketech, zahradnictvích…)
 • ozdoby (přírodní, umělé, stuhu pro výrobu mašle)
 • 4 svíčky (nejsou nutné)
 • 4 ohnivzdorné bodce pod svíčky
 • tavnou pistoli
 • náplň do tavné pistole
 • stůl
 • kleště

Já jsem letos udělala adventní věnec bez svíček, ale babička si je koupila. Inspirovat se lze třeba tímto bronzovým věncem. Ten zvládnete umotat levou zadní, na to si vsaďte. A rozhodně nemusíte utrácet majlant. Vlastní výrobou naopak ušetříte – zaplatíte jen materiál a pomůcky (pokud je nemáte). Ale pokud svíčky vlastníte, udělejte si to samozřejmě s nimi!

Jestliže jste si svíce koupili, ještě než začnete věnec zdobit, napíchněte si do něj shora kovové ohnivzdorné držáky a na ně jakkoli barevné svíčky. Když je tam nedáte, nic se neděje, jen vám obydlí neprovoní hřejivý plamínek – zkrátka si věnec každý týden nezapálíte. Ale okrasou vám bude i tak.

Jak vyrobit adventní věnec z chvojí?

Na výrobě adventního věnce není nic složitého, chce to možná jen trochu cviku. Žádný učený z nebe nespadl. Všechno je jednou poprvé. Fáze výroby jsou celkem čtyři. Až si přečtete tento návod, dejte nám vědět formou komentáře, jak jste dopadli. Nemusíte udělat celý věnec naráz, klidně si jednotlivé části rozkouskujte podle svého volného času.

Fáze výroby

 1. opatření si materiálu (větve z jehličnanů, ozdoby, svíčky, držáky)
 2. pokrytí slaměného věnce chvojí za pomoci drátku
 3. zapíchnutí bodců a na ně svíček
 4. zdobení za pomoci tavné lepicí pistole

1. fáze: Obstarání materiálu

Kupte si drátek, slaměný/polystyrénový kroužek (cenově kolem 15 Kč, stačí ten nejmenší), tavnou lepicí pistoli včetně náplně, stuhu, svíčky a držáky. Dobrovolně lze zakoupit také různé dekorace, avšak já preferuji přírodní, které jsou v terénu. Vhodná je i stuha, z níž si lze udělat mašli, nicméně se bez ní obejdete.

Nákupem nebo z vlastního lesa či zahrady si obstarejte větvičky z jehličnatých stromů (vhodný je smrk stříbrný, jedle, tis, jalovec a další) – vezměte si kýbl a v něm je přineste. 

2. fáze: Pokrytí slaměného věnce chvojí za pomoci drátku 

Na pracovní desce máte noviny, abyste stůl nezapatlali, a před vámi leží slaměný nebo polystyrénový korpus. Drátek zapíchněte zevnitř kruhu a dvakrát tu stranu kotouče obtočte.

korpus, do kterého jsem zapíchla drát
Do hrsti si poskládejte chvoj tak, jak ji připevníte ke kroužku.
Nastříhejte si chvojí a přiložte 1. vrstvu na místo obmotané drátkem.
Dvakrát omotejte drátem a konečky zastříhněte. První řada je hotová!
Abyste to měli takhle krásně rovné a nic vám nečouhalo, zastříhněte levé konce větví.
pátá řada opět utažená drátkem. Takto je to krásně zarovnané.
zastřižená 5. řada
Takto je to krasně zarovnané.
...znovu zastříhnout.
Když už uděláte poslední řadu,…
Takto je uchopte do ruky a konce zarovnejte.
vezměte si konce do ruky a konce opět zakraťte.
Větve potom jen zastrčte pod 1. vrstvu, kterou jste začínali, a drátek kleštěmi utněte a hezky jeho konec na jednom místě týmž nástrojem zatočte, aby věnec držel.

Jestli jste výrobek vytvořili správně, si můžete snadno ověřit. Stačí s věncem zatřást, a pokud z něj nic nevypadne, máte vyhráno.

3. fáze: Zapíchnutí bodců a svíček

Svíce lze zabodnout 2 způsoby – buď blíže k sobě, nebo s větším, pravidelným rozestupem. Pokud nemáte kovové držáky, lze to udělat i bez nich, ale v rámci bezpečnosti se více vyplatí mít je tam.

4. fáze: Zdobení

Na závěr zbývá už jen krásně věnec nazdobit. Používají se lesní plody, celá skořice, umělé kuličky, hlemýždí ulity a další. Věnec můžete i posprejovat. Vhodná je i mašle. Z barev dobře ladí červená, zlatá a podobně.

jednoduchý adventní věnec z polystyrénového kroužku a se svícemi a dvěma mašlemi

Druhý věnec je takový univerzální. Hodí se na hrob i na stůl. Absence svíček může být matoucí, ale existují i takové věnce. Dokonce jsou bez svíček levnější.

adventní věnec bez svíček

Podívejte se na video, jak jednoduše uvázat ze stuhy mašli. Ale mít ji tam určitě není nutnost. Jak se říká: méně je více – takže pozor, ať to moc „nepřeplácáte“ ozdobami.

Podařilo se? Vyzkoušejte také náš návod, jak vyrobit vánoční svícen. A určitě si přečtěte také 7 tipů, jak ušetřit peníze, a jaké mňamky lze vykouzlit z avokáda.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
2
Super
1
Nic moc
0
Trapas
0
Petra Sýkorová
Jsem redaktorkou skautského časopisu Roverský kmen. Ve volném čase píši básně, povídky a knihu. Také ráda čtu a chodím do přírody. Vystudovala jsem maturitní obor podnikání.

  2 Okomentováno

  1. […] že vám vánoční svícen a jeho výroba udělají radost. Určitě si nezapomeňte udělat ani adventní věnec a k Památce zesnulých […]

  Chci k tomu něco říci

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *