CestováníJak na ...

Nejčastější kontrolky v autě: Víte, co znamenají?

Kontrolek najdeme v autě poměrně hodně. Některé se ale rozsvěcejí častěji než jiné. Každá přitom signalizuje jiný problém či informaci. Abyste se žádné nezalekli, přečtěte si, co znamenají ty nejčastější kontrolky v autě.

Když kontrolka svítí

Kontrolky na palubní desce se rozsvítí, aby nám předaly nějakou informaci nebo upozornily na problém. Rozsvítit se přitom mohou zeleně (případně modře či bíle), oranžově (případně žlutě), nebo červeně.

Zeleně svítící kontrolka upozorňuje pouze na nějaký aktivovaný prvek, například že jsou zapnuté stěrače.

Oranžově svítící kontrolka už značí nějaký problém. Nemusí to být ale nic, kvůli čemu byste měli hned zastavit. Může signalizovat například nízkou hladinu paliva.

Červeně svítící kontrolka už znamená problém, kvůli kterému byste měli neprodleně ukončit jízdu, jelikož jde o závažnou poruchu, například problém s chlazením.

V případě, že se vám rozsvítí červená kontrolka a vy nebudete moct pokračovat v jízdě, můžete se spolehnout na své povinné ručení, resp. asistenční služby, které vám pomohou například najít nejbližší odtahovou službu.

Nejběžnější kontrolky v autě

Ke kontrolkám, které se rozsvěcejí nejčastěji, patří například kontrolka hladiny paliva, chladicí kapaliny nebo kontrolka brzdového systému.

Kontrolka paliva – upozorňuje na nízkou hladinu paliva. Poznáte ji podle toho, že vypadá jako čerpací stojan. Když se rozsvítí, měli byste dotankovat palivo.

Kontrolka žárovek – rozsvítí se v případě závady jednoho ze světel. Má podobu žárovky s vykřičníkem a u moderních vozů vám bude signalizováno i to, která ze žárovek praskla.

Kontrolky světel – kontrolky potkávacích, dálkových a obrysových světel nebo mlhovek. Ty se rozsvěcují podle typu zapnutých světel a jen upozorňují na aktivitu.

Kontrolka ostřikovače – hlásí nízkou hladinu kapaliny do ostřikovačů a problém jednoduše vyřešíte jejím doplněním.

Kontrolka oleje – je jedna z nejdůležitějších kontrolek v autě a upozorňuje na nízký tlak oleje. Ten může vést k nenávratnému poškození motoru, takže pokud se rozsvítí, měli byste neprodleně zastavit a počkat. Olej se vrátí do olejové vany a následně je možné pokračovat v jízdě, nicméně nechte auto zkontrolovat a případně doplňte olej.

Kontrolka airbagů – označuje funkčnost nebo problém s airbagy. Rozsvítí se pokaždé, když otevřete dveře, a po nastartování zase zhasne. Jestliže ale zůstane svítit i po nastartování, může značit problém a je lepší nechat auto prohlédnout v servisu.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Patrik
Zajímají mě všechna zákoutí digitálního marketingu, investice i osobní rozvoj. Spolupracuji v rámci konzultací na vybraných větších online projektech a také mám několik vlastních jako zijuspesne.cz nebo zakeri.cz.

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *